Křivatec český pravý /2018 - na této lokalitě ho budeme pozorovat od zrodu až po zánik

4. března 2018 v 18:32 | Tvrdívalo se, že křivatec český pravý je hodně vzácný. To stále platí, ale od zrodu internetu se zjistilo, že lokalit s jeho výskytem tak malý, bohudík, není. Čím více o této kouzelné rostlince budeme vědět, tím více se můžeme o ní starat.... |  Křivatec český pravý
Čím vzácnější rostlina tím krásnější...

Včera se v Živé kavárně v Radotíně konala řada přednášek o přírodě Radotína a Českého krasu. Vše zorganizoval student přirodovědné fakulty Vojtěch Koštíř. To je ten mládenec, který založil Pastviny Prahy a je i pasáčkem koz. Ty nezištně posílá do rezervací aby je pomohly ochránít. To by ale bylo na jiné hodně dlouhé vyprávění. Tak určitě někdy příště.

Jak se tak při promítání fotografií rostlin a dalších klenotů pražské přírody diskutovalo, tak došlo i na křivatec český pravý. A to byl ten důvod proč jsme dnes vyrazili na jednu hodně známou lokalitu nad Mží. A koho že jsme tam nepotkali. A ten neznámý cizinec s kolty proklatě nízko nám připomněl, že i my musíme po letech opět vyrazit.

(4. března 2018) - Neočekávali jsme žádný zázrak i když jsme měli informaci, že křivatci se již objevují. Trvalo nám to hodně dlouho než jsme pod skalou jednu zlatavou rostlinku objevili. Jenže květ byl uzavřen a jen trocha té žluté barvy ho prozradilo. Ale to už jsme věděli co hledat. A zadařilo se. Kolem mnoho dalších, které teprve začínají vyrážet k nebesům. Za týden až za čtrnáct dnů bude lépe. A i my budeme při tom. A vy se můžete přidat...

Když jsme se konečně od řeky dostali tam nahoru k lesu, tak již z dálky jsme ho zřeli. Seděl na skalnatém suku, před sebou vařič, a tak jsme dostali i chutný a hodně vařicí čaj. V tom mrazu to přišlo vhod. On mlčel a kochal se překrásnou krajinou. Slovo dalo slovo, tramp všude kamaráda má, a my jsme věděli, že musíme, až se trochu oteplí, opět vyrazit kolem jarních řek a potoků. (Zde na blogu nemálo článků z minulých let.) A vy se také zabalte a vyražte s námi poznávat ten úžasný svět jara.

Jak jsme tak posedávali, tak došla i řeč na byliny. Ten kluk byl jak tlustá kniha o botanice. Podobných lidí není zas tak málo. Už jsme jich potkali na cestách nemálo. Přinutit je ale aby něco ze svých zkušeností, vzpomínek napsali, tak to za boha ne. Je to velká škoda, ale co naděláme. Když tento šerif, jak řekl, se nejraději toulá krajinou sám samotinký. Na nádraží jsme se rozloučili a věříme, že ho zase někdy někde potkáme...

(11. března 2018) - Téměř na minutu přesně jsme po sedmi dnech, opět neděle, navštívili tu pohádkovou botanickou skalku. A tam ve velkém ve slunci zářily zlaté květy. Křivatce českého pravého přišel, tak jako každý rok, jeho čas.
Na délce cca čtyřiceti metrů a šířce čtyř, místy až pěti metrů, spousta plně rozkvetlých rostlin. V zadní části ještě několik osamělých kvítků. Bohužel to již nebude trvat dlouho, týden, čtrnáct dnů, a křivatec se odebere na věčnost, aby dal příležitost mnoha dalším květům. A my opět budeme při tom. S láskou na duši, srdci, se s ním příjdeme rozloučit.

Divné je, že opodál se pase velké stádo koz. Podle kopýtek a bobků se nevyhýbá ani lokalitě s křivatci českým pravými. V této souvislosti se nabízí otázka, jestli je to pro něj dobré, nebo naopak až smrtelné. Odborníci možná budou tvrdit, že kopýtka koz mu dělají dobře protože do těch děr dobře zapadnou semínka. Ale vždyť na skalce je děr jako po zemětřesení. Třeba je tady někdo kdo bude umět na tuto otázku fundovaně odpovědět...

Není od věci, když u snímku květiny nechybí více barev. Ještě tak vědět, která ta modrá je?

(14. března 2018) - Ještě v posteli jsem byl pohlazen paprsky slunce. Řekl jsem si, že to je ten správný čas se opět podívat na český pravý. Skočil jsem do vlaku a uháněl směrem na západ. Netrvalo to dlouho, obloha zčernala a začalo mírně pršet. Věděl jsem, že dnes se nepovede. On totiž křivatec potřebuje k rozvinutí květů světlo, teplo, slunce.

Od minula se až neskutečně rostliny rozmnožily. Je jich tam doslova na tisíce. A to ze dne na den. Jenže pouze jedna částečně kvetla. Ostatní měly květy uzavřené. Ale i tak to bylo o velké kráse. Jenže na fotografování jsem mohl zapomenout. Tak jsem mašíroval za zpěvu sprostonárodních a bojových písní do nádražní hospody. Za pětaosmdesát korun můžete debužírovat do doby než vám praskne břuch. Vřele toto zařízení doporučuji. Neustále se můžete vracet pro nové a nové dobroty - kuře na paprice, kančí guláš, smažený sýr, těstoviny, atd. atd. Dobrou chuť. Za několik dnů opět vyrazíme. A vy můžete být při tom...

(...dokončení příště.)

P.S. poradíte, kde křivatec český roste v Prokopském údolí? Prý se tam vyskytuje na několika lokalitách...


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 5. března 2018 v 9:55 | Reagovat

Křivatce české u nás postupují na sever. Byly nalezeny na Řípu a nedávno i v Českém středohoří. Několik populací je přímo v Praze.

2 jf | 8. března 2018 v 9:42 | Reagovat

Během příštího týdne by mohly vykvést na Pitkovické stráni.

3 Internet umí... | 8. března 2018 v 22:17 | Reagovat

Obec Hlásná Třebaň leží na okraji chráněné krajinné oblasti CHKO Český kras. Bývalé pastviny třebaňské stráně jsou dodnes místem, kde se vyskytují druhy nápadných a jinde vzácných rostlin. Brzy na jaře zde hojně rozkvétají prvosenky jarní a na nejsušších místech i koniklece luční české. Později v létě zde také najdeme černohlávky velkokvěté, chrpy chlumní, omany vrbolisté, třemdavy bílé, bělozářky větvité a kakosty krvavé, jejichž květ se stal součástí erbu obce. V Třebani je jediné místo v Českém krasu, kde v předjaří vykvétá drobná liliovitá rostlina s nápadnými žlutými květy – křivatec český.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama