ORCHIDEJE ČR - přednáška a následná diskuse. Účastníci pěli chválu

10. března 2018 v 21:56 | Podobných akcí, besed, přednášek, komentovaných přednášek, výprav do přírody není nikdy dost. Vážme si lidí, kteří je pro nás nezištně pořádají.... |  ORCHIDEJE
Nejen v Praze se každý týden pořádají zajímavá setkání se zájemci o přírodu. Když budete vědět, kde se co koná, dejte prosím vědět i zde v komentářích, děkujeme...

Posluchači si již v brzkých dopoledních hodinách prohlédli výstavu orchidejí, která se každoročně pořádá v botanické zahradě. A udělali moc dobře. O trochu později se před Fatou Morganou vytvořila nekonečná fronta, která ne a ne skončit.

Jan Ponert nejen že rostliny umí, ale ví i jak je zájemcům představit. Jenom je škoda, že úspěšné přednášky se nenahrávají na video, aby je následně mohla shlédnout celá Česká a Slovenská republika. Ale co naděláme když nejsou lidi.

V Botanické zahradě v Praze Troji se dnes pod taktovkou RNDr. Jana Polerta, katedra experimentální biologie rostlin PřF UK, konala přednáška o orchidejích České republiky. Přednášející je nejen velký znalec orchidejí, ale má i velký dar o nich zajímavě vyprávět. Neustále do faktů vkládal perličky, střípky, zajímavosti z jejich života, které v žádné odborné publikaci se nenajdou. A to je právě to, co přednášku dělá nevšední a velice úspěšnou. Ale na úrodnou půdu padla i kritická slova od účastníků. Přáli si, aby podobných akcí bylo nejen v botanické zahradě co nejvíce.


Výstava orchidejí z celého světa v Botanické zahradě v Praze Troji potrvá do 25. března. Bohužel tu českou tam ani jednu nenajdete. Otázka na vás čtenáře zni: jestli by se i nedalo? Co myslíte? Otevřeno je ve Fatě Morgáně od úterý až do neděle vždy od 9 hodin do hodiny osmnácté.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 11. března 2018 v 8:46 | Reagovat

Vendo, ty víš o někom, kdo české orchideje pěstovat umí? Já ne. A uvědom si, že: 1/ všechny jsou chráněné, takže pokud je někdo zkusí pěstovat, vlítne na něj ČIŽP a bude mít průšvih a 2/ Jediné, co by ti doma mohlo, přesazené jako dospělá rostlina růst, je střevičník a to bys musel mít obrovskou kliku. Všechno ostatní ti ze semen nevyklíčí a pokud to přesadíš, tak to po odkvětu uhyne.

2 Václav Burle | 11. března 2018 v 20:46 | Reagovat

[1]: Nemohu zde psát podrobnosti. Jenom dodám, že se mýlíš....

3 Ucháč čepcovitý (Gyromitra infula), továrna na raketové palivo | 11. března 2018 v 22:02 | Reagovat

Podobně jako všechny houby rodu Gyromitra, produkuje také ucháč čepcovitý methylhydrazin (CH3-NH-NH2), látku používanou jako raketové palivo!!! Methylhydrazin spolu s vhodným okysličovadlem, např. kyselinou dusičnou, slouží jako palivo v malých raketových motorcích, kterými jsou vybaveny družice. Kvůli projevům gravitačních vlivů ostatních těles ve sluneční soustavě, zejména Měsíce, musí být družice stabilizovány rotací nebo korekčními raketovými motory. Když geostacionární družice změní svou předem určenou polohu na geostacionární dráze (35 786 km nad zemským povrchem), raketové motory poháněné methylhydrazinem se na chvíli uvedou v činnost a družici zase vrátí na původní místo.

Množství methylhydrazinu produkované ucháči je malé a rozhodně by nestačilo zásobovat všechny družice palivem. Pro potřeby kosmonautiky se methylhydrazin vyrábí v chemické továrně. Množství methylhydrazinu v ucháčích je však dostatečné na to, aby tyto houby byly pro člověka jedovaté. Jedovatost sice klesá při tepelné úpravě houby, protože methylhydrazin se rozkládá na nejedovaté produkty, ale lepší je neriskovat. Hydraziny jsou totiž karcinogenní u syrského zlatého křečka vyvolávají vznik nádorů, jestliže zvířata dostávají po dobu 6 týdnů pít vodu s přídavkem 0,01 % methylhydrazinu.

Pokud se o jedovatosti ucháčů chcete dozvědět více, klikněte na: http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=238

Jiří Patočka

4 jf | 23. března 2018 v 15:58 | Reagovat

[2]: Mám to odzkoušené v praxi. občas se dá prstnatec májový, na skalce ti poroste střevičník, (fotografický doklad je tady na blogu) a šance je i u kruštíku širolistého. U všeho ostatního bys musel mít stejné štěstí, jako kdybys vyplnil tiket Sportky a chytil superjackpot.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama