Strmělka nálevkovitá - Clitocybe gibba - strmuľka lievikovitá

28. března 2018 v 22:27 | Jiří Patočka |  - - nálevkov.
Strmělka nálevkovitá (Clitocybe gibba, syn. Clitocybe infundibulformis) je velmi hojný druh strmělky rostoucí od pozdního jara do podzimu v humusu pod listnáči i jehličnany, zejména na kyselých podkladech. Obvykle roste od července do října ve skupinách, často vytváří čarodějné kruhy. Roste v celém mírném pásmu severní polokoule, v severní Africe a v Austrálii.

Klobouk má průměr 25-100 mm, zprvu sklenutý s podvinutým okrajem, později vmáčklý, nálevkovitého tvaru a na okraji rýhovaný a obvykle laločnatě zvlněný. Má světle okrovou až bělavě narůžovělou barvu, často s bradavkovým hrbolem.

Lupeny jsou husté, bílé, později žlutavé až krémové, sbíhající na třeň. Ten je válcovitý až kyjovitý, měkký, pružný a lysý o velikosti 40 -100 mm. V mládí je plný, později dutý, bělavý až světle žlutý. Výtrusný prach je bílý. Houba je jedlá, střední kvality, dužnina má příjemnou kořenitou vůni a nevýraznou chuť (Holec et al., 2012).

Do zorného pole biomedicíny se dostala strmělka nálevkovitá poté, co při screeningu 95 druhů stopkovýtrusných hub bylo zjištěno, že obsahuje látky, které inhibují thrombin. Trombin je klíčová serinová proteináza koagulační kaskády, a proto je vhodným cílem pro regulaci krevní srážlivosti. Výsledky tohoto výzkumu byly slibné pro další výzkum s cílem nalézt účinný a bezpečný inhibitor trombinu, o to zajímavější, že látky strmělky nevykazovaly žádnou inhibiční aktivitu na trypsin (Doljak et al., 2001). Žádný další výzkum v této oblasti jsem však od té doby nezaznamenal.

Literatura
Doljak B, Stegnar M, Urleb U, Kreft S, Umek A, Ciglaric M, Strukelj B, Popovic T. Screening for selective thrombin inhibitors in mushrooms. Blood Coagul Fibrinolysis. 2001; 12(2): 123-128.

Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 2012; 624 stran.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 A Rocha | 28. března 2018 v 22:35 | Reagovat

VIDEO o Kruparne A Rocha http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1098528273-krestansky-magazin/318298380040004/obsah/609476-a-rocha

2 Václav Burle | 29. března 2018 v 22:34 | Reagovat

Zimu už máme téměř za sebou, a tak se pojedeme podívat jak jí šindelovník severský a ti dva korálovce ježatí přežili...

3 Už to nebude dlouho trvat a začnou se objevovat | 29. března 2018 v 23:40 | Reagovat

„Smrž je velmi ceněná houba, prodejní cena se pohybuje kolem 2700 korun za kilogram. Sušená za 15 000 za kilo,“ vypočítává Dalibor, člen České mykologické společnosti a vášnivý fotograf hub.

4 hans | 30. března 2018 v 19:17 | Reagovat

Dobrá fotografie. Taková k textu vševypovídající.

5 Jiří Skořepa | 30. března 2018 v 23:13 | Reagovat

Sem pro metodu cukr a bič: Nejlepší rostliny podél stezky označit, dát k nim případně i ceduli s tipy jak kandík co nejlépe nafotit. Zbytek prostoru obtáhnout buď zákazovou páskou nebo ještě lépe ohradit dřevěnou ohradou (třeba ala Bubovické vodopády) s cedulemi že vstup není dovolen a proč. Vždycky se najdou borci co ji přelezou ale leckoho to odradí když by měl přelézat před zraky davů návštěvníků.

A jinak platí to co píšu v závěru svého článku:
"Kandík je kriticky ohrožený a jste v přísně chráněném území. Foťte pokud možno kolem naučné stezky a stejně dávejte dobrý pozor kam šlapete, krom kvetoucích je v listí schováno mnoho malých, nekvetoucích a nenápadných rostlinek. Dbejte aby měly šanci kvést i v dalších jarech…" - See more at: http://www.skorepa-photo.com/blog/jak-se-foti-kandik-psi-zub-erythronium-dens-canis-70.html#sthash.CCDOROoZ.dpuf

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama