TOŘIČ PAVOUKONOSNÝ (Ophrys sphegodes) aneb kde je pravda? Dozvíme se jí někdy?

21. dubna 2018 v 22:39 | Bohužel člověk a to jak vědec, ale i amatér, se neustále snaží zasahovat do přírody. Opět lze konstatovat, že my o přírodě nevíme vůbec nic. Otázkou je, zda je správné, že mnozí neustále do ní nepěkně vstupují. Co tím asi sledují? |  - - pavoukonosný
Před několika lety se na Moravě stal zázrak. Objevil se tam poprve, v několika exemplářích, v roce (?1914?) tořič pavoukonosný, o kterém není prokazatelné známo, že by se tam historicky vyskytoval. Jeho nejbližší lokalita je na západním Slovensku, kde se podle roku vyskytuje od několika desítek až po stovku rostlin, a v Rakousku. Mezi znalci se tvrdí, že ho někdo v Bílých Karpatech vysadil. Ale proč? Co by tím sledoval? Jenže v posledních letech se mu na Moravě pro příchod zimního období, studených mužů, nebo naopak tepla nedařilo. Všichni jsou ve velkém očekávání jestli se tam za několik dnů opět objeví. (Jestli o jeho výskytu v minulých letech víte něco více, tak prosím pro ostatní zdejší čtenáře pište pod tento článek do komentářů. Děkujeme. Kdo ho tam našel poprvé. Kdo byl tím šťastným. A jak k tomu došlo? )

Foto: - m -

Historie tořiče pavokounosného:

2014 - čtyři orchideje
2015 - čtyři orchideje
2016 - čtyři orchideje
2017 - pravděpodobně nebyl
2018 - dvě, ale pravděpodobně bude i třetí.
Vášnivý fotografové, ale i ostatní milovníci orchidejí a pavoukonosného zejména, jsou nedočkaví jak to s tímto záhadným tořičem bude letos. Informujte, pište, posílejte snímky. Potěšte svým uměním a svými znalostmi ostatní....
Poznámka: Vypadá to, že profesionální botanici a znalci přes orchideje pavoukonosného z Bílých Karpat neberou za svého. Nevěří, že by tam nebyl uměle vysazen například z nějaké lokality ze Slovenska. Kdo je toho původcem se určitě nedozvíme. Nebo se ten dotyčný k žertu přizná? Bylo by to dobré, vážený příteli....

Václav Koláček: Podle mne není jeden "šťastný " nálezce, ale díky místu, kde se tento tořič nachází na něj narazila většina orchidejových návštěvníků, která se v době jeho květu lokalitou prošla. Z toho co vím, tak na něj nezávisle na sobě narazilo několik různých skupin botaniků a fotografů. Informace o jeho nálezu se ke mne dostala z několika různých míst.

Kontroloval jsem fotografie a poprvé jsem na tořiče pavokounosného narazil v Bílých Karpatech v roce 2014 s tím, že si myslím, že právě v tomto roce se na této lokalitě tento tořič objevil poprvé. Troufnu si to tvrdit na základě toho, že tam jezdím společně s kolegy již několik let, takže věřím, že bych o jeho přítomnosti v předchozích letech věděl (minimálně z doslechu).

Co se výskytu tohoto tořiče na Bílých Karpatech týče, tak jsem jej kromě roku 2014 (kdy se tam poprvé objevil) fotografoval i v následujících letech 2015 a 2016. V roce 2017 jsem jej na stejném místě nenašel, tuším, že se vždy jednalo o 3-4 rostliny.
Se zájmem jsem si přečetl Váš článek a z toho co jsem se od "jpp" dozvěděl, tak se v orchideářských kruzích povídá o tom, že byl tento tořič na Bílých Karpatech uměle vysazen. Ono tomu částečně napovídá i místo, kde se tento tořič objevil - u cesty, kousek od hlavního vstupu na lokalitu.

- M -: Přešlý mrazem jsem fotil 10. 5. 2016. Loni (2017) jsem na tom plácku rovněž žádný neviděl. Ale v loňském roce jsme 22. května u Velké nad Veličkou, při focení tořiče čmelákovitého, potkali chlápka, který říkal, že ten pavoukáč loni (2017) tam viděl. Možná ty mrazy se zpožděním překonal. Mrazy jim samozřejmě vadí, vedra by nemusela. Na italském Garganu jich kvetou spousty, včetně různých poddruhů, v nichž aby se prase vyznalo. Ten dotyčný také tvrdil, že pavoukonosný tam nepatří. Podle mě - i kdyby to šlo - proč by si ten, kdo ho vysadil si na to vybral tak nemožné místo? Nevím.


Foto pí -S-: Paní S nám poslala několik snímků tořiče pavoukonosného které byly pořízené 1. května letošního roku, dva dny před tím než jsme si je vyfotografovali my. Bohužel to již tořiče nebyli v dobrém stavu. Chyběla jim ta zlatá kresba, která ještě na snímcích madam S je trochu zřetelná. Lépe je vidět na předchozím snímku od pana M. Proto nám nezbývá nic jiného než si zamluvit pavoukonosného v příštím roce. Snad se konečně i za vašeho přispění povede....

 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav | 21. dubna 2018 v 23:09 | Reagovat

Nám tady někdo kolem Prahy, i v Českém krasu, vysazuje opuncie. A takových divných příkladů je povícero.

2 Mikeš J. | 21. dubna 2018 v 23:31 | Reagovat

Ing Jiří Franc ho nalezl v Bílých Karpatech již v roce 2013. Neuvedl ale kolik tam bylo kusů. Zkusím mu napsat.

3 Marie N | 22. dubna 2018 v 8:28 | Reagovat

Proč pavoukonosný?

4 jf | 22. dubna 2018 v 9:08 | Reagovat

Ty opuncie vysazují ptáci. Na zahrádkách v Srbsku, kde je pár lidí má, oklovou bobule a semena pak vybobkují někde úplně jinde. A semena toříče pavoukonosného mohl přinést porv větru z Rakouska, ostatně kyž v Praze občas padá mnohem těžší písek ze Sahary... A pokud ho budete chtít hledat, tak v PR Drahy.

5 Šumava informuje | 22. dubna 2018 v 19:05 | Reagovat

Kačenky české zatím nic moc. Několik jich vyrostlo, ale jen doslova několik. Začaly se objevovat další plodnice, ale když vyrazily, tak hned uschly. Je sucho. Jestli nezaprší, tak i letos nebudou. vlš.

6 Martin | 22. dubna 2018 v 22:19 | Reagovat

Pěkná fotka. To je poprvé co ho vidím. Vašku ty víš kde se dá najít? Vezmeš?

7 jf | 23. dubna 2018 v 9:32 | Reagovat

[6]:Zaručeně na Devínskej Kobyle u Bratislavy. Jestli se letos na Drahách opět objeví, ví jen bůh a svatý Václav. Byl tam a vím, kde, ale je pravděpodobné, že letošní zimu nepřežil.

8 Jiří Franc | E-mail | 23. dubna 2018 v 19:05 | Reagovat

[2]: fotografie z května 2013 byla pořízena na lokalitě Devínska Kobyla ...

9 blog | 23. dubna 2018 v 23:31 | Reagovat

[8]: Děkujeme za informaci.

10 Marie N | 29. dubna 2018 v 12:54 | Reagovat

Moc pěkná fotografie.

11 Vojta | 29. dubna 2018 v 15:30 | Reagovat

[10]: Souhlas. Jsem moc zvědav jestli tam letos bude.

12 Václav | 3. května 2018 v 23:15 | Reagovat

[11]: Jsou tam dva a třetí se hrne k nebesům. To jsou informace, které průběžně dostáváme od přátel. Ale hledat je tam je bezpředmětné. Jsou malé, zamaskované ve vegetaci. Když prý jeden neví kde jsou, tak se nalézt nedají. Je to pak jen a jen o velkém štěstí. Snad i já se jednou pokochám...

13 Záloha aby se na facebooku neztratilo | 8. května 2018 v 10:32 | Reagovat

Jiří Skořepa Nevíte o tom příběhu "pavouka" na Moravě nic ... ale psát se dá i o kulov..., že... Já, na rozdíl od vás, jsem u toho byl od počátku.
Spravovat
To se mi líbíZobrazit další reakce
· Odpovědět · 6 h
Václav Burle
Václav Burle Pane Skořepo proč je ve Vás tolik zloby? A navíc podle internetu vy jste u nálezu nebyl. Vy jste byl na něj upozorněn. Tak než něco napíšete, tak prosím myslete hlavou. A uvědomte si, že já články na burle.blog.cz nepíšu pro sebe, ale naopak pro širokou veřejnost. Já z toho na rozdíl od Vás vůbec nic nemám. Pouze lásku k přírodě.... A nyní můžeme začít diskutovat. Tak se předveďte?!
Spravovat
To se mi líbíZobrazit další reakce
· Odpovědět · 55 min.
Jiří Skořepa
Jiří Skořepa Václav Burle Pane Burle, mám to z první ruky, byl jsem u nálezu hned první den, kdy jsme ho náhodou večer už skoro potmě objevili (mám to i zadokumentované).
S čím nesouhlasím je to, že vy na jedné straně v blogu nasazujete psí hlavu fotografům, na druhé straně sám taháte na lokality autobusové zájezdy veřejnosti a ještě za to berete prachy. Znáte to o kázání vody a pití vína, že...
Diskutovat s vámi nemíním, podstatné jsem vám napsal před pár lety v důvodech, proč vás rozhodně s sebou na Gargáno na orchideje nechci!
Spravovat
To se mi líbíZobrazit další reakce
· Odpovědět · 24 min. · Upraveno
Václav Burle
Václav Burle Pane Jiří jste hlupák!!! A nyní Vás tady veřejně žádám aby jste dokázal, že vozím autobusy veřejnosti na lokality a že za to beru prachy. To jste si asi spletl adresy s jinými vašemi souputníky. Doufám, že ty mé zájezdy máte nejen fotografiemí, ale i jinak zadokumentované. Třeba nějakým účastníkem. Tak ty důkazy, v jakékoliv formě, prosím předložte. Předem děkuji a věřím, že se v této záležitosti neodmlčíte. Buďte chlap a vše dokažte!!! Protože já Václav Burle zde místopřísežně prohlašuji, že nic takového neexistuje, se nedělo, ani neděje a dít se nebude.
Spravovat
To se mi líbíZobrazit další reakce
· Odpovědět · 14 min.

14 Václav Burle | 8. května 2018 v 19:58 | Reagovat

[13]: Pan Skořepa se nejen neomluvil, ale nepřinesl ani žádný důkaz. Jenom se odmlčel...

Víte vážení přátele on by člověk zlo a pomluvy neměl nikdy na sobě nechat. Pan Skořepa tyto zhůvěřilosti na internetu již šíří hodně dlouhé roky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama