Límcovka vrásčitoprstenná - Stropharia rugosoannulata - Golierovka slamomilná

27. května 2018 v 18:54 | Vladimír Špatný |  - vrásčitoprstenná
Tak jsem se zase trochu toulal po okolí. Kontroloval jsem lokality kačenek ale zatím nikde nic. Cestou zpět z jednoho výletu jsem zahlédnul "houby". To by nebylo nic divného, ale v této době sucha kdy nic neroste to byly mohutné plodnice. Tak jsem nezaváhal a přesvědčil jsem se. Výsledek bych popsal v krátkém článečku. Snad se bude hodit v této době sucha houbám nepřející.

Letošní jaro nezačalo nejhůř. Kdo mohl čekat, že po mizerném přídělu sněhu to bude podobné i s jarními deštíčky. Nic nenaděláme. Už to tak je. Zhruba před měsícem se objevily první kačenky české. S jejich příchodem ale přestalo pršet. A bylo po houbách. Přesto jsem optimisticky - spíše naivně - objížděl lokality a věřil, že ten správný výskyt teprve přijde. Houba je složena především z vody, ale když neprší, je "vymalováno".

Přesto se mi povedlo najít o druhém prodlouženém víkendu něco zajímavého. Mohutné plodnice připomínající velké hřiby. Jen tmavé lupeny pod kloboukem připomínaly žampion. Znalec a milovník hub Václav Matějka lehce určil tohoto vetřelce. Poslední slovo je správné. Houba k nám byla zavlečena z Ameriky v polovině minulého století. Límcovka vrásčitoprstenná Stropharia rugosoannulata. Lze ji najít občas v zahradách, parcích a sadech nejčastěji u zbytků slámy, kůry nebo štěpky. Z těch čerpá živiny. Lze ji laicky přirovnat i k žampionům, které se daří pěstovat uměle na podobných substrátech.

Na stejné téma je i varieta této houby "vyšlechtěné" soudruhy z NDR. Ta pro svojí barvu a neobvyklý vzhled dostala pojmenování Vinetou. V literatuře lze najít bližší údaje i u nás běžnou a přinejmenším vzhledem zajímavou límcovku měděnkovou Stropharia aeruginosa. Ač na vzhled až odpudivá, lze ji sbírat a kuchyňsky využít.

Ještě zmínka o tom, proč mne nález zaujal. Houby rostly u plotu rozsáhlého zemědělského objektu odkud vytékal malý čůrek vody. Určitě to nebyl nějaký pramen, ale pravděpodobně přepad z nějaké jímky pro napájení dobytka. Proto dostatečné vlhko i v současné době. Navíc za plot někdo "uklidil" jakousi štěpku vzniklou pravděpodobně rozfrézováním velkého pařezu u blízké cesty. Cestáři takhle likvidují nebezpečné vyčnívající pařezy podél cest. Snad topol nebo osika. Substrát naprosto dokonalý a odpovídající informacím z literatury. Pro mne z toho vyplynulo ještě jedno. Vrátím se na lokalitu a několik dospělých plodnic přemístím na podobnou lokalitu o několik kilometrů dále. Vypadá to tam velmi podobně a je tam i podobná štěpka ze zlikvidovaných pařezů. Na podzim tam běžně vyrůstají květnatce Archerovi Anthurus archeri. Budu jen čekat, jestli neudělám nějakou chybu jako soudruzi v NDR. Jediné čeho se skutečně bojím je nedostatek vláhy. Ta by mohla celý pokus zhatit.
Vladimír Špatný

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jana B | 27. května 2018 v 20:06 | Reagovat

Zajímavé počteníčko. Tady na blogu to je fajn, že to tady není o houbách stylem, velká, jedlá nejedlá roste tam a tam apod. je to tady pojato zajímavě. A tímhle stylem se člověk naučí houby nejlépe. Dobře se to potom pamatuje. Dík.

2 Jozka | 27. května 2018 v 21:55 | Reagovat

Souhlas. pěkné čtení. A bude něco dál?

3 To potěší | 27. května 2018 v 22:09 | Reagovat

Samir F.A. Cavalcante, vedoucí laboratoře organické syntézy Brazilského vojenského technologického centra institutu CBRN děkuje za  práci z Vesmíru o korálovcích.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama