Náramkovitka žlutozelená - Floccularia straminea - vločkovka žltozelená

17. května 2018 v 11:03 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka
Náramkovitka žlutozelená (Floccularia straminea (P. Kumm.) Pouzar, syn. Armillaria luteovirens f. alba A.H. Sm., Armillaria straminea f. alba (A.H. Sm.) Mitchel & A.H. Sm., Floccularia luteovirens f. alba (A.H. Sm.) Pilát) je stopkovýtrusá houba čeledi Agaricaceae (pečárkovité) (Holec et al., 2012). Druh je z hlediska ohrožení řazen do kategorie CR (kriticky ohrožený) (Holec a Beran, 2006).

Náramkovitka žlutozelená je teplomilný druh, rostoucí relativně vzácně a rozptýleně v smrkových lesích severní polokoule. S globálním oteplováním se posouvá hranice rozšíření až do oblasti Baltu (Kreisel, 2006). V ČR byla nalezena např. v Chuchelském háji, v přírodní rezervaci Kobyla u obce Koněprusy v okrese Beroun nebo v přírodní památce Slepeč u Benátek nad Jizerou.

Houba má klobouk jasně žluté barvy o průměru až 18 cm, který ve stáří poněkud bledne. V mládí je kulovitý, později široce zvonovitý, suchý a pokrytý měkkými šupinami. Lupeny jsou světle žluté barvy a jsou přirostlá k třeni. Ten má tloušťku až 2,5 cm a délku 4 - 12 cm, pod kloboukem je hladký, ve spodní části pokrytý měkkými šupinami, někdy s křehkým prstencem. Dužnina je bílá, nevýrazné chuti a vůně. Houba je jedlá, ale nevalné kvality.

Literatura
Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 2012; 624 stran.

Holec J, Beran M. [eds.] Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Příroda, Praha, 2006; 24: 1-282.

Kreisel H. Global warming and mycoflora in the Baltic Region. Acta Mycol. 2006; 41(1): 79- 94.

 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 17. května 2018 v 11:10 | Reagovat

Chuchelský háj je na vzácné houby přebohatý a to včetně hřibovitých. Bohužel se v něm v poslední době dějí nehezké věci. Lesy hl. m. Prahy neuváženě kácí, vytváří nejen pro houby, ale i rostliny, úplně jiné prostředí. A do toho všeho ještě nedostatek vláhy. Ale tak se děje po celé České republice. Viz současný stav lesů. Vše je to k pláči.

2 matěj r | 18. května 2018 v 10:07 | Reagovat

Tak tu jsem ještě neviděl. Musím se porozhlédnout.

3 --- GDRP (kdosi se ptá) Josef Mottl | 19. května 2018 v 20:26 | Reagovat

Roste i na Zlatém koni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama