NEZAPOMÍNÁME ALE NAOPAK VZPOMÍNÁME

15. května 2018 v 21:54 |  Jan Bezděk
Když půjdete v Praze kolem Olšanských hřbitovů, tak projděte hlavní bránou.
Po několika metrech se dejte cestou, která na šikmo. Ne tou přímou.
Po sto metrech uvidíte břečťanem zarostlý hrob.
Jste na místě...

Zítra uplyne 160 let, kdy se narodil JAN BEZDĚK, mykolog, botanik, první český člen Francouzské mykologické společnosti. Zemřel 9. března 1915 v Praze ve věku 57 let. Bylo by nošením dřeva, hub, do lesa, si připomínat jeho celoživotní práci. Zajímavé je, že o mykologii vydal pouze jednu knihu a to vlastním nákladem. Ilustroval jí Václav Luňáček. Málo se ví, že pro lidi, zájemce, pořádal pravidelné vycházky, exkurse za houbami. Následně pořádal v hostincích poznávačky. Učil širokou veřejnost houby znát. A aby toho nebylo málo, tak v restauračních kuchyních ihned po vycházkách učil houbaře vořit pokrmy z těchto darů lesa, luk a strání. O hrob se stará pan František Kotlaba (91).

Jan BezděkOlšanské hřbitovy, IX, 3a, 374

Botanik a jeden ze zakladatelů české mykologie Jan Bezděk (16.5.1858 - 9.5.1915) se narodil v Soběslavi. Vystudoval tamní Učitelský ústav a nastoupil jako učitel na Pelhřimovsku, Broumovsku a Chotěbořsku. Od roku 1896 působil jako učitel v Polici nad Metují. Spolupracoval s botanikem L. Čelakovským, kterému pravidelně zasílal floristické nálezy ze svých působišť. Byl ale především mykologem, pořádal velkou řadu kursů a přednášek jak pro odborníky, tak i pro širokou veřejnost. Své nálezy k němu na určení posílala velká řada významných mykologů té doby. Je autorem prvního českého atlasu hub pod názvem "Houby jedlé a jim podobné jedovaté" s ilustracemi Václav Luňáčka, který vydali roku 1901 a také knížky Zužitkování hub z roku 1905. Své články publikoval v časopisech Příroda či Almanach praktického člověka, podílel se na Ottově slovníku naučném. Jako první Čech se stal členem francouzské Mykologické společnosti.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Česká mykologická společnost... | 15. května 2018 v 22:34 | Reagovat

...si dnes na přednášce připomenula 160 výročí narození mykologa Jana Bezděka. Přítomné s jeho životem a dílem seznámil mykolog František Kotlaba (91), který se o jeho hrob příkladně stará. Zítra v úterý na jeho hrob jako poděkování budou vloženy květiny a věnec.

2 Luboš | 15. května 2018 v 22:52 | Reagovat

Je Václave moc dobře, že jsi nezapomněl a sem to vložil. Když čtu podobná výročí, tak si říkám co by asi takový zajímavý člověk řekl na dnešní dobu a to i tu kolem hub. Škoda, že nás pan Bezděk nemůže alespoň na chvilku navštívit.

3 A týká se to i hub | 16. května 2018 v 12:49 | Reagovat

Lesy jsou v dezolátním stavu. To konečně pochopili i současní také odborníci. A bude hůř!!! Netýká se to ale jenom stromů, ale i zemědělství, půdy. Na tuto problematiku i zde na blogu dlouhé roky poukazujeme. Do těchto dnů marně. Začíná se ale již blýskat na lepší časy. Bude to ale běh na velmi dlouhou trať. A teď ještě to sucho, nedostatek vody...

4 Václav | 16. května 2018 v 12:51 | Reagovat

[2]: Pan Bezděk, viz komentář číslo 3, by určitě  nad stavem našich lesů a houbaření hodně zaplakal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama