Střevičník pantoflíček nedaleko Prahy. Byl to velký zázrak, ale v posledních letech se to opět zvrtlo

14. května 2018 v 22:41 | Bohudík Česká republika není relativně na střevičníky pantoflíčky chudá. A jednotlivých rostlin je rok od roku stále více. A to na rozdíl od jiných orchidejí jako například kukaček, které naopak z neznámého důvodu z přírody mizí... |  - - střevíčník pantoflíček
Pan Pavel tu krásu vesmírnou objevil v roce 2013. O lokalitě jeho zásluhou vědělo jen několik vyvolených odborníků, botaniků. Dohodli se, že tento plácek v čk pro ostatní z důvodu následujícího dlouholetého pozorování utají. Ale to se snad ani nedá. Vždyť každý nějakého toho svého bratra má!!! (Podrobnosti zde na blogu v rubrice střevičník pantoflíček.)

V minulých letech tam bylo střevičníků nemalé množství. To ale rok od roku začalo ubývat. Nyní jsou tam vyšlapané udusané stezky, mezi nimi vstavače nachové, a jak beton tvrdá vyležená místa. Napočítali jsme pouhých deset trsů, do kterých započítáváme i několik jednotlivých rostlin. Tedy oproti minulosti nic moc. Jak asi tato úžasná lokalita se bude v příštích letech rozvíjet? Budeme sledovat a za vaší pomoci zde podrobně informovat...

Na snímku je z lokality jediný bohatý trs. Ostatní mu nesahají ani po paty. Většinou se jedná o jednotlivé mladé rostliny. Mladé, a to je hodně nadějné.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 blog | 14. května 2018 v 22:57 | Reagovat

Ve středu odjezd na další lokalitu pantoflíčků. Můžete se přidat. Vlakem.

2 Příběh. Kdyby to nebylo smutné, tak by se jeden i zasmál | 14. května 2018 v 23:08 | Reagovat

Podobná verze: Madam se přistěhovala do vesničky, s  přírodní památkou hned za vsí, z velkého města, aby zde prožila  požehnaný důchod a pak se, až bude ten správný čas,  odebrala na místní hřbitov. Každodenně vycházela na kopec na  vyhlídku s kapličkou, odkud je fantastický výhled na všechny strany a především na její dnešní domov, přenádhernou vesničku plnou bodrých, hodných, milých a přejících sousedů a sousedek.

Obdivovala přírodu, chodila jen tak procházkou na houby, ale do dnešních dnů asi nepochopila, že všude kolem ní je přírodní rezervace, památka.

Jednou - a není to tak dávno - kráčela slavnostním krokem od kapličky, kde tak ráda sedává a kochá se pohledem na ten boží svět. Na rtech  zamilovanou píseň o lese čerém, lese překrásném. V rukách přeobrovský pugét nádherného kvítí, které se jinde v české vlasti vidí málokdy. Spíše nevidí než vidí.

Oči jí jiskřily a ona se pohledy na sousedy a sousedky chlubila jakou, že to krásu si dá doma do vázy a ještě pro rodinu a známé zbude.  

Vesnice byla zděšena. Madam nesla přeobrovské množství střevičníku pantoflíčku. Rostlinu, které si zde ve vsi všichni nesmírně váží o chrání ji jako oko v hlavě. Jsou hrdi, že něco tak božského roste jen u nich.  Dokonce se uvažovalo, že víska si jí dá do obecního znaku....

3 Oprava | 19. května 2018 v 22:38 | Reagovat

Botanici na této lokalitě napočítali cca 32 střevičníků pantoflíčků. Ne jenom květů, ale rostlin!

4 I zázraky se ještě dějí | 23. května 2018 v 22:29 | Reagovat

Dnes jsme byli pozvání na lokalitu, kterou již dlouhé roky zná jen několik vyvolených. Tam jen jeden trs měl 31 květů. Píši to v souvislosti s článkem výše, kde na plácku bylo dohromady 32 střevičníků pantoflíčků. Jaký to paradox že?! Snímek toho trsu je výše v článku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama