Tořič čmelákovitý Holubyho - Ophrys holoserica subsp. holubyana

31. května 2018 v 22:12 | - m - |  - - čmelákovitý Holubyho
My o něm zatím moc nevíme. Ještě jsme neměli štěstí...

Foto - m -

Tořič čmelákovitý Holubyho patří mezi nejvzácnější a tím i nejohroženější naše orchideje. Čmelákovitý proto, že část květu má s čmelákem co do podoby hodně společného. Vykytuje se pouze na jihovýchodní Moravě u Velké nad Veličkou.

Je mnoho těch, kteří by ho chtěli mít ve svých fotografických archivech, sbírce orchidejí. Myslet si, že se vypravím do rezervací a úspěch bude zaručen je velkou mýlkou. V tomto případě je to jen o velkém štěstí, které prý přeje zejména dobře připraveným. Jedinou jistotou jsou přátele, stejně postižení jedinci, kteří vědí a z různých důvodů pomohou. V této souvislosti je k zamyšlení případ s tořičem pavoukonosným. První ho nalezl, řekl příteli, potom dalším a dnes je to jedno z nejvíce navštěvovaných míst. Jak se říká přítel přítele, kamarádku, má. Podobně to dopadlo při prvním nálezu střevičníku pantoflíčku v Českém krase. Nálezce se dušoval, že řekne pouze státní ochraně přírody a několika vyvoleným. A dnes je to tam jak na Václavském náměstí v Praze. Velkou roli v těchto souvislostech dnes hraje internet a GPS...

Fotografů je hodně, milovníků přírody a zejména pak orchidejí nepatrně. Ti první přijedou udělají snímky a navždy odjedou. Nebo v příštích letech přijedou nanovo a přivezou si desítky dalších stejně postižených lidí. Ti druzí - a těm patří chvála - se na lokality, plácky, vracejí, zkoumají, počítají, přemítají co udělat ještě více pro jejich ochranu, záchranu, rozmnožování.

Poznámka:Víte, že tořičů čmelákovitých je podle odborné literatury nejméně devatenáct? A Holubyho je pouze jediný? A ten je u nás na Moravě a na Slovensku.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 1. června 2018 v 9:48 | Reagovat

Ale měli, i když ne letos. Přijeli jsme autem na konc polní cesty, zastavili a měli jsme je hned u dveří.

2 Václav Burle | 1. června 2018 v 17:41 | Reagovat

Zítra v soboru 1. června jdeme fotografovat do ohrad divoké koně a vyvolení i zubry. Ještě dvě místa volná...

3 vlš | 1. června 2018 v 20:48 | Reagovat

Ahoj  Václave
Průběžně jsem navštěvoval lokality kačenek ale od výskytu prvních pár kousků už nic nevyrostlo. Neobjevili se ani smrže. A pochybuji, že se ještě objeví. Místa už jsou  zarostlé vysokým porostem kopřiv, česnáčku apod.

4 Oteplování aneb už to začíná | 2. června 2018 v 18:50 | Reagovat

Slovenská akademie věd (SAV) upozornila, že se v Bratislavě objevilo nebezpečné klíště rodu Rhipicephalus sanguineus typické pro mediteránní oblast. Tento druh klíštěte se vyznačuje schopností přežít uvnitř bytu a může přenášet patogeny atypické pro středoevropské podnebné pásmo. Více na internetu.

5 -m- | 4. června 2018 v 21:26 | Reagovat

-m- : Naštěstí má na jv. Moravě těch lokalit přece jen povícero...  Ten první obrázek je z PR Hrnčárky poblíž obce Strání, kde jsme je fotili cca před 3 léty, pak už nenašli. Až o tomto víkendu je má vzácná přítelkyně Madame S. znovu objevila, krapet jinde než tehdy my. A ještě vím o dalším fleku nad obcí Květná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama