Tořič hmyzonosný aneb pojednání o tom jak ho neničit

13. května 2018 v 16:36 | Kolik z nás milovníků českých, moravských a slezských orchidejí si uvědomuje, jak je v České repbublice vzácný? |  - - tořič hmyzonosný
V České republice tořič hmyzonosný roste na pouhých třech lokalitách! Nebo čtyřech?

Tento blog neexistuje za účelem podávání odborných faktů.
Těch je v publikacích, ale i na internetu, nepřeberné množství,
které se nedá vstřebat ani za celý jeden lidský život.
Zde se snažíme poznávat Matičku přírody uvolněněji, s láskou,
a tím získávat další zájemce na její tak potřebnou ochranu.
Pravděpodobně je to stejně již předem prohraný boj.
I mezi námi vášnivými majiteli fotoaparátů je nemálo těch, kteří nemyslí hlavou.
Pokusíme se to i zde na burle.blog.cz pomaloučku změnit...


Na internetu, ale i jinde, je obrovské množství zajímavých a překrásných fotografií tořičů hmyzonosných. Ale z jednoho pohledu je zřejmé, že naprostá většina snímků je jak přes kopírovací papír. Jsou na jedno stejné kopyto. Není vůbec jednoduché vytvořit obrázek hmyzonosného, ale i těch dalších tořičů, aby srdéčko zaplesalo. Jestli máte něco mimořádného, tak pošlete a my vystavíme, zaplatíme...

Včera jsme takovou jednu hodně zajímavou lokalitu navštívili. Kromě hmyzonosných tam rostou i další nejen orchidejové zázraky. Tam, kde jsme tohoto tořiče nacházeli v minulých letech, tak tam nebyl ani jediný. Proč se tak stalo nevíme. To by nám mohl snad jen vysvětlit zdatný a dobře informovaný botanik. Při značné pozornosti jsme dalších několik nalezli nedaleko. Bylo to velká radost. Není zas tak jednoduché někam do terénu vyrážet a následně neuspět. Neustále dostáváme dotazy, jak hmyzonosné najít. Přitom je to velice jednoduché...

Nehledejte ho procházením trávou. Více tořičů zlikvidujete než uvidíte. Procházejte pomaloučku po stezce, chodníku, jak by řekli bratři Slováci, a dívejte se po vyležených místech od fotografů. Tento způsob stopování je nejúčinnější, prověřený časem.

Na poslední naší výpravě jsme postupovali stejným způsobem. Nejdříve jsme nakoukli na prověřený plácek z minulých let, ale tam nebyl hmyzonosný ani jediný. Tak jsme pomalu procházeli stezkou po svahu a snažili se nějakého najít. Zejména jsme se koukali po těch vyležených místech. A divte se, byli jsme úspěšní.

Zjistili jsme, že před námi, aniž o nás věděli, postupuje skupina pěti výborně vybavených fotografů. Jak se říká, bez masivního stativu, odrazek a difuzerů, ani ránu. Právě se zvedali když jsme se k nim blížili. Na první dobrou jsme pochopili, že se nechtějí družit, popovídat si. Začali jsme centimetr po centimetru prohledávat od nich vyležená místa. A bingo. Dva překrásní a vysocí tořiči hmyzonosní. Ale co to, co to. Na vyležených další, kteří polámaní, polehlí, přitlačení k zemi. Nehezká podívaná. A jsme konečně u jádra pudla. Buďme ohleduplní a mysleme hlavou. Nejdříve vše prohlédnout a o milimietr po milimetru, centimetr po centimetru, a teprve pak ulehnout do pozice ležícího střelce. A kdo pak pane S, že to ničí orchidejové lokality? Že?!

Na této překrásné ale hojně navštěvované lokalitě v minulosti rostly i bohaté shluky střevičníků pantoflíčků. Pak tyto přenádherné orchideje začaly mizet. Narazili jsme tam pouze na dva nebohaté trsy, které na první pohled hodně unavené. Kam se všechny ty zázraky Matičky přírody poděly? Co se tam asi stalo?

Právě v těchto dnech proběhla odbornou veřejností informace, že v Bílých Karpatech někdo všechny pantoflíčky vyryl. A je dokonáno. Co k tomu ještě dodast. Jestli víte, máte potřebu, tak pište pod tento článek do komentářů.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 blog | 14. května 2018 v 10:09 | Reagovat

Dopsal jsem tu vojenskou přehlídku z roku 1965. Letošní mobilizace raketových vojsk se koná tuto neděli ve Strakonicích na letišti. Více pod článkem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama