Vstavač bahenní - Orchis palustris - Vstavač močiarny

28. května 2018 v 19:49 | Tato překrásná orchidej je v České republice vzácná. Je silně ohrožena vyhynutím... Kdo víte více, tak pište prosím do komentářů pod tento článek. Ojediněle se vyskytuje v Polabí. Říká se jí také rudohlávek bahenní. |  - - bahenní
Vstavač bahenní známe ze dvou lokalit. Na obou jich letos bylo nemálo. Rok od roku jich je více. A to potěší...

Jak víte z předchozích článků, tak každoročně navštěvujeme dvě lokality, kde vstavačů bahenních je rok od roku více. Vždy jsme zvědaví co nového zase objevíme. Při dnešní návštěvě jsme se opět hodně poučili. Prstnatce pleťové již byli odkvetlé, i když tam bylo ještě několik, které měli do květu ještě trochu daleko. Vstavačů bahenních tam bylo více než padesát a to jsme určitě všechny přes hustou vegetaci nespočitali. Že by jich přibývalo, nebo je to jen náhoda? Jedno je však jisté, jak nás již mnozí z vás informovali, bahenní kvetou později po pleťových.

Vstavač bahenní

Když jsme uháněli vlakem z Prahy na východ, tak nás to snad všechny napadlo najednou. Velice krásná a rozmanitá je ta naše milovaná Česká vlast. Tady všude kolem nás rovina, ale máme i oblasti, kde pahorkatina a dokonce v hraničních horách nemalé kopce. Určitě větší než mají například v Holandsku. Právě zejména ty k nám lidi nejen z této země tak lákají.

Věděli jsme, že až vystoupíme z nádraží, tak to bude v těch polích o život. Teploměr ve stínu ukazoval 31 stupňů. Ještě jsme neudělali krok a už jsme se těšili až na konci toulání zapadneme do tamější hospody nejen na dobré pivo, ale zejména na ty proslavené matjesy, nebo jak se to píše, od fa Diana.

Vpravo nekonečný lán odkvetlé řepky, vlevo koleje, kde vlaky uhánějí až 140 kilometrovou rychlostí. Když jsme zahnuli na polní cestu, tak na straně druhé nekonečná pšenice. A my jsme šli bohudík ve stínu aleje ovocných stromů. A to nebyl veselý zážitek. Opět se tady ukázalo - a je to všude v republice - jak státní ochrana přírody nedělá pro jejich záchranu vůbec nic. Nejraději by je viděla rozšmelcované, tak jak je to u silnic. Stromy jsou to letité, zkřivené, mnohdy napadané houbou, poničené závany větrů. Nechybí ani doupné dřeviny. Tam, kde stromy v řadě chybí vítězí bezinka. Právě kvete a my vzpomínali jak nám prarodiče dělávali kosmatice a bezovou limonádu. Že bychom si jí opět udělali?: Na určitý počet květů litr vody a kilo cukru. Nebo je to jinak. Ó ta paměť už není co bývávala.

A při tom by stačilo tak málo. Staré stromy ponechat a vážit si jich. A jak říká pan Větvička vytvořit jejich potomky a ty vysadit v jejich blízkosti. Je nutné, zejména v této zlé době, kdy lesy odcházejí na věčnost, kůrovec, začít neprodleně aleje dosazovat. Když to neuděláme nyní, tak brzy bude už pozdě. A to určitě nechceme.

Jak jsme se přiblížili k orchideové loučce, tak jsme věděli, že žádný sukces se konat nebude. Všude vysoká tráva, a pouze u tůně posečeno. A tam bylo pleťových nejvíce. I několik bahenních. Na ty jsme pak ve velkém narazili ve středu pozemku a v západní části. Odcházeli jsme spokojeně, radostně a s úsměvem na rtech. Na zpáteční cestě jsme si i zazpívali. Nádherně prožitý den. Ale konec to ještě nebyl.

Chtěli jsme si zkrátit cestu, a tak jsme se rozhodli, že to vezmeme přes pole. Šlapali jsme ve vyjetých kolejích traktorů, ale netrvalo dlouho a slunce nás málem položilo. Ještě štěstí, že jsem měl v torně klobouk a protože vždy připraven, tak i dostatek vody. Zanedlouho jsme pojali myšlenku, že jsme cizineckými legionáři někde ve střední Africe. To nekonečné úmorné putování nebylo vůbec příjemné. Pšenice skončila a my narazili na řepku. Ta se projít nedá. Nezbylo než to vzít k železniční trati. Jděte ale po kolejích, kde každou chvilku se na vás řítí super moderní rychlík. Nezbylo než se plahočit po okraji kolejí. A v hospodě měli zavřeno. Otvírají až ve večerních hodinách. A pak ti hospodští pláčou, že je málo zákazníků. Je to celé na hlavu...

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fototuláci | 29. května 2018 v 22:59 | Reagovat

V tuto sobotu jdeme fotografovat do Milovic koně a vyvolení i zubry. Ještě několik míst k dispozici. Půjde se do ohrady...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama