Vstavač mužský znamenaný (Orchis mascula subspecies) 2018/Mr

10. května 2018 v 22:33 | O této lokalitě je tu již z minulých let několik článků. Není vůbec od věci rok za rokem se vracet na stejná místa s jejich výskytem. Otázkou je, zda by ten neveliký plácek neměl být v ohrazence. Už jenom proto, že orchideje jsou zvěří okusovány. |  - - mužský znamenaný
V minulých letech jsme nad jejich neustále se snižujícím množství vždy hořce zaplakali. Čím méně orchidejí tím více fotografů, návštěvníků. Letos je to ještě horší 5 - 0 - 1. (Konkrétní počty najdete v předcházejících článcích.) Že by viníkem bylo sucho? Po mužských jsme ještě v ten samý den ve večerních hodinách navštívili lokalitu (čk -bu) prstnatců bezových. Ani jedna orchidej. To se ještě nikdy nestalo. Ve stráni je vypráhla půda, která připomíná beton. (Pokusíme se oslavit známé zda tam nějakou bezovou orchidej nenašli. Budeme zde v tomto článku informovat.)

Tak to je ten jediný z poslední navštívené lokality...

Vyrazit v tom dnešním vedru do lesů nebyl moc dobrý nápad. Slunce nás likvidovalo svým neobvyklým výkonem. Klementinům opět hlásilo rekord v dlouholetém pozorování. Nezvedl se ani ten nejmenší vánek. A to jsme se pohybovali povětšině na hřebenu. Na první lokalitě, kde vždy nejvíce rostlin, nám trvalo delší dobu než jsme objevili prvního znamenaného. Potom ještě další čtyři. Přišli jsme pozdě. Orchideje již byli unavené, zaschlé, jak říkám nebyly fotogenické. Aparát zůstal v torně. Rok od roku jich je zde stále méně. Dokonce jsme našli - oproti minulým rokům - jen jednoho nachového. Dobře se tady ale začíná dařit třemdavě bílé.

Vždy když sem do lesů zamíříme, tak doufáme, že opět na druhé lokalitě opakovaně najdeme mužského v bílém provedení. To už se ale dlouho nestalo. A je to ještě horší. Na tomto plácku v minulém ani v letošním roce ani jedna orchidej. Je ale možné, že jsme mohli něco přehlédnout, nebo jsme nepříšli ve správné době. Jestli máte jiné poznatky, tak prosím napište pod tento článek do komentářů.

V minulém roce jsme dostali zajímavý tip od tamějšího hlavního hajného na další, tedy v pořadí již třetí, plácek. Dal nám dokonce souřadnice GPS. Tak jsem si od rodiny půjčil příslušný aparát. A nestačil se divit. Dcera označila modrým bodem kam máme dojít a šipka nás neustále naváděla na příslušné místo a to prý s přesností menší než jeden metr. Povedlo se. Ale ani jednoho mužského jsme neuzřeli. A bylo dokonáno.

Ale co se dnes nestalo. Manželka v zaujetí udělala doslova jen několik málo kroků o kousek dál než minule a byl tam. Sice jen jeden, ale ten byl dokonce fotogenický. Tak až se dostanu do fotokomory, tak ho zde vám všem ve vší jeho kráse předvedu. Bohužel bílý to nebyl. My už, a prostřednictvím nás i vy již víte, že tam nejsou lokality dvě, ale dokonce tři!

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jf | 11. května 2018 v 10:02 | Reagovat

Přd dvěma dny jsem byl v Bílých Karpatech. Našel jsem tam jak fotogenické bezáky, tak mužské znamenané, oboje v hojném množství.

2 Václav | 15. května 2018 v 19:46 | Reagovat

V roce 2017 10. května u cesty bylo vstavačů mužských 13 kusů. Letos 5 kusů.

3 Václav | 29. května 2019 v 20:04 | Reagovat

V roce 2019 jsme možná přišlí pozdě. Našli jsme pouze dva odkvétající jedince. Na lokalitě někdo rozdělal deset ohnišť. Co to asi bude znamenat pro ty vstavače mužského a nachové, který tam nebyl ani jediný?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama