Vstavače českého středohoří - Vstavač Dietrichův (orchis X Dietrichiana)

1. května 2018 v 19:48 | Včerejší den a šeptanda mne zlákaly k výletu na Úštěcko. Prý už kvetou. |  - - Ditrichův
Byla to pravda; na známé loučce jsem našel stovky nakvétajících i plně rozkvetlých vstavačů osmahlých (orchis ustulata). Vstavač osmahlý je v České republice znám nyní už jen z několika málo lokalit, na Horažďovicku a Litoměřicku. Dříve byl velmi hojný, ale začal masivně mizet, i když v poslední době se pomalu začíná znovu objevovat na několika málo místech původního výskytu a na místech, kde přetrval jeho populace mohutní a dobře prosperuje.

Rostlina je průměrně kolem 15 cm vysoká, listy i lodyha jsou sivozelené s lehkým sříbřitým nádechem. Má rád slunce a na Úštěcku roste v zapojeném trávníku na loučce, obklopené řídkým borovým lesíkem. Svůj český název si vysloužil podle barvy nerozvitého květenství, která připomíná velmi silně propečený trojobal řízku. Květy se rozvíjejí postupně odspoda a v době, kdy se otevřou ty nejvrchnější už ty spodní bývají uvadlé. Pysk má typické nachově červené tečkování, barva vnitřku kolísá od čistě bílé po slabě narůžovělou.

Pohled na rozkvetlo loučku se stovkami rostlin, z nichž část byla těsně před rozkvětem byl velmi hezký, ale když jsem došel k hornímu okraji, upoutal mou pozornost jeden kousek, který byl takový nějaký jiný. Rostlina byla o cca 5 - 8 cm vyšší, listy i stonek čistě zelené a květenství zářilo mnohem sytější barvou. Vedle byl další, nekvetoucí menší exemplář, vzniklý patrně vegetativně a o kousek dál kvetl menší třetí. Podrobná prohlídka odhalila u nás naprosto unikátního křížence - vstavač Dietrichův (orchis X Dietrichiana). /...na fotografiích/

Vstavač Dietrichův je křížencem vstavače osmahlého, (o. ustulata) a vstavače trojzubého (o. tridentata). A protože vstavač trojzubý v Čechách nikde neroste, ( Lísky na Kroměřížsku, nebo Beskydy), je tento kříženec na Litoměřicku opravdovou raritou. Vstavač Dietrichův je znám pouze ze Slovenska, (Devínska Kobyla, Tribeč) a u nás jsou pouze ty tři rostliny v Českém středohoří. Teoreticky by mohl být nalezen v místech, kde se vyskytuje vstavač trojzubý, potíž je v tom, že tyto dva druhy na území ČR nikde nekoexistují.

Za to, že tento kříženec v Českém středohoří roste, vděčíme nejmenovanému nadšenci, který kdysi na Devínskej Kobyle odebral ze vstavače trojzubého pyl a opylil několik vstavačů osmahlých na Úštěcku. Experiment se podařil, ale vyvolal značnou nevoli skalních ochránců přírody, kteří se, naštěstí marně, pokusili tohoto nádherného křížence zlikvidovat. Zatím nevíme, zda semena tohoto křížence jsou plodná a jak bude, při nepřítomnosti druhého z rodičů, populace vzhledově stabilní; může dojít ke zpětnému křížení a tím k postupné ztrátě vzhledu a následně zániku tohoto unikátu. Může také dojít k tomu, že, pokud budou semena plodná, objeví se kříženci v okolí, protože křížené rostliny bývají občas odolnější a přizpůsobivější, než rodiče, může dojít a ostatně už došlo, k vegetativnímu množení. Možností mnoho, ale jde o běh na velmi dlouhou trať a já osobně nepovažuji likvidaci ,,nepohodlných" kříženců za dobrý nápad. O životě našich orchidejí toho víme velmi málo a mít vzorek, který by si zasloužil odpovědný a dlouhodobý výzkum ,,za humny" může být jen dobře, jde jednoznačně o zpestření, byť umělé, naší orchideoflory.
- jf -

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Matějů, Brno | 1. května 2018 v 20:04 | Reagovat

Zajímavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama