Houby rostoucí na kravském lejně aneb ještě tak vědět které že to jsou

19. června 2018 v 22:20 | Tak jako každý rok i letos jsme se vypravili si zahoubařit do Alp. Vzali jsme to od Německa přes Rakousko a pokračovali ve Švýcarsku a v Itálii. A zanedlouho vyrážíme nanovo. A vy se můžete přidat. |  HOUBY
Ne vždy se kolem mykologie a orchidejí zadařilo. A jeden se nemůže ani divit. Vždyť jsme se pohybovali i ve výškách hodně přes tři tisíce metrů. (Více v dalším článku...)

Jak jsme tak přecházeli přes louky, tak velice často jedinými našimi přítelkyněmi, v těchto překrásných horách, byly kravky a telata. A samozřejmě jejich výměšky. A ty byly všude. Kromě vyhledávání bylin, zejména pak orchidejí, jsme museli dávat velký pozor abychom do něčeho nešlápli. Jeden by ani nevěřil jak velká ta lejna mohou být.

Nebylo zrovna málo těch, ze kterých vyrůstaly houby. V této chvíli ještě nevíme o která se jedná. Napadá nás otázka, jestli ty samé rostou z hoven i u nás v Čechách, na Moravě, Slovensku. Některé plodnice byly malé, další pak dosahovaly téměř deseti centimetrů. A nebylo jich zrovna málo. Opět se ukázalo, jak do těch jižních horských krajin jezdíme nepřipraveni. Tak jestli někdo víte, tak dejte prosím vědět. Předem děkujeme.

Zajímavé je, že plodnice byly i na čerstvých výkalech. Určitě není možné, že by tak rychle vyrostly. Pravděpodobně spory čekají v půdě na svojí příležitost. A ta přichází asi hodně často.
Problémem veškerého našeho fotografického úsilí byl déšť. Často pršelo tak, že se nám zelenaly vlasy pod nepromokavnými klobouky.

Poznámka: Koprofilní houby... Něco z toho co jste viděli v Alpách, nemusí být koprofilní houby, ale houby které byly přikryty čerstvým kravincem a přes ten potom prorostly ven. Dovedou se prodrat i přes asfalt na silnici, natož čerstvým lejnem. -jp-

Poznáte někdo co je to za horu? A to jsme jí prozkoumali jak ze Švýcarska, tak i z Itálie. Průvodcem nám byl mykolog, ředitel školy z malého italského městečka, které až u nebes. Zdravíme....

Kravičko krásná pohádková, dej mlíčko. Nedala potvora. Ale sýrů jsme se nabažili na dlouhé roky. Jsou vynikající...

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav | 19. června 2018 v 22:55 | Reagovat

Přišel čas, a tak jedeme překontrolvat těch několik našich korálovců ježatých, které každoročně sledujeme, kontrolujeme. Budou tam i letos?

Bohužel jedlové s velkou pravděpodobností i letos ve středních Čechách nebudou. Již před několika roky se kmeny rozpadly v troud. Bude to trvat hodně dlouho než narazíme na nové...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama