Housenky zavíječe zimostrázového ničí v Evropě buxusy

6. června 2018 v 16:44 | Jiří Patočka |  Zavíječ zimostrázový
Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je menší motýl z čeledi travaříkovití (Crambidae), jehož domovem je východní Asie. Dospělci mají obvykle bílá křídla s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Rozpětí křídel motýla je 40 - 45 mm. Samičky žijí přibližně 8 dní a svá vajíčka kladnou na listy zimostrázu (Buxus) (Fora a Poşta, 2015). Housenky mají zelenožlutou barvu s černými pruhy a bílými puntíky a černou lesklou hlavu. Dorůstají délky až 5 cm a okusují nejen listy buxusu, ale i kůru větviček a při přemnožení může dojít k holožíru (Mally a Nuss, 2010). Protože buxusy patří k oblíbeným dřevinám pěstovaným nejen v soukromých zahradách, ale i v rozlehlých zámeckých či městských parcích, hledají se vhodné metody ochrany před tímto novým nebezpečím (Rose et al., 2013). Ve Francii vznikl projekt Save Buxus (Zachraňme buxus), v jehož rámci hledají odborníci mnoha profesí účinná řešení na potlačení tohoto škůdce (https://www.plante-et-cite.fr/projet/fiche/19/savebuxus_mise_au_point_et_evaluat).

V Evropě byl poprvé zavíječ zimostrázový zaznamenán v Porýní v roce 2006, kde již v následujícím roce způsobil místy holožíry na buxusech. Předpokládá se, že do Evropy pronikl v rámci mezinárodního obchodu s rostlinami. Na území ČR byl výskyt tohoto škůdce zaznamenán v NP Podyjí v roce 2011 a od té doby se rozšířil do mnoha míst v Čechách i na Moravě a na mnoha místech způsobil významné škody (Hubálek a Grulichová, 2016). Zavíječ zimostrázový se stal novým invazním druhem, s nímž si celá Evropa neví rady (Nacambo et al., 2014). Motýl může mít ročně 2 - 3 generace a housenky jsou velmi žravé. Ty z poslední snůšky přezimují mezi listy v kokonech.

Housenky začínají svůj žír uvnitř keře a jsou skvěle maskované, takže napadený buxus je obtížné poznat. Když se housenky objeví na okraji keře kde jsou vidět, je jeho vnitřek již důkladně sežrán a jeho záchrana je obtížná. Stačí jim k tomu jen několik dnů. Aplikace chemického postřiku není snadná, protože housenky jsou ukryté uvnitř keře a postřik je nutné aplikovat opakovaně. Jediná pozitivní zpráva je, že (zatím) zavíječ zimostrázový napadá pouze buxusy.

Literatura
Fora CG, Poşta DS. Cydalima perspectalis Walk.(Lepidoptera: Crambidae), a dangerous pest of Buxus sempervirens in Timis County, Romania. J Horticulture Forest Biotechnol. 2015; 19(3): 26-32.

Hubálek J, Grulichová J. Zavíječ zimostrázový - nový invazní druh v České republice. Živa 2016; (1): 35.

Mally R, Nuss M. Phylogeny and nomenclature of the box tree moth, Cydalima perspectalis (Walker, 1859) comb. n., which was recently introduced into Europe (Lepidoptera: Pyraloidea: Crambidae: Spilomelinae). Eur J Entomol. 2010; 107(3): 393.

Nacambo S, Leuthardt FL, Wan H, Li H, Haye T, Baur B, Kenis M. Development characteristics of the box‐tree moth Cydalima perspectalis and its potential distribution in Europe. J Appl Entomol. 2014; 138(1-2): 14-26.

Rose J, Kleespies RG, Wang Y, Wennmann JT, Jehle JA. On the susceptibility of the box tree moth Cydalima perspectalis to Anagrapha falcifera nucleopolyhedrovirus (AnfaNPV). J Invertebr Pathol. 2013; 113(3): 191-197.

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Na zubry s fototuláky | 6. června 2018 v 23:08 | Reagovat

Výprava je domluvena na začátek podzimu. Přesný termín ještě upřesníme. Zatím ještě více volných míst. Půjde se v několika skupinách.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama