Korálovec ježatý 2018

3. června 2018 v 20:27 | Jiří Patočka |  - - ježatý
Korálovce (Hericium) jsou houby, které dlouho zůstávaly v pozadí zájmu jak houbařů, tak mykologů. Jsou relativně vzácné a o jejich existenci ví jen nepatrná část populace. Je zásluhou tohoto blogu a jmenovitě Václava Burleho, že šíří všeobecné povědomí o těchto zajímavých houbách a zvyšuje počty těch co o nich ví i něco víc (Burle a Patočka, 2012).

Korálovce jsou dnes předmětem intenzivního výzkumu chemiků a farmakologů. Moderní medicína stále častěji "znovuobjevuje" přírodní léčiva, o jejichž léčebném využití lze nalézt informace již ve spisech starověké Číny a Indie, starých tisíce let. Dnes na přírodních léčivech parazituje i Evropa. Snaží se využít současné nedůvěry lidí ve vše co je tzv. "chemické" a nabízí jim přírodní produkty, aniž by pro jejich léčivý účinek existovala opora v seriozních vědeckých studiích. Pro mnohá přírodní léčiva však již seriozní vědecké studie existují a stále jich přibývá. V mnoha vědeckých institucích probíhá intenzivní výzkum obsahových látek a jejich farmakologických účinků a pomocí moderních vědeckých metod je zkoumáno zda jsou tyto látky opravdu účinné a proč. Co dosud většinou chybí, jsou klinické studie.

Relativně nejlépe prozkoumaným korálovcem je korálovec ježatý (Hericium erinaceus), jehož účinné látky chrání mozkové neurony před poškozením a podporují jejich přirozenou funkci (Mizuno, 1999; Patočka, 2014.) Těmito biologicky aktivními látkami jsou diterpenoidy - erinaciny a hericenony. Ty působí jako stimulátory syntézy nervových růstových faktorů (Mori et al., 2008). Nervové růstové faktory jsou proteiny produkované mozkem, které při jeho embryonálním vývoji regulují zapínání genů kmenových buněk a tvorbu a diferenciaci nervových buněk. Pomáhají také nově vytvořené neurony dovést na příslušné místo v mozku, a pak se podílejí na jejich údržbě, ochraně a opravování. Látky, které dokážou stimulovat nervové růstové faktory, mohou proto sehrát významnou úlohu všude tam, kde dochází k poškození nervových buněk. Ať už jde o jejich přirozené opotřebování v důsledku stárnutí, nebo o mechanické poškození při úrazech hlavy. Výzkumy naznačují, že lidem s degenerativními nemocemi mozku, jako je Alzheimerova choroba, nebo obětem mrtvice či úrazu hlavy bychom mohli pomoci k rychlejšímu zotavení tím, že podpoříme produkci růstových faktorů. Erinaciny a hericenony ukazují, kudy by se mohl ubírat vývoj nových léčiv při úrazech hlavy s poškozením mozku a u neurodegenerativních onemocnění.

V tomto roce byla čínskými autory publikována další významná studie o bioaktivních látkách této houby (Li et al., 2018). Tito autoři zjistili, že pozitivní vliv ne nervový systém v podobě aktivace nervového růstového faktoru má zejména erinacin A, čímž otevřeli cestu pro jeho preklinické a později i klinické testování. Čtenáře bude určitě zajímat, že výzkumníci nechodili sbírat korálovce ježatého do přírody, ale pěstovali jej na umělém substrátu v laboratoři. To by se mnoha milovníkům této houby určitě líbilo. Zveřejňuji proto fotografii, která by je mohla inspirovat.

Literatura
Burle V, Patočka J. Korálovce, houby, které si zaslouží ochranu. Vesmír 2012; 91(3): 154.

Li IC, Lee LY., Tzeng TT, Chen WP, Chen YP, Shiao YJ, Chen CC. Neurohealth properties of Hericium erinaceus mycelia enriched with erinacines. Behav Neurol. 2018; Article ID 5802634, 10 pages. https://doi.org/10.1155/2018/5802634

Mizuno T. Bioactive substances in Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers. (Yamabushitake), and its medicinal utilization. Int J Med Mushrooms 1999; 1: 105- 119.

Mori K, Obara Y, Hirota M, Azumi Y, Kinugasa S, Inatomi S, Nakahata N. Nerve growth factor-inducing activity of Hericium erinaceus in 1321N1 human astrocytoma cells, Biol Pharm Bull. 2008; 31: 1727- 1732.

Patočka J. Bioaktivní látky houby korálovce ježatého (Hericium erinaceus). Psychiatrie 2014; 18(4): 171-176.

....

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama