Jsou houby, které v naších lesích (zatím) nenajdete. Jednou z nich je i závojenka Hochstetterova.

3. července 2018 v 17:41 | Jiří Patočka |  Závojenka
Za nebesky modrými plodnicemi závojenky Hochsteterovy (Entoloma hochstetteri) se musíme vypravit až na Nový Zéland (Moss a Pegler, 2003). Pokud si na takovou náročnou výpravu netroufáte, pokusím se vám houbu přiblížit, aniž byste museli vytáhnout paty z domova. Konec konců, i kdybyste se tam vypravili, kde máte jistotu, že ji opravdu najdete?

Modrých hub na světě neroste mnoho a hojné nejsou ani na Novém Zélendu (Stevenson, 1962). Jejich barva je způsobena přítomností modře zabarvených azulenových sloučenin, jejichž výskyt v říši hub je ojedinělý (Gill, 2003). (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=213).

Závojenka Hochstetterova má klobouk o průměru 35 až 50 mm, který je kuželovitý až široce kuželovitý, s vroubkovaným okrajem, ve stáří roztřepený. Barva je modrá, ale proměnlivá. Od jasně modré, přes blankytně modrou, až téměř šedou barvu. Modré jsou i řídké a nepravidelné lupeny. Třeň je hladký, vysoký kolem 5 cm, ve spodní části ztluštělý. V mládí modrý, později bledne. Dužnina má nevýraznou chuť a vůni a houba je považována za nejedlou. Nikoliv však jedovatou, jako některé jiné závojenky. Roste na lesní půdě, v jehličnatých i listnatých lesích. Nebesky modrá houbička v zeleném mechu a sousedství kapradin vzbuzuje představu pohádkového obrazu, kterému chybí už jen trpaslíci.
Maorové, původní polynéští obyvatelé Nového Zélandu, tuto mytickou houbu dobře znali a nazývali ji werewere-kokako (Moss a Pegler, 2003). Známost o této houbě pronikla do Evropy v roce 1866, kdy ji vědecky popsal rakouský mykolog Erwin Reichard a její druhové jméno zvolil na počest německého přírodovědce Ferdinanda von Hochstettera. Tehdejší název houby byl Hygrophorus hochstetteri. Když jej v roce 1962 přejmenovala novozélandská botanička a mykoložka Greta Barbara Stevensonová, ponechala druhové jméno, ale houbu zařadila do rodu závojenka. Tak vzniklo současné binomické jméno Entoloma hochstetteri. Ve větší známost vstoupila závojenka Hochstetterova až v roce 2002, kdy se její fotografie objevila na 80 centové poštovní známce Nového Zélandu.

Literatura

Gill M. Pigments of fungi (Macromycetes). Natural Product Reports. 2003; 20 (6): 615-639.

Moss MO, Pegler DN. Recent stamp issues of fungi from New Zealand. Mycologist 2003; 17: 176-178.

Stevenson G. (1962). The Agaricales of New Zealand: III. Kew bulletin, 1962; 16(2): 227-237.


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 9. července 2018 v 10:59 | Reagovat

Začíná růst stročkovec kyjovitý a není to zrovna málo plodnic. Více o této houbě zde na blogu v rubrice stročkovec kyjovitý.

Kdo znáte některou z lokalit s jeho výskytem z minulých let překontrolujte a dejte zde na tomto blogu v komentářích vědět. Mnohokrát děkujeme...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama