KVĚTNATEC ARCHERŮV a nemile překvapení

3. července 2018 v 13:31 | Rozumět stromům není zas tak jednoduché. Oni to obtížně zvládají i odborníci. Důkazem je jednoznačný katastrofický stav našich současných lesů. Proč se neustále ničí i ty staré hvozdy, kterých z pohledu i mykologie není nikdy dost? |  Květnatec Archerův
Do toho historického překrásného parku chodíme bádat nejen kolem hub každoročně zejména na jaře, kdy se tady Matička příroda začíná probouzet. Velké zážitky se konají i v čase indiánského léta. A nejinak tomu nebylo i v těchto dnech...

Strom v roce 2017 v létě. Roky na něm rostly překrásné trsy vějířovce obrovského.

Letos přišel člověk, viz snímek níže, a strom necitivě, možná podle dendrologa citlivě, ořezal. Houba je tam opět i když v tom vedru a všude přetrvávajícím suchu nic moc.

Jenom pro houbařské amatéry dodejme, že vějířovec je v mládí jedlý a bývá ho všude plno. Jak vám znalým chutná?

Červenec, tak ten je uprostřed té krásy nad rybníkem, který plný ryb, věnován květnatci Archerovému. V předminulém roce tady bylo na stovky plodnic a to na několika lokalitách. Někde hodně, jinde zase méně. Již z velké dálky na plodnice upozorňuje ta neobvyklá a ne zrovna příjemná vůně. Lépě řečeno smrad. On to není pach. On je to doslova a do posledního písmene smrad. Je to divné, až neskutečné, ale tan až neuvěřitelně láká dívky, ženy, dámy, madam, ale i staré uschlé báby. Více v tomto článku.

V minulém roce to pro neobvyklé sucho už byla velká bída. Pouze několik nehezky vypadajících plodnic a vajíčka aby jeden pohledal. A v těchto dnech je to ještě horší sucho, sucho, sucho. A na obvyklých místech ani jeden Archerův. Jistě není nutné zdůrazňovat, že letošní workshop se konat nebude. Jedině kdyby se ještě stal zázrak. I to se může stát.

Rozlehlý historický park, kterým protéká na vodu bohatá říčka, která plná ryb, užovek, obojživelníků. Včera jsme pozorovali flotilu mladých štik, ale i ryjící kapry v bahně, poletující volavky popelavé, ale i dravce, je ve světě ceněný pro letité převzácné dřeviny. A to od těch českých, středoevropských, až po ty z dalekých krajů. A kde jsou letité stromy, tak tam jsou i zajímavé ba vzácné houby. Otázkou je proš si dobrovolně ty stromy necháváme ničit. Proč to ti barbaři dělají?

Původní strom, viz snímek výše, byl větvemi rozmáchlý do stran a výškou se dotýkal samotného nebe. I když byl, je, letitý, tak na první pohled zdravý, a tak je tomu dodnes. Proč tedy ten nadměrný, necitlivý, možná až likvidační ořez? Důvod je pravděpodobně jednoduchý. Strach vedení parku aby nedej bože se nestalo, že při větru by ulomena větev spadla na některého návštěvníka parku. To je v současné době problémem po celé České republice. A tak se řeže, kácí, likvidují celé aleje. Je to oddůvodněné? Co myslíte?
Aby toho nebylo málo, tak jen o několik metrů dál se k zemí odporoučel další mohykán. Kdyby nebyl každoročně od země až vysoko do kmenu obsypán vějířovci, tak by jeden i napsal, že i ten byl naprosto zdravý. Kdo mu ale vidí pod kabát? Pozůstatkem jeho dlouhého života je už jen bez poskvrnky zdraví pařez. Je třeba k tomu ještě něco dodávat?!

...


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jf | 4. července 2018 v 8:55 | Reagovat

Zdravý pařez ještě neznamená zdravý strom. A pokud byl obsypán dřevokaznými vějířovci, mohl být kmen zdevastovaný natolik, že pokácení bylo nutné. Ono chránit stromy, je sice správné, ale strom je  smrtelný, stejně jako člověk a když se jeho čas naplní a roste v místě, kde chodí lidé, nebo kde by ohrozil nějakou stavbu, či silniční provoz, je nutno ho skácet, bez ohledu na to, jak moc je vzácný, nebo to dopadne jako ve Zlíně, kde se strom chránil tak dlouho, až padl a zabil dva lidi. U nás v areálu školky kdysi také rostlo několik topolů a jednoho dne je skáceli, minutu před dvanáctou, protože zdravě vypadající stromy byly zevnitř totálně vyhnilé. To ovšem nevadilo ekoteroristům, kteří ječeli, jak protržení, ale jsem zvědav, co by dělali, kdyby některých z těch topolů padl a pár dětí zabil.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama