Měkčilka jednolistá - Malaxis monophyllos - Trčníček jednolistý

10. července 2018 v 19:01 | Když se o tuto orchidej začnete více zajímat, tak moc informací nedostanete. I to svědčí o tom, že je hodně vzácná... |  - - měkčilka jednolistá
V České republice je to převzácná orchidej, která, když se povede, hodně fotogenická...

Snímek byl pořízen v červenci letošního roku v rakouských Alpách, oblast Totes Gebirge. Při našem putování jsme objevili pouze jednu rostlinu. I to o něčem svědčí...

V odborné literatuře se uvádí, že orchidej se v "nedávné" minulosti u nás nacházela na mnoha lokalitách. Její výskyt však na nich začal mizet. Uvádí se, že v České republice jsou již jenom čtyří. Znalí botanici tvrdí, že u nás hrozí její vyhynutí.

Zajímavé je, že na těch současných bývá občas i několik desítek rostlin. Většinou však jen několik kusů. Jsou i roky, kdy se tam neobjeví ani jediná měkčilka. Uvádí se, že může dorůst i padesáti centimetrů. O tom se nám dnes může jen zdát.

Rostlina má dvě hlízy. Z jedné roste a tu druhou si připravuje na další rok. A to matematicky je velký problém. Nové orchideje mohou vyrůst jen ze semen.

V těchto dnech na té naší lokalitě v Předšumaví jsou pouze dvě rostliny. A kolik jich je tam u vás?


Tento druhý snímek byl pořízen na té pohádkové loučce v Předšumaví. Letos tam vyrostly pouze dvě měkčilky jednolisté...

Když jsem v Totes Gebirge posedával u mělkčilky - foto výše - tak se z ničeho nic objevil mladý a krásný chlapec. Jeden by řekl, že alpský princ. Začal němčinou a já mu také tím jazykem odpovídal. Musel hned poznat, že ho moc neovládám. A tak přeladil na češtinu. A on to byl amatérský úžasný a znalý botanik ze severních Čech. Jak se říká. Všude milovník květin bratra má.
Hodili jsme řeč a já se dozvěděl, že tam v Předšumaví rostou letos dvě rostliny. Po příjezdu do Prahy jsem zbalil vše potřebné na táboření, toulání se přírodou, a vyrazil. Tu lokalitu znám moc dobře. Vždyť na ní jezdím již dlouhé roky. Jak jsem jí tak pomaloučku potichoučku procházel, tak jsem nejen na něj hrozně nadával. Nemohl jsem ty dvě měkčilky najít. A bývalo by stačilo, tak jak se to dělává, je označit klacíkem. A jak tak stále hartusím, tak koukám klacík. A vedle něj hned druhý. U jednoho už nic, ale u druhého překrásná, ale bohužel již odkvétající orchidej. Ó jak jsem byl rád, že jsem letošní rok na měkčilkách nepromarnil. A vy nezapomeňte, že i v příštím roce - nejen na ně - do Alp uděláme minimálně jednu expedici. Tak se přihlašte včas.

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama