Síťkovec dubový - Daedalea quercina - Sieťkovec dubový aneb zamyšlení nad vzácnými hřiby

21. července 2018 v 23:35
Potkat se s fotogenickým síťkovcem dubovým je vždy svátkem i když tato chorošovitá houba není zas tak vzácná. Když se vydaří, tak se dá potkat i několikrát za den. Některé atlasy dokonce hovoří, že síťkovec je hojný. Roste jak na mrtvých, tak živých kmenech, pařezech a to zejména, jak již název napovídá, dubů, ale i jiných dřevin. Pro houbaře nemá žádný význam.

Vrátili jsme se ze Šumavy a po nutném odpočinku se rychle vypravili, tak jako každý rok, na Třeboňsko.

Před tím jsme si ještě zaskočili na několik významných lokalit na vzácné hřiby do Českého krasu. Je tady nemálo plácků, na kterých se dá, z hlediska vzácnosti hub, udělat velké štěstí.

Už je to hodně let, co botanik z CHKO nás pozval na zajímavou procházku za bylinama. Kolem rybníka jsme se dostali i na nepoužívanou lesní cestu. Početná skupina se z ničeho nic zastavila a my nevěřicně koukali na tu houbovou nadílku, pohádku. A od té doby se tam zastavujeme každoročně. Před námi na cestě, ale i kolem, snad stovky hřibů satanů, medotrpkých* a sem tam nějaký ten plavý. A přenádherné ještě uzavřené* * hodně masité růžovky a bedly. O holubinkách nemluvě. Byl to koncert, který se tak vidí jednou za život. Poděkování Matičce přírodě, že nám ten zázrak, koncert filharmonie, předvedla. Od té doby se již nic takového nestalo, i když ty vzácné houby tam rostou stále. V posledních letech ale už nic moc. Že by snad pro to všude přetrvávající sucho?

Každoročně se těšíme, že se snad povede a my se opět polaskáme s hřiby královskými. Tam vysoko na kopci je zahrádka, plácek, kde jich vždy byla nemalá úroda. V posledních letech jsme vždy nanovo překvapení jak se tam změnila půda. Nyní je ztvrdlá jak beton. To by určitě královským nemělo zas tak vadit. Ale letos jsme je tam opět nenašli. Ale to by bylo na jiné hodně dlouhé povídání. A vy, když chcete vědět víc, tak si vlevo klikněte na rubriku hřib královský.

* ...hřib medotrpký ve velkém růstával hned za pokladnou Koněpruských jeskyní. I tady v posledních letech je to velká bída. Bohudík pryč jsou ty časy, kdy lidé z neznalosti je trhali jako diví. To ale jen do doby, kdy je ředitel začal označovat cedulkami "Hřib medotrpký, nejedlý, vzácný." a vkládal do klícek. To slůvko nejedlý dělalo divy. Od té doby návštěvníci jeskyní je jen fotografovali a nechávali svému osudu. Pro zajímavost je třeba ještě dodat, že tady dorůstaly ohromných rozměrů.

* * ...jak masáky, aneb muchomůrky růžovky, tak i bedly mám rád na talíři v uzavřeném klobouku. Jsem přesvědčen, že takové plodnice chutnají o hodně více, lépe, než ty otevřené. Neumím si to vysvětlit, protože s velkou pravděpodobností je to hloupost, ale já to tak cítím. A jak to máte vy? Ale vždy je dobré se pod klobouk houby podívat. Tam totiž s velkou oblibou bydlí různí ti plži a další malí živočichové. Ale kdo má rád houby jako bio, tak ten to řešit samozřejmě nemusí.

Navečer jsme vzali směr Třeboňsko. Ještě jsme stihli tu převzácnou lokalitu na břehu rybníka u Tábora. Byli jsme překvapeni jak tam bylo kolem říše hub mrtvo. Pouze jeden vzácnější hřib, který to ale již měl za sebou. Byl neskutečně velký a kdybychom si nemohli zatelefonovat, tak bychom vůbec netušili o který že to jde. Bylo tam ještě několik přestárlých hřibů medotrpkých. Měli jsme štěstí. Potkali jsme cyklistu, který tam jezdí pravidelně, téměř denně, kontrolovat, studovat, mravence. Při té příležitosti tam vždy uklidí bordel po návštěvnících. Měl batoh do půlky zaplněný. Potvrdil, že i letos houby nic moc. A opět se dostáváme k větě jak my toho o houbách víme málo. Proč tam nerostou když hned vedle velký rybník plný vody? Tam přeci nemůže být takové sucho?! Nedaleko jsme vybudovali tábor. Uvařili jsme, uvelebili se a pozorovali západ slunce. Není nic krásnějšího než strávit večer, noc, uprostřed přírody. I komáři a ovádi jakoby vymizeli...

Na druhý den po bohaté a chutné snídaní, ty dnešní vařiče nemají chybu, jsme vyrazili na vytipované hráze rybníků. Kontrolujeme je každý rok. Prochodili jsme nemálo kilometrů, ale nepřišel ani maličký úspěch. V minulém roce to byly doslova vánoce plné těch nejkrásnějších a nejvzácnějších dárků. Více zde na blogu. Třešničkou na dortu bylo setkání s partou ornitologů. Pokecali jsme, vyměnili si zkušenosti a změnách přírody a zjistili, že většina těchto milovníků ptactva nebeského o houbách nevěděla vůbec nic. Takže nám neporadili, neukázali něco zajímavého. Zdrcující zjištění. Utábořili jsme se na nedalekém vodáckém tábořišti, kde pípa. Dobré jídlo z kotlíku, ešusů vždycky potěší. A když je k tomu chutný mok, tak se vše to pěkné završí. On ten Dudák není zas tak špatný.

Na přání něžného pohlaví nás čekala Třeboň. To by ale již bylo na jiné povídání, které by s houbami, kytkami a tak vůbec nemělo nic společného. Jenom jedna rada. U Třeboně je obrovské parkoviště, které přes den placené. Ale od devatenácti hodin až do osmé ranní je možné bez jakýchkoliv problémů v autech, karavanech, přespat. A toho využívají nejen Češi, Slováci, ale celá Evropa. Tak jenom aby jste věděli...


Ornitologové, kteří na celé léto byli ubytování v lovecké chatě, sebou měli i několi dravců. Tak jsme toho museli využít. A tím to setkání bylo až neskutečné...
Jsme domluveni, že se nevidíme naposled. Už se těšíme na podzimní setkání, tedy na dobu, kdy ptactvo je v pohybu, na tahu. A i vy můžete být při podobných akcích účastni. Až na výjimky se nic neplatí - vše je zdarma...

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 23. července 2018 v 18:19 | Reagovat

Do posledního článku o stročkovci kyjovitém jsem připsal něco řádek a vložil fotografii.

Nevíte jestli je někdo někde letos rovněž našel?

2 Příroda je neustále ve velkém tlaku. | 28. července 2018 v 11:14 | Reagovat

Vinou člověka a jeho aktivit  zvířata na celém světě stále více přesouvají své aktivity do nočních hodin. I zdanlivě neškodné činnosti jako je cyklistika, pěší aturistika, běhání, totiž zanechávají v krajině stopy a ovlivňují chování živočichu víc, než se myslelo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama