Stročkovec kyjovitý začal růst aneb informace od našeho zpravodaje Lukáše / skaut

9. července 2018 v 11:21 | Vzácnou houbu brzy navštívíme a budeme jí sledovat až do jejího záníku. Podíváme se i na další její historická místa výskytu. Znamená to snad, že je to letos jediná lokalita, kde stročkovec vyrostl? |  Stročkovec kyjovitý
Více informací o této převelice zajímavé houbě z minulých let, ale i historicky, najdete v rubrice stročkovec kyjovitý zde na blogu...

Foto: Lukáš...

Poprvé ho vynikající houbař se svou chotí a děckama našel v červenci 2012. V dalších letech objevil další dvě lokality. I o nich na tomto blogu v příslušné rubrice více. Další dva roky začaly plodnice ubývat až úplně zmizely. Letos se proto koná pro znalé houbaře a mykology opět významný svátek. V rubrice najdete i informaci, že těchto, dnes převzácných hub, v dávné minulosti byly plné lesy. Pro jejich množství nebylo kam stoupnout. Pro milovníky dobrých jídel připomeňme, že na jídlo je vynikajíci delikatesou. Jenže my ho nesbíráme, protože převzácný. Po roce 2012, měl být stročkovec kyjovitý prohlášen za státem chráněnou houbu. Než k tomu ale došlo, tak stročkovec opět zmizel. Tak uvidíme co kolem něho bude dál...

Na snímku mají plodnice fialovou barvu. Ta je znakem pro hodně mladé houby. Ty starší - o hodně větši - jsou následně světle hnědé, šedé. Jistě není nutné připomínat, že stročkovec roste ve velkých srostlicích.

Václav Burle - Nelenil jsem a na ten pohádkový plácek neprodleně vyrazil. Po dlouhém putování šumavskými lesy jsem konečně dorazil na místo. A kde nic tu nic. Prohlédával jsem zrakem centimetr po centimetru a byl velice zklamán. O těchto houbách je ale známo, že jen tak nezmizí. Jsou tvrdé, hmyz je proto nemá rád a na pozici vydrží dlouhé týdny. Nezbylo než se odebrat do civilizace.

Při odchodu ještě koukám kolem jestli se náhodou nestane zázrak. A ten se dostavil. Najednou vidím dlouhou fialovou řadu. Zajímavé je, že plodnice vyrostly o tři metry od jejich bývalého výskytu. Neznamená to, že se mycelium neustále rozšiřuje. Je to snad příslibem, že i příští rok a roky další se bude dít koncert.

Na té druhé lokalitě, kde tehdá velké překrásné plodnice, které, jak k této houbě patří ve velkých až neskutečných srostlicích. Letos se tam ale nic zásadního neudálo. Proč asi? Opět důkaz, že o houbách nevíme vůbec nic.

Ze zkušenosti víme, že stročkovec kyjovitý, když je mladý, má fialovou barvu. Plodnice jsou ale takové nijaké, nefotogenické, malé. Naopak když jsou starší, tak jsou velké, ve srostlicích, a do světle hnědé. Barva to krásná není, ale vše napraví chuť těchto vynikajích hub.


(30. 9. 2018) - Na cestě na jelení říji jsem se byl podívat jestli tam ješě nějakou plodnici najdu. Kde nic tu nic. Pak jsem terén začal prohlížet doslova centimetr za centimetrem. A zadařilo se. Nejdříve jsem našel tři prťávé plodničky, které prozradilo fialové zbarvení. Manželka, jak se tak jenom koukla, ona má zrak jak rys ostrovid, našla ještě jednu nepatrnou houbičku. Ono to vypadá, že teprve směřují ke slunci, k obloze. Ještě se na ně musíme dojet podívat...

 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Květnatec Archerův | 9. července 2018 v 11:43 | Reagovat

Na významné lokalitě, kde v minulosti na stovky plodnic, letos ani jedna. Půda vypadá z důvodu sucha jako beton. Podobně tomu bylo i v minulém roce, kde jen několik usušených a tím nevábných plodnic. Ještě není ale všemu konec. Překontrolujeme a dáme vědět. Rostou květnatci tam někde u vás?

2 Hans | 9. července 2018 v 15:46 | Reagovat

Bomba!!!

3 Václav | 31. července 2018 v 22:50 | Reagovat

Podle ověřené informace se koncem července 2018 našlo na Boubíně několik plodnic stročkovce kyjovitého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama