Unikátní objev prastaré houby

9. července 2018 v 17:41 | Jiří Patočka |  HOUBY
Když při sběru hub najdete nějakou starou plodnici, ani nemusí být prastará, žádnou velkou radost vám to neudělá. Něco jiného ale je, když ji najde archeomykolog. Čím starší houbu najde, tím větší má radost. Dovedete si tedy představit tu radost, když se prokázalo, že houba (spíše fosilie houby) nelezená v Brazílii je stará 115 milionů let (Heads et al., 2017a)? Vždyť to bylo v době, kdy po Zemi chodili dinosauři a neexistovala ani Brazílie ba ani Jižní Amerika. Ta byla ještě součástí mnohem větší pevniny zvané Gondwana. Tento superkontinent, zahrnující území dnešní Jižní Ameriky, Afriky, Arábie, Indie, Austrálie a Antarktidy se zformoval jako součást ještě většího superkontinentu Pannotie asi před 600 milióny lety.Postupným rozpadem původní prapevniny a pohybem pevninských bloků se kontinenty rozmístily do dnešní podoby.

Fosilie lupenaté houby Gondwanagaricites magnificu nalezené v Brazílii, která rostla na Zemi před 115 miliony let. Fotografie převzata z publikace Heads et al., 2017b. (Dostupné na: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0178327)

Houby mají velice krátký život a jsou velmi křehké, takže objev houbové zkameněliny, která je navíc velice zachovalá, je mimořádně vzácný. Za unikátním nálezem 5 cm vysoké houby je souhra několika okolností, díky kterým se plodnice zachovala takto nepředstavitelně dlouhou dobu v téměř neporušeném stavu. Poté co houba spadla do řeky a byla splavena do laguny kde klesla na dno, postupně ji pokrýval jemný sediment vápence. Bez přístupu kyslíku bylo pletivo houby postupně nahrazováno odolnějším pyritem a ten pak v průběhu milionů let byl nahrazen ještě odolnějším goethitem. Díky těmto postupným proměnám se fosilie uchovala až do dnešních dnů. Svým stářím tak překonala do této doby nejstarší nalezenou houbou z Barmy, která byla zakonzervována v jantaru.V celosvětových záznamech je pouze 10 exemplářů prehistorických fosilií hub, které svým vzhledem připomínají dnešní žampiony. Všechny exempláře byly uchovány v jantaru a jejich maximální stáří bylo odhadnuto na 94 milionů let. Některé ještě mladší nálezy pochází u Ruska, Dominikánské republiky a Spojených Států (Newe Jersey (Gandolfo et al., 2018).

Když byla houba nalezená v Brazílii prozkoumána pomocí elektronového mikroskopu, bylo zjištěno, že se jedná o lupenatou houbu. Objevitelé ji pojmenovali Gondwanagaricites magnificus (Heads et al., 2017b) a je to další houba, kterou v naších lesích - zatím - nenajdete. Rodové jméno houby je složeninou názvu superkontinentu Gondwana a řeckého výrazu pro houbu ("agarikon"), druhové jméno je latinské a v překladu znamená "velkolepý" (PLOS ONE Editors, 2018).

Literatura
Gandolfo MA, Nixon KC, Crepet WL, Grimaldi DA. A late Cretaceous fagalean inflorescence preserved in amber from New Jersey. AmJ Botany 2018; https://doi.org/10.1002/ajb2.1103

Heads SW, Miller AN, Crane JL, Thomas MJ, Ruffatto DM, Methven AS, et al. The oldest fossil mushroom. PLoS ONE 2017a; 12(6): e0178327.

Heads SW, Miller AN, Crane JL. On the name of the oldest fossil mushroom. Mycol Progress 2017b; 16: 1071-1072.

PLOS ONE Editors. Correction: The oldest fossil mushroom. PloS one, 2018; 13(6), e0199660.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marie | 9. července 2018 v 19:38 | Reagovat

Zajímavé. Děkujeme.

2 Lukáš | 9. července 2018 v 21:52 | Reagovat

[1]: Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama