ŠINDELOVNÍK SEVERSKÝ aneb je nám to kamaráde líto, ale udělal jsi si to sám!

14. srpna 2018 v 21:08 |  - - šindelovník severský


O šindelovníky severské se zajímám od roku 2010, kdy jsem objevil svého prvního. Následně jich bylo stále více. Když už jeden ví co hledat, tak je to o hodně snazší. A právě o něm, o tom prvním, bude v následujících řádcích řeč. Více zde v rubrice. (V příštích dnech pojedeme překontrolovat několik dalších. Zatím pro ta vedra jsme nenašlí sílu je navštívit. A pak budou následovat další na slovenské hranici.)

Jednou jsem se na přednášce hlavního mykologa Národního muzea v Praze pana Mgr. Jana Holce zeptal kolik jich viděli na výpravě v Bělověžském pralese, kde strávili nemálo dnů. Odpověděl, že jednoho a dodal, že jich za celý život neviděl více než dva. I to o něčem svědčí.

A zde je snímek toho prvého, kterého jsme kontrolovali několikrát ročně. Byl to náš miláček. Až na výjimky, více zde na blogu, to byl vždy obrovský junák. Výška mírně přes metr, šířka padesát až téměř šedesát centimetrů...

Před okamžikem jsme se vrátili z výpravy na toho mého prvního. Byli jsme plni očekávání jak se mu v těch vedrech daří. Již z dálky jsme viděli, že něco je špatně. Ten letitý strom zmizel jako by se propadl do pekel. Zbyl po něm jen vykotlaný pařez, který nesl náznak odříznutí pilou. Pokusíme zjistit od tamějšího hajného co se stalo. Jsou pouze dvě možnosti. Buď se odporoučel po závanu větru, nebo byl odstraněn z bezpečnostních důvodů. Potřebujeme rovněž vědět, jestli tam vůbec letos byl a v jakém stavu.

Ono vůbec kolem podobných hub je mnoho problémů. Tím nejzávažnějším je, jak už jsem tady mnohokrát psal, zjistit, kdy se tam houba objevila poprvé. A to bohužel o tomto severském rovněž nevíme a už se určitě ani nedozvíme. Tak už to kolem, i těch nejvzácnějších hub, chodí. A to především u dřevokazných.

A to je ten pařez. Vykotlaný. Otázkou je, jak moc strom šindelovník severský likvidoval. Dokázal to opravdu sám, nebo se nashromáždily ještě další okolnosti? Jestli někdo něco víte, tak pište do komentářů.

Dodatek: Když si kliknete na tento odkaz, tak zjistíte na konkrétním příkladu kolem severského, jak moc málo toho o houbách víme. Všude se tvrdí, že tato houba je nejedlá. Ale, tak jako vždy, v Japonsku je to úplně jinak. A dokonce šindelovník severský patří mezi houby, které léčivé...

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tady to pane Burle máte: | 14. srpna 2018 v 21:43 | Reagovat

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/arnika-lidem-radi-jak-chranit-stromy-pred-zbytecnym-kacenim

2 jf | 15. srpna 2018 v 9:12 | Reagovat

Plodnice dřevokazných hub jsou jen špičkou ledovce. Podhoubí bývá mnohem rozsáhlejší, což ostatně platí pro všechny houby, takže takto velká plodnice už nejspíš zlikvidovala naprostou většinu dřevní hmoty. Prostě parazit svého živitele zabil a následně zahynul sám.

3 Matěj | 15. srpna 2018 v 15:45 | Reagovat

Je to divný. Vloni jsme nosili úžasná množství vatovců. A letos ani jediný. A podobně je to i u dalších druhů hub. Bude příští rok líp?

4 jf | 16. srpna 2018 v 10:01 | Reagovat

[3]:Nebude. bude ještě větší horko a sucho, než letos. a zima bude také, až na několik mrazivých dnů koncem února, teplá.

5 Václav Burle | 17. srpna 2018 v 20:45 | Reagovat

[3]: Já jsem dopadl stejně a jsem moc smutný. Jak já z vatovců miluju tu krémovou polévku. Těším se na ní celý rok...

6 Televize NOVA | 19. září 2018 v 23:48 | Reagovat

Někdy v sobotu v říjnu se bude na Nově vysílat pořad o šindelovníku severském. Tak se nezapomeňte podívat.

7 Televize | 14. října 2018 v 18:40 | Reagovat

[6]: Pořad o šindelovníku severském na televizi NOVA najdete v rubrice vlevo Televize....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama