Tasemníce liščí II - lesní plody omývat, tepelně zpracovávat

10. srpna 2018 v 20:10 | Tasemnici liščí lze chytit i od domácích mazlíčků. Proto je třeba je pravidelně odčervovat.... |  Tasemnice liščí
Tasemnice liščí I od profesora Jiřího Patočky... Znalí houbař ví, že není dobré, jak se to vždy dělávalo, konzumovat syrové houby. A to se dostáváme ke kapitole houby na přežití. Příkladem nám může být ryzec syrovinka. Houba, která požitá hned v lese je velkou delikatesou. Jenže po nových vědeckých poznatcích požívání syrových lesních plodů není bezpečné. Opět se ukazuje, že naši předci nebyli vůbec hloupí, když houby ještě v lese otírali vlhkých hadříkem.

Na dnešní tiskové konferenci lékaři opět varovali veřejnost před tichým nenápadným zabijákem liščí tasemnicí. Důvodem je, že na lékařských pracovištích přibývají, po napadení tímto zákeřným červem, pacienti. V současné době se léčí na tuto smrtelnou nemoc třicet lidí. Předpokládá se, že tasemnici liščí v sobě mají desítky, stovky milovníků nejen lesních plodů. Je dokázáno, že napadena je jedna pětina lišek. Problémem je dlouhá inkubační doba a to až deset let. Léky se následně podávají celoživotně. Často jsou napadená játra, dochází i k transplantacím. Pro houbaře a sběrače borůvek, lesních plodů, to znamená, že se houby musí dobře tepelně zpracovat a ostatní plody důsledně omývat. Nejlépe i ty tepelně zpracovat...

Lišku na snímku jsme potkali v zimním období. Vypadalo to, že se nás nebojí. Když my jsme ale měli strach se k ní více přiblížit.
 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Z víkendové expedice za korálovci ježatými | 12. srpna 2018 v 22:47 | Reagovat

12. srpna 2018 - Dnes jsme překontrolovali ty dva korálovce ježaté, které jsme pro lepší orientaci již v minulosti nazvali Jedničkou a Dvojkou. Více v rubrice korálovec ježatý. Jednička vždy byla fotogenicky překrásná. Dnes po ní nebyla stopa. Někdy to dokonce byla dvojčata a jednou trojčatá. Dvojka nikdy nebyla nic moc. Ale dnes tam byla. Jenže ta rozčepejřená plodnice byla z předminulého roku.

Otázkou je, co bude dál v příštích letech. Podle mého názoru to nevypadá dobře. Oteplování dává houbám, zejména těm dřevokazným, pořádně zabrat. Stromy mají nedostatek vláhy, torza a padlé kmeny se v tom suchu rozpadají v troud. Tak tomu bylo vždy. Ale v těch vedrech se vše uspíšilo. S velkou pravděpodobností nás v této mykologické oblasti nečekají dobré časy...

Nestačili jsme se divit co v těch starých hvozdech v poslední době popadalo stromů. A to zejména ty historické, letité. Na toto téma přineseme brzy samostatný článek.

2 Pojeďte s námi poznávat Matičku přírodu | 12. srpna 2018 v 22:53 | Reagovat

V těchto dnech jsme obdrželi nabídku, která se neodmítá. Podívat se na houby do Banátu, do českých vesnic. DVTV nás pozvala. Jede se vlakem a není to ani moc drahé. Jenže my dříve narození už na takové harcování nemáme věk. Tak snad někdy příště....

V nejbližších dnech pořádáme expedici do   Beskyd na Slovenské straně. Jezdíme tam pravidelně do houbařského tábora. Ještě několik míst k dispozici. Musíte mít stan a vše potřebné k táboření.

V září a později uspořádáme do zahraničí několik výprav za korálovci, šindelovníky severskými, atd. Podle počtu přihlášených se buď pojede minibusem, nebo auty. Bus je levnější než auta. Platí se pouze nafta a výpujčka autobusu. Řidič jezdí zdarma.

Zároveň připravujeme novou výstavu fotografií a to v pořadí již třetí. Tak jestli se někdo chcete zúčatnit?...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama