Ucháč čepcovitý - už brzy by mohl začít růst - Ušiak mitrovitý

30. srpna 2018 v 22:37 | Jiří Patočka, Radoslav Patočka |  - - čepcovitý

Ucháč čepcovitý (Gyromitra infula). Datum nálezu: 29. 09. 2017. Nález a foto: RNDr. Michal Patočka.

Ucháč čepcovitý (Gyromitra infula) je vzácná vřeckovýtrusná houba z čeledi desticovité (Discinaceae), o níž lze najít několik informací i na tomto blogu (http://burle.blog.cz/rubrika/cepcovity). Z těchto informací je zřejmé, že její výskyt na území ČR není dosud zmapován. Exemplář houby na naší fotografii rostl ve smrkové monokultuře, na okraji s modřínem opadavým, s příměsí náletových dřevin (bříza bělokorá). Lokace - JZ od obce Lažánky u Veverské Bítýšky, k. ú. Lažánky u Veverské Bítýšky, nedaleko hranice k. ú. Maršov u Tišnova. Na fotografii jsou dobře vidět typické znaky této houby: křehký dutý souklobouk, zpravidla zprohýbaný do jednoho, dvou i více nepravidelných laloků a dutý válcovitý třeň, uprostřed zploštělý až brázdovitě propadlý. Třeň má bělavou až nafialovělou barvu, klobouk je světle hnědý až červenohnědý, ale barvy jsou dosti proměnlivé. Často mívá až fantasmagorické tvary. Dužnina je tenká a křehká a má nenápadnou, ale příjemnou vůni.

Podle vědomostí jednoho z nás (RP) je na Slovensku ucháč čepcovitý (tam známý jako ušiak mitrovitý) mnohem hojnější než v ČR a lidé houbu často přinášejí do houbařské poradny pro její podivný vzhled. Relativně hojný je zejména v oblasti Malých Karpat. V letech 1989 - 1992 jej autor pozoroval v těchto lokalitách:

- Bratislava-Rača: smrkový les cca 300 metrů vých. od okraje městské části Rača, kulturní smrčina. Na tlejících kořenových nábězích smrku, jedna 11 cm vysoká plodnice.

- Cífer u Trnavy: lesopark se smrky, modřínem, kaštanem setým (na okrajích) a bukem. Na padlém, neodklizeném a tlejícím bukovém kmeni. Jedna plodnice 8 cm vysoká.

- Smolenice: Smíšený les s vtroušenou osikou. Několik plodnic na ploše asi jednoho aru na úpatí zalesněného svahu. Zdánlivě vyrůstaly ze země, ale v humusu byly nalezeny tlející zbytky dřeva. Jedna plodnice rostla na bázi uschlé břízy, silně napadené březovníkem.

- Dobrá Voda (SV od Smolenice): Převážně bukový les s vtroušenou břízou. Plodnice nalezena na téměř rozložené mohutné větvi buku.

Většina mykologické literatury uvádí, že ucháč čepcovitý roste na zetlelých kmenech listnáčů, především buků. Někdy též na pařezech, nebo na zbytcích dřeva zanořených do půdy. Naše zkušenosti však ukazují, že při výběru biotopu není příliš vybíravý. Roste i ve vlhkých jehličnatých lesích, a to jak ve světlých, tak v hlubokých údolích, kam slunce celý den nepronikne. Fruktifikuje na podzim, zatímco dva další druhy našich ucháčů, u. obrovský (Discina gigas) a u. svazčitý (Discina fastigiata), rostou na jaře. Houba je slabě jedovatá a obsahuje dusíkatou sloučeninu zvanou gyromitrin, která se snadno hydrolyzuje na jedovatý, neurotoxický a karcinogenní monomethylhydrazin. Obsah gyromitrinu v ucháči čepcovitém je nižší než v ucháči obrovském či svazčitém, přesto může jeho požití způsobit nevolnost, žaludeční křeče a průjem (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=238). V názoru na jeho poživatelnost však neexistuje jednotný názor. Např. v publikaci Veselý, Kotlaba, Pouzar: Přehled československých hub, Academia, Praha 1972 se na str. 87 k ucháčí čepcovitému uvádí "…."Jedlý, velmi dobrý."

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Výstavy fotografií hub | 5. září 2018 v 21:24 | Reagovat

Kromě velkoformátových fotografií v Netolicích budou v září další dvě v Dobré a v Prachaticích. Tady budou součástí mykologických výstav živých hub.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama