Válka o lanýže

16. srpna 2018 v 19:20 | Jiří Patočka |  Lanýž
Válkou rozumíme stav organizovaného násilí mezi dvěma nebo více skupinami lidí, při němž je mezi válčícími stranami použito násilí jako mocenský prostředek k prosazení určitých cílů. Války doprovází lidstvo od neolitické revoluce až do dnešních dnů. Jejich cíle jsou různé, stejně jako metody boje a jejich rozsah. Války jsou každodenní součástí našeho života a díky moderním technologiím můžeme války v různých částech světa sledovat tak říkajíc v přímém přenosu.

Bojovat se může o území, o zdroje surovin, o zlato, nebo třeba o lanýže. Takový je i válečný konflikt, který v současné době zuří v Albánii. Bojuje se zde opravdu o lanýže! Ty se prodávají do několika luxusních restaurací v Tiraně, ale především zahraničním překupníkům z Itálie, Řecka či Francie. Kilogram černých lanýžů se obvykle prodává za 50 a bílých lanýžů za 100 eur. To jsou ceny minimálně desetkrát nižší než v západní Evropě, ale v Albánii, jedné z nejchudších zemí Evropy, jsou to velké peníze a stojí za ně bojovat.

Lanýže v Albánii nejsou chráněny žádnými zákony a může si je jít nasbírat či vyhrabat každý. Jejich ceny na černém trhu lákají ke sběru stále větší množství lidí a na jejich nalezištích začíná být přelidněno. O dobrá naleziště se začíná bojovat a všechny prostředky v této válce jsou dobré. Ti, co používají k vyhledávání lanýžů cvičených psů, musí je dobře hlídat, aby jim je konkurence neotrávila nebo nepostřílela. Ti, co používají krumpáče a motyky, nosí na svou obranu střelné zbraně. V této válce jsou zranění i mrtví.

Nejvíce je však postižena příroda. V rozrytém lese s obnaženými kořeny stromů nejen že žádné lanýže už neporostou, ale ohrožena je i samotná existence lesa. Nejedná se o sběr, ale o rabování. Ministerstvo životního prostředí proto připravuje "přesnější zákonný rámec", který by měl takovému rabování a poškozování životního prostředí zabránit, ale je otázka kdy a zda vůbec dojde k jeho politickému prosazení.

Odkazy

https://www.google.cz/search?q=Albania%2C+truffles%2C+war&oq=Albania%2C+truffles%2C+war& aqs=chrome..69i57j69i60.3967j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://article.wn.com/view/2018/08/07/There_s_a_war_happening_deep_in_Albania_s_forests_A_truffle_/

https://www.channelnewsasia.com/news/world/hunting-for--black-gold--in-albania-s-lawless-truffle-trade-10595882

Na snímku je lanýž bílý, kterého našel chorvatský lanýžový král pan Zigante na Istrii. Hmotnost 1,31 kilogramů. Svojí velikostí a hmotností patří mezi největší na světě. Šířka dvacet centimetrů, hloubka deset centimetrů, a výška třináct centimetrů. A my jsme si ho na večeři měli možnost vyfotografovat...

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Chcete lanýže ochutnat. Tento blog nabízí?: | 16. srpna 2018 v 19:45 | Reagovat

Předkrmy s lanýži
    100 g     Carpaccio s bílým lanýžem, rukolou a parmezán (olivový olej, česnek)     550,-

    100g     Císařské rizoto (lanýže, sýr Camembert)     790,-

    70g     Mušle Sv. Jakuba "Kapesante" (na grilu s pancettou)     590,-

    Speciality s lanýži
    200g     Istrijské fuži s bílým lanýžem      780,-

    250g     Biftek s bílým lanýžem a grilovanou zeleninou      1150,-

    200g     Turnedos s husími játry "Foie gras" a lanýžem      1050,-

    250g     Steak z mořského ďase na grilu s bílým lanýžem      1050,-

    Lanýžová zmrzlina
        Lanýžová zmrzlina s vanilkovým krémem      250,-

2 jf | 17. srpna 2018 v 6:50 | Reagovat

Tahle válka brzy skončí. Hledači lesy vyrabují, lanýže zmizí a bude klid. A úřady? Než se k něčemu rozhoupou, nebude co řešit, navíc je tu i otázka praktické vymahatelnosti jakéhokoli zákona. Albánie je Orient, nikoli civilizovaná zem.

3 Lanýž v televizi | 22. srpna 2018 v 18:21 | Reagovat

Chtěli jsme žít v divočině. Rumunsko bylo jedno z posledních míst v Evropě, kde to bylo možné. Naše představy o životě tady byly naivní, uvědomili jsme si, co představuje energetická a potravinová soběstačnost. Ke sběru lanýžů jsme se dostali náhodou, uvědomili jsme si, že potřebujeme nějaký příjem, říká Nataša Děkanová, která se spolu s manželem v rumunském Banátu živí sběrem a prodejem lanýžů. Ročně jich nasbírají desítky kilogramů a kilo se prodává za sto eur.

https://video.aktualne.cz/dvtv/chteli-jsme-zit-v-divocine-lanyze-jsou-cerne-diamanty-prisly/r~67803c0aa5f611e89de10cc47ab5f122/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama