HŘIB KOLODĚJ aneb co se to s ním letos stalo. Rozumíte tomu někdo?

23. září 2018 v 17:47 |  - - hřib koloděj
Jezdíme na Šumavu do hlubokého hvozdu, kde je úspěch houbaření vždy zaručen. Téměř uprostřed je jednoduché tábořiště, kde pitná voda a dostatek dřeva na ohniště. Máme tam několik míst, kde každoročně nacházíme několik pěkných hřibů kolodějů. Vždy nám udělají velkou radost. Houba je to pevná, téměř jako ocel, a vždy zdravá. Musí se pro svojí jedovatost více povařit, ale nejlepší je podle nás když se usuší. V zimě vždy příjde k chuti a to zejména v polévkách.

Napsal jsem každoročně několik kousků. A tato věta je hodně důležitá. V letošním podzimu jich v tom našem houbovém revíru bylo dokonce více jak hřibů smrkových, kterých tam bylo až neskutečné množství. Dovolil bych si napsat, že ve prospěch kolodějů to bylo tak dva ku třem. A možná ještě více. Kde se z ničeho nic tyto překrásné a zdravé houby vzaly? Tak to vysvětlit neumím. Holt Matička příroda si s námi opět pěkně zašpásovala.

Je tam lesní cesta, na které ze začátku tráva sem tam promíchána vlhkým mechem. Tak tady nikdy kolodějové nerostli. A dnes? Jeden vedle druhého a to dokonce v bohatých trsech. A sem tam smrkový. Těch tady vždy bylo povícero.

Letos to bylo ještě zajímavější, neboť tak daleko do hvozdu již nikdo nemusel se pro houby trmácet. Houby si všichni nasbírali v obrovských množstvích již na okrajich lesů.

Cesta pokračuje do mírného kopečka a obrací se do pravého úhlu. Tam jsme vždy koloděje v několika kusech, zejména v mechu, nacházeli. A letos na podzim? Stovky a pouze sem tam hřib smrkový. Jedno je jisté. Toto, tento zázrak, se nadlouho opakovat bohužel nebude. Otázka zůstává. Kde se ti kolodějové v tak obrovském množství z ničeho nic vzali?

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vene | 23. září 2018 v 17:54 | Reagovat

V sobotu na šumavských pláních slunce šílelo jako kdyby to mělo mít naposled. Když jsme se vrátili uondáni z houbaření, maje plné koše, následně přepravky, tak jsme se rozhodli veškerou špínu odstranit v lesním rybníku. Všechno dolu a do vody. Ze břehu koukám, že přede mnou je ve vodě něco ohavného. Nepravidelná koule a nahoře voko. Veliké voko. Vypadalo jako plné slizu. To stvoření, nebo co to bylo, dosti ohavné.

Shodou okolností jsem o této příšerce slyšel v rozhlase.  Prý se rozmnožila v rybníku Svět.  Jméno jsem ale zapomněl. Pomůžete?

2 Nova Loskuták | 23. září 2018 v 17:56 | Reagovat

V některém z příštím sobotním pořadu Loskuták bude ukázána zajímavá a velice vzácná houba. Určitě jste jí ještě nepotkali, ale zde na blogu je o ní hodně již  napsáno.

3 Jelení říje | 23. září 2018 v 17:57 | Reagovat

Už troubějí na lesy, a tak jsme již na pochodu. A vy se můžete přidat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama