Příšera z hlubin našich rybníků. Nevíte co to je? - BOCHNATKA AMERICKÁ

24. září 2018 v 7:54 | Nedávno se o ní hovořilo na Leonardu, nebo dokonce v Meteoru. Objevuje se v rybnících. A to je vše co o ní v tento okamžik víme....
V tento okamžik záhada, kterou jistě za vaší pomoci rychle vyřešíme...

"Tou příšerou je Bochnatka americká (Pectinatella magnifica). Pochází z Ameriky, ale úspěšně se šíří po celém světě a také v ČR, převážně v oblasti jižních Čech. Žije jen v čisté vodě, kde vytváří obrovské kolonie slizkých gelových koulí. Ty mohou dorůstat přibližně velikosti fotbalového míče a vážit až několik kilogramů. Bochnatka není jedovatá a při kontaktu člověka s tímto živočichem nebylo prokázáno žádné nebezpečí pro lidské zdraví, ale potkat se s ní není nic příjemného.
Bochnatka obývá pouze čisté vody, kde se zachytává na kořenech stromů, rákosí, větvích či lodích a terasách. Ke svému úspěšnému životu potřebuje vodu o teplotě vyšší než 20 °C, proto se v Česku objevuje pouze mezi polovinou června až do září, kdy se velké kolonie rozpadají."
-jp-

Letošní houbařská sezóna nevypadala pro obrovské sucho, nedostatek vodních srážek, nic moc. Trošilinku jsme si zahoubařili v létě, ale nic nenasvědčovalo tomu, že se později něco změní k lepšímu. Mnohde pro nedostatek hub byly dokonce odvolány výstavy. Ale bohudík se stalo. Po polovině září se začaly objevovat první houby a následně to vypuklo především v lesích pohraničních hor. Tam ve větším spadly nemalé srážky. A my jsme si v těchto dnech ve velkém zahoubařili na Šumavě. Taková množství hřibů smrkových, ale i kolodějů, už jsme po dlouhé roky nezažili. Sbíralo se a stále se sbírá na přepravky. Bohužel déšť začíná plodnice rozmáčet a ty se pak obtížně v takovém obrovském množství suší. Není problém houby nasbírat, ale co dál. My jsme včera krájeli až dlouho po půlnoc. Ale na několik dalších let jsme předzásobeni. A to jsme ještě neskončili. Čeká nás jelení říje a s ní spojené další houbaření.

Na lesní tábořiště jsme se po několika hodinách, sbíralo se pro množství hub rychle, houby jsme si vybírali, vrátili nejen uondáni, ale i špinavý a upoceni až za ušima. Nezbývalo nic jiného než se jen tak, jak se říká na Adama, vrhnout do teplých vod obrovského lesního rybníka. Ale co to na nás z vody zírá? Obrovské oko, které vypadá jako plné něčeho nehezkého, záhadného. A opodál jsme později našli dalších několik příšerek. Koupání nám žádný příjemný zážitek nepřineslo. Bohužel stále nevíme o co jde. Internet mlčí protože neumíme zadat to správné slůvko. Ale vy určitě víte, tak povídejte, pište...

Houby jsou v mrazáku, další se suší od přízemí až po půdu, a já v tento okamžik čekám na vynikající smaženici. V následných dnech bude smetanová omáčka z muchomůrek růžovek, česky masák, a bude následovat naprosto úžasná krmě z openěk měnlivých. Už jsem je dlouho nepotkal. To je opravdu ten největší delikates. Vytvoří se omáčka pod hovězí masíčko a podává se s rýží. Přijďte ochutnat.

Zajímavé je, že kromě hřibů smrkových a až neuvěřitelného množství kolodějů není v lesích další houby. Holubinky vůbec, na ty je asi již pozdě, masáků tak na jednu porci, bedly už to také mají za sebou, ale je jich na šumavských loukách hodně, ale k jídlu se již použít nedají. Stojí tam jak stožáry dávných zámořských korábů. Lišek obecných doslova několik kusů. A tak by se dalo ještě dlouho pokračovat. Letošní podzim je o smrkových a kolodějích. A jak je to tam u vás doma?


Na Svatého Václava jsme se cestou na jelení říji k rybníku vrátili. Byli jsme zvědavi jestli tam ty příšerky ještě budou. Na snímku jsou dvě v milostném opojení. A opodál byly další tři. Jedna vypadala že už není v dobrém stavu. Bochnatka americká žije pouze ve vysoce kvalitní vodě. Je jejím indikátorem. Je už i tam u vás doma?

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 burle.blog.cz | 24. září 2018 v 9:17 | Reagovat

Návštěvnost tohoto blogu v posledních měsících trhá rekordy. Otázkou je jak to dlouho vydrží. Je snad o houby z ničeho nic tak velký zájem? Nebo to bude spíše tím, že začaly ve velkém růst?

2 -jp- | 24. září 2018 v 22:04 | Reagovat

tou příšerou je Bochnatka americká (Pectinatella magnifica).  Pochází z Ameriky, ale úspěšně se šíří po celém světě a také v ČR, převážně v oblasti jižních Čech. Žije jen v čisté vodě, kde vytváří obrovské kolonie slizkých gelových koulí. Ty mohou dorůstat přibližně velikosti fotbalového míče a vážit až několik kilogramů. Bochnatka není jedovatá a při kontaktu člověka s tímto živočichem nebylo prokázáno žádné nebezpečí pro lidské zdraví, ale potkat se s ní není nic příjemného.

Bochnatka obývá pouze čisté vody, kde se zachytává na kořenech stromů, rákosí, větvích či lodích a terasách. Ke svému úspěšnému životu potřebuje vodu o teplotě vyšší než 20 °C, proto se v Česku objevuje pouze mezi polovinou června až do září, kdy se velké kolonie rozpadají.

3 chyba | 25. září 2018 v 23:50 | Reagovat

Pane Burle nemělo být nahoře v článku napsáno -jp-?

4 Václav Burle | 26. září 2018 v 17:01 | Reagovat

[3]: Máte pravdu, děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama