Je libo hlívu ústřičnou s kofeinem?

1. října 2018 v 22:14 | Jiří Patočka
Už je to tady! Houby rostou v kávovém lógru. Když jsem psal o tom, že lógr z kávy je dobrým substrátem pro růst hlívy ústřičné v domácích podmínkách (http://burle.blog.cz/1501/hliva-ustricna-nespolehejte-na-hlivovniky-vsadte-na-kavovou-sedlinu), vypadalo to jako povedený vtip a nikdo mi nevěřil. Již dříve však bylo poukazováno na to, že kávová sedlina (coffee grounds) je cennou surovinou využitelnou v mnoha oblastech lidské činnosti a mohly by v ní růst i houby (Job, 2004).

V době psaní článku na tento blog však mnoho informací o možnostech pěstování hlívy ústřičné na kávové sedlině neexistovalo. Proto jsem tehdy napsal: "Pokud vás zajímá, zda hlíva pěstovaná na kávě po ní také chutná nebo zda obsahuje kofein, nemohu sloužit. Sám jsem to dosud nevyzkoušel. Pravdou ovšem je, že chuť houby je vždy trochu ovlivněna prostředím, ve kterém vyrostla".

Už sloužit mohu, už to za mne vyzkoušeli jiní. Navarro Ramalho se spolupracovníky (2018). A ti zjistili, že hlíva ústřičná rostoucí na kávovém substrátu absorbuje kofein ve velkém a ukládá do plodnic v množství 589,6 až 975 µg/g a tím významně zvyšuje množství antioxidačních látek v této surovině. Protože šálek kávy arabica obsahuje 60 - 130 mg kofeinu a šálek kávy robusta dokonce 140 - 200 mg kofeinu, zůstává hlíva jako zdroj kofeinu daleko vzadu. To ale neznamená, že bychom hlívu s kávovou příchutí nemohli ochutnat. Třeba je opravdu výborná. Zkusí to někdo?

Literatura

Job D. [Use of coffee grounds for production of Pleurotus ostreatus (Jacq.:Fr.) Kummer]. Rev Iberoam Micol. 2004; 21(4): 195-197. Spanish.
Navarro Ramalho A, Wrobel Kultz T, Malherbi Byczkovski G, Ballmann Groff D, Dalla Santa HS, Reyes Torres Y. Content of Caffeine in the Edible Mushroom Pleurotus ostreatus Grown in Coffee Residues. Orbital: The Electronic Journal of Chemistry, 2018; 10(3).

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama