Jsou houby, které v naších lesích (zatím) nenajdete. Jednou z nich je i červený hřib Exsudoporus frostii, dříve Boletus frostii

5. října 2018 v 13:33 | Jiří Patočka |  HOUBY
Historie této houby je poněkud zamotaná. Poprvé ji popsal John Lewis Russel, americký profesor botaniky v roce 1874. Houbu našel v Brattleboro (Vermont) a pojmenoval ji na počest svého přítele, amatérského mykologa Charlese Christophera Frosta. Frost pak v roce 1878 tuto poctu svému říteli Russellovi oplatil, když pojmenoval jinou hřibovitou houbu jeho jménem - Boletus russellii. Jak už to ale u hub bývá, ani hřibu Boletus frostii jeho jméno dlouho nevydrželo. V roce 1909 ji přejmenoval americký mykolog William Alphonso Murrill na Suillellus frostii (JLRussell) Murrill, v roce 1968 změnil jméno houby japonský mykolog Sanshi Imai na Tubiporus frostii (J. L. Russell) S. Imai (1968). To se ale nelíbilo skupině italských mykologů vedených Alfredem Vizzinim, vytvořili nový rod hřibovitých hub a nazvali jej Exsudoporus a do něj v roce 2014 zařadili také Boletus frostii. Současné platné jméno tohoto hřibu je tedy Exsudoporus frostii (JLRussell) Vizzini, Simonini & Gelardi (2014).

Jak vidíte, všichni ke jménu houby připsali i svá jména a nezasvěceného houbaře by to mohlo svádět k nesprávné domněnce, že to je hlavní důvod, proč mykologové tak často mění binomické názvy hub. Jako by každý mykolog toužil zapsat se do historie tím, že zanechá svůj otisk ve vědecké klasifikaci houby. Tak tomu však jistě není.

Hřib Exsudoporus frostii v našich lesích nepotkáme. Abych jej mohl čtenářům představit, musel jsem si fotografii půjčit na Wikipedii (https://en.wikipedia.org/wiki/Exsudoporus_frostii). Tento hřib roste pouze v listnatých lesích Severní Ameriky, nejčastěji pod duby. Je to poměrně velká houba, jejíž průměr klobouku může dosáhnout až 15 cm. Je nejen velká, ale i nápadná. Má jasně červenou barvu, nezvykle formovaný třeň a žlutou dužninu, která při pomačkání modrá. Povrch klobouku je lepkavý a po dešti velmi lesklý, jako by byl naolejovaný. Chuť a vůně jsou popisovány jako "příjemné".

Většinu houbařů zajímá, zda je houba jedlá. No, posuďte sami. Americký mykolog Murril ve svém článku o severoamerických hřibovitých houbách píše (Murrill, 1909), že "většina lidí se dívá na houbu podezíravě pro její barvu, ale informace o její poživatelnosti nejsou přesně známy". Od doby co to Murril napsal, několik dalších autorů nedoporučilo houbu konzumovat kvůli její podobnosti s jinými toxickými červenohnědými hřiby. Michael Kuo ve své knize "100 Edible Mushrooms" (2007) píše, že houba je sice jedlá, ale může způsobit zdravotní problémy. Americký mykolog a spisovatel David Arora však o nebezpečnosti houby pochybuje. Ve své knize "Mushrooms Demystified" (1986) píše, že tyto hřiby se běžně prodávají na venkovských trzích v Mexiku. Tak už víte, jestli byste houbu konzumovali? Já ne.

Literatura

Arora D. Mushrooms Demystified (2nd edition). Berkeley: Ten Speed Press. 1986. ISBN 0-89815-169-4.

Murrill WA. The Boletaceae of North America. Mycologia, 1909; 1(1): 4-18.

Russell JL. Boletus frostii. Bulletin of the Buffalo Society of Natural Sciences 1874; 2: 102

Zhao K, Wu G, Halling RE, Yang ZL. Three new combinations of Butyriboletus (Boletaceae). Phytotaxa, 2015, 234(1), 51-62.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Luděk Kvilda | 5. října 2018 v 13:41 | Reagovat

Ježišmarjájozef to je nádhera nebeská. Tak to jsem ještě nikdy neviděl. Vašku nepojedeme ho do Ameriky najít?

2 Václav | 5. října 2018 v 14:26 | Reagovat

Já jsem pro. Koupíme si letenku za korunu a příští rok vyrazíme. Ale kde jí budeme hledat? Já tam mám na Newfoundlandu, nebo jak se to píše, přítele. Tak se ho zeptám.

3 Milada | 5. října 2018 v 19:45 | Reagovat

Překrásná houba.

4 Vladimír | 5. října 2018 v 22:49 | Reagovat

Pěkné a zajímavé čtení. A ta houba na fotografii je úžasná. Kdyby tak rostla u nás. Mám ale jiný problém. Letos nebyla kačenka ani májovka a nenašel jsem ani jediného stročka trubkovitého. Je to takové nějaké divné.

5 Robert Křivoklátské lesy | 7. října 2018 v 22:10 | Reagovat

[3]: Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama