Jsou houby, které v naších lesích (zatím) nenajdete. Jednou z nich je i muchomůrka Amanita tullossiana

17. října 2018 v 21:32 | Jiří Patočka |  Muchomůrka
Amanita tullossiana je nový druh muchomůrky, objevený v Indii, v severozápadní Himálaji (Hosen et al., 2018). Houba byla zařazena do rodu Amanita, sekce Lepidella, a její druhové jméno bylo vybráno na počest Dr. Rodhama E. Tullosse, významného amerického mykologa a znalce muchomůrek rodu Amanita. Dr. Tullosse je v současné době nezávislým vědeckým pracovníkem a kurátorem sbírek Herbarium Amanitarum Rooseveltensis v americkém státě New Jersey.

Nově objevená muchomůrka je statná houba, s kloboukem o průměru 90 až 220 mm, popelavě šedé barvy. Klobouk je hladký, nejprve polokulovity, později zploštělý, s hnědavými skvrnami. Jeho povrch je mírně lepkavý. Třeň má výšku 90 až 170 mm, v horní části je bílý, ve spodní, ztluštělé části, je pokryt šedými šupinami. Protože článek popisující novou muchomůrku byl publikován v časopise s otevřeným přístupem, který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution License (CC BY 4.0), která umožňuje neomezené použití, distribuci a reprodukci v jakémkoli médiu za předpokladu, že je citován původní autor a zdroj, mohu čtenářům tohoto blogu nabídnout i fotografii houby.

Žádné další, zejména toxikologické vlastnosti této muchomůrky, však nejsou známy. Vzhledem k tomu, že její popis byl publikován teprve v tomto roce (2018), je neznalost těchto informací pochopitelná. Její zařazení do sekce Lepidella však napovídá, že má blízko ke skupině severoamerických muchomůrek, čímž se dostala do příbuzenstva se severoamerickými muchomůrkami jako je A. abrupta, A. atkinsoniana, A. chlorinosma, A. cokeri, A. mutabilis, A. onusta, A. pelioma, A. polypyramis, A. ravenelii nebo A. rhopalopus a bude tedy pravděpodobně jedovatá.

Literatura

Hosen MI, Mehmood T, Das K, Kudzma LV, Bhatt RP. (2018). Amanita tullossiana, a new species, and two new records of Amanita section Lepidella from north-western Himalaya, India. MycoKeys, 2018; (37): 73.

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Šindelovník severský pam par. | 17. října 2018 v 22:02 | Reagovat

(17. 10. 2018) - Obě plodnice, jak ta dole, tak ta výše, usychají, jednotlivé stříšky se kroutí do houby. Celá se hodně zmenšila. To je patrné na světlé skvrně na kmenu. Ta vyšší nebyla moc fotogenická protože byla zastíněna silnou větví. Ta ale dnes již tam nebyla. Vítr jí poslal k zemi. Tento šindelovník je již rovněž dobře vidět a je to  krasavec. Ještě někdy v zimních měsících ho půjdeme zkontrolovat. Již nyní se těšíme jak se nám ukáže  v roce 2019. Více najdete vlevo v rubrice šindelovník severský v článku, který má v titulku pam par.

2 Stále je co objevovat... | 17. října 2018 v 23:09 | Reagovat

Přírodovědci z olomoucké Univerzity Palackého objeili v tropických deštných lesích ostrova Borneo další nový druh rostliny. Nese název Thismia kelabitiana, hvězdnatka kelabitská, a je již desátým novým rostlinným druhem, který se olomouckým biologům na ostravě podařilo nalézt. Objev by v budoucnu mohl přispět k ochraně tropických deštných lesů. Rostlina má zářivě žluté květy, tvarem připomínající lucernu lemovanou třásnitým límečkem.

Škoda, že se olomoučtí přírodovědci rovněž nezajímají o houby. Možná by objevili i nové a překrásné exempláře.

3 Doplnění | 18. října 2018 v 23:23 | Reagovat

[2]: Tato hvězdovka, stejně jako všechny její ostatní příbuzné druhy, patří mezi mykoheterotrofní rostliny, tedy nezelené rostliny, které se vyživují prostřednictvím houbových vláken rostoucích v půdě kolem rostliny. Tento způsob života velmi ovlvňuje vzhled rostlin.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama