Několik poznámek k pýchavce obrovské

1. října 2018 v 22:23 | - rapa - |  - - obrovská vatovec
V botanice jsou mnohé druhy rostlin označovány jako nitrofilní, čili druhy, které vyžadují nadbytek dusíku v půdě. Reprezentanty mohou být kopřiva dvoudomá, kakost smrdutý, mochna husí, bršlice kozí noha, šťovíky, merlíky, lebedy a řada dalších. Podobně je tomu u hub. Nejvýrazněji se "nitrofilnost" projevuje u drobné lupenaté houby páchnoucím po rybím tuku cystidovky rybovonné - Macrocystida cuclis (Pers.) Joss., která zpravidla roste v porostech kopřiv a na starých kompostech. Mezi nitrofilní houby patří např. hnojníky, límcovka modrá a také pýchavka obrovská. I ta se objevuje v blízkosti kompostů, na hnojených loukách a pastvinách. Nápadnou vlastností pýchavky obrovské je její velikost (pokud ji někdo nesebere jako nedorostlou plodnici). Právě rozměry pýchavek jsou často zveličovány. Lidé mají tendenci přirovnávat.

Tak třeba "jako hlava, jako kopací míč, jako nafukovací míč" anebo popisovat způsobem, který se pokusím v nespisovné češtině vyjádřit. V podstatě jde o monolog, kterým šťastný majitel nepochybně velké pýchavky uváděl spolustolovníky v údiv v jedné hospodě v Brně - Bystrci: "Včera, byste nevěřili, donesla ta moje vatovca. To ste neviděli. Asi takovýho (dal rozevřené dlaně od sebe do vzdálenosti zvící přes metr). Chtěli sme ju zvážit, ale nešlo to, na kuchyňskou váhu se nevešla, ale sedum kil měla určitě, možná víc. A těch plátků silných jak palec byl plný stůl," triumfoval. Opravdu naprosto přesný popis. Nepokoušel jsem se jeho nadšení snižovat, ale informace takového rázu jsou snadno zpochybnitelné. Proč po nálezu tak velké kulové plodnice nezměřili její obvod třeba krejčovským metrem? Proč ji před pokusem zjistit její hmotnost napřed nerozčtvrtili? Proč ji nevyfotografovali? Nicméně jistě se jednalo o parádní nález. Za dosud největší exemplář nalezený v České republice (Svrček,Vančura) je považována pýchavka sbíraná v roce 1955 v severních Čechách. Měla hmotnost 20,80 kg, výšku 46 cm a obvod 212 cm, což odpovídá průměru 67,5 cm.

Literatura: Svrček M., Vančura B.: Houby, Artia, Praha 1988.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 3. října 2018 v 0:29 | Reagovat

V sobotu v pořadu Rady ptáka Loskutáka ukážu zajímavou houbu. Nyní záleží jen na vás jak moc budete chválit a požadovat od NOVY další pořady o houbách. V opačném případě opět na dlouho nebude o houbách nic. Tak přemýšlejte a rozmyslete si dobře co budete požadovat....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama