Zajímavá lokalita HŘIBU MEDOTRPKÉHO u Maršova (okr. Brno – venkov)

8. října 2018 v 0:01 | Radoslav Patočka |  - - hřib medotrpký
Hřib medotrpký - Caloboletus radicans (Pers.) Vizzini je v mykologické literatuře uváděn jako teplomilný, nepříliš rozšířený druh. Na Brněnsku roste jen na několika málo rozptýlených lokalitách a neobjevuje se každý rok. Výjimkou je řídký listnatý lesík v těsné blízkosti přírodní památky "Kaolinové jezírko" v katastru obce Maršov, kde tato krásná houba vyrůstá již řadu let v počtu desítek exemplářů. Asi dvacet let starý lesík v nadmořské výšce cca 440 metrů je tvořen dubem zimním, bukem a vtroušenou lípou malolistou. V křovitém patru se uplatňuje líska, hloh a ptačí zob. Z vzácnějších bylin jsem zaznamenal jetel bledožlutý, voskovku menší, medovník meduňkolistý a hrachor černý.

Hřib medotrpký se objevuje ve zmíněném lesíku na ploše kolem jednoho aru, často společně s výrazně teplomilnou muchomůrkou šiškovitou (Amanita strobiliformis). V letošním roce jsem navštívil lokalitu 10. září. Bohužel většina hřibů byla seschlá, pouze jeden, zřejmě vykopnutý exemplář, jsem odnesl domů k pořízení fotodokumentace a získání výtrusů pro mikroskopování. Lokalita hřibu medotrpkého u Maršova má s ostatními na Brněnsku dvě společné charakteristiky. Substrátem jsou vápnité spraše či vápnité sprašové hlíny a všechny lokality leží v oblasti teplomilné květeny. Popis houby neuvádím, ten zájemci naleznou prakticky v každém atlase hub nebo na internetu. Snad jen několik vět o barvě dužniny: u mladých plodnic je citronově žlutá, později žloutkově žlutá, v třeni okrově žlutá, v bázi okrově hnědá. Zajímavé je, že rozříznuté mladé plodnice modrají rychle a modř je sytá, staré exempláře naopak pomalu a intenzita zbarvení je mnohem menší. Hřib medotrpký je vzácnější součástí naší mykoflóry a je předpoklad, že se na popsané lokalitě udrží i v dalších letech.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 U pokladny Koněpruských jeskyní... | 8. října 2018 v 0:10 | Reagovat

...každoročně roste několik desítek medotrpkých. Lidé je tam trhali ve velkém protože netušili o co se jedná. Ředitel jeskyní se jednou rozhodl k nim dávat cedulky o co se jedná a že medotrpký není jedlý. Houby navíc vkládal do klícek z pletiva. Lid klícku sundal, medotrpkého si vyfotografoval a houbu nezničil. Dobrý příklad jak se dá dělat kvalitní osvětová činnost kolem hub.

2 Honza | 8. října 2018 v 1:43 | Reagovat

Zajímavý článek :)

3 Televize NOVA šindelovník severský | 8. října 2018 v 8:44 | Reagovat

https://novaplus.nova.cz/porad/rady-ptaka-loskutaka/epizoda/25362-6-10-2018

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama