PŘED 185 LETY SPADL S NEBE OHNIVÝ DRAK

24. listopadu 2018 v 17:43 | Radoslav Patočka |  Radoslav Patočka
Za nevlídného mlhavého pondělního večera 25. listopadu roku 1833 došlo u Blanska k události, která vzrušila širokou veřejnost a podráždila fantazii. Co se tehdy stalo? Svědci památné události vypovídali, že najednou bylo světlo jako v pravé poledne a vzápětí se ozývaly silné rány "jako z mnoha děl". Panovalo všeobecné mínění, že právě přichází soudný den. Světelné efekty musely být velmi silné, protože je lidé pozorovali v Tišnově, Opavě, Olomouci, Znojmě i ve Vídni. Začalo se mluvit také o obrovském požáru, při kterém lehlo popelem celé Blansko a o strašlivé příšeře s mnoha hlavami, které dštily na město oheň a síru. Druhý den byla domnělá příšera prohlášena za ohnivého draka a počet hlav byl upřesněn na osm. K žádnému požáru však nedošlo a drak se také nikde nenacházel. Kam se nestvůra poděla? Vysvětlení bylo pro vyděšený lid snadné a logické. Když není v lese, dozajista se ukryla někde ve sluji (jeskyní je v Moravském krasu opravdu hodně).

Bylo velkým štěstím, že do Blanska dorazil Baron Dr. Karl Ludwig von Reichenbach (1788 - 1869), chemik, geolog, metalurg, přírodovědec a sběratel meteoritů. Stěžejní pro něj byla informace, že mnoho svědků vidělo oslnivě bíle svítící ohnivou kouli, která se rozdělila na mnoho kusů, a když světlo pohaslo, ozvaly se silné detonace. Jedna zpráva pocházela od kočího, který si stěžoval na zlé lidi, kteří po něm - už za tmy - házeli kamením. Význam měla pro Reichenbacha také výpověď svědka, že nejsilnější dunění bylo slyšet od Olomučan. Vědec a sběratel získané poznatky správně vyhodnotil a zorganizoval pátrací akci. Podařilo se nalézt sedm menších meteorických kamenů o celkové hmotnosti asi 0,5 kg. Další exemplář (větší než předcházející s hmotností 125 g) byl objeven J. Wankelem až 33 roků po události. Dnes je fragment meteoritu uložen v Moravském zemském muzeu v Brně. Ostatní meteority jsou v několika přírodovědných sbírkách, např. v Národním muzeu v Praze nebo v Naturhistorisches Museum ve Vídni. Podle V. Káňi, kurátora přírodovědných sbírek Muzea Blansko, nenachází se ve sbírkách blanenského muzea ani jeden úlomek zmíněného meteoritu. Tamní sbírka byla založena až cca 130 let po události a starší exponáty v ní jsou přírůstky z jiných sbírek. Přestože hlavní sběratel zmíněného dopadu K. Reichenbach v Blansku pobýval, žádný z jeho nálezů se tam nedochoval. Škoda.
Radoslav Patočka

 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Míša | 25. listopadu 2018 v 7:23 | Reagovat

V této oblasti jsem se narodila a prožila dětství. Vůbec jsem o tomto úkazu netušila. Děkuji za novou zajímavou informaci.

2 Na Moravě se přestává vyrábět ledové víno | 25. listopadu 2018 v 10:32 | Reagovat

Důvodem je že nejsou mrazy.  Nemůže to být podobné i u té hlívy ústřične.?

3 Václav Burle | 25. listopadu 2018 v 18:44 | Reagovat

[2]: Zajímavý argument. Jestliže mykologové v publikacích tvrdí, že hlíva ústřičná potřebuje k rozjezdu mráz, tak to může být i pravda. Jenže v posledních letech tato houba začala ve velkém růst již v listopadu a v zimě jako když utne. A pak se v tom vyznejme. Ale děkuji za vašich několik řádek. Jsou opravdu, ale opravdu zajímavé. Já jsem letos našel jenom jeden ožraný trs. A to je opravdu oproti dávným rokům, kdy jsem nosil plné kletry hodně divné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama