Černorosol bukový - Exidia nigricans (With.) P. Roberts - Tmavorôsolovec mozgovitý

9. prosince 2018 v 15:58 | Jiří Patočka, Václav Burle |  Černorosol bukový
Černorosol bukový je stopkovýtrusná houba z čeledi boltcovitkovité (Auriculariaceae), rostoucí na mrtvém i živém dřevě listnatých stromů celé severní polokoule. Nejraději má buky a nejčastěji roste na ulomených silnějších bukových větvích. Tvoří nápadné mozkovitě zprohýbané až laločnaté plodnice černé barvy (Malysheva a Spirin, 2017). Až nějakou potkáte v lese, zdaleka se jí vyhnete, abyste nešlápli do toho černého "lejna". Opravdu ze všeho nejvíce totiž černorosol bukový připomíná exkrement nějakého lesního zvířete. O moc lépe na to není ani černorosol smrkový (E pithya) nebo černorosol uťatý (E. truncata).

Černosol bukový byl poprvé popsán v roce 1776 v Anglii jako Tremella nigricans. Jeho současné zařazení do rodu Exidia provedl Donk v roce 1966 (Donk, 1966), ale nelze vyloučit, že v budoucnu může do taxonomie tohoto rodu ještě zasáhnout molekulární genetika (Weiss a Oberwinkler, 2001).

Plodnice černorosolu bukového vytváří plodnice o velikosti 2 až 25 cm a vysoké 1 až 2 cm, pevně přirostlé k substrátu. Plodnici tvoří lalokovitě zprohýbané útvary pokryté drobnými kuželovitými bradavkami. Plodnice je pružná, rosolovitá asi jako gumoví medvídci. U starších plodnic sesychá a tvrdne, ale po dešti opět obnoví svou pružnost. Na rozdíl od gumových medvídků je dužnina bez výrazné vůně a chuti a tak není divu, že houba je považována za nejedlou. Výtrusný prach je bílý a výtrusy jsou válcovitě prohnuté a připomínají jitrnice, 10-18 x 4-6 µm velké.

Černá barva černosolu bukového je podmíněna přítomností velkého množství melaninu v jeho plodnicích. Melanin je přírodní černý pigment, který se vyskytuje v tělech rostlin, živočichů i prvoků, a z chemického hlediska je odvozen z aminokyseliny tyrosinu. Melanin hraje významnou roli ve fyziologii této houby a chrání ji před UV zářením a vysušováním (Łopusiewicz, 2018). Ze stejného důvodu je melanin významnou látkou i pro člověka jako surovina pro přípravu kosmetických přípravků. Nález vysoké koncentrace melaninu v černosolu bukové napovídá, že houba může být do budoucna považována za slibný zdroj přirozeného melaninu

Literatura

Donk MA. Check list of European hymenomycetous heterobasidiae. Persoonia1966; 4: 145-335.

Łopusiewicz Ł. Isolation, characterisation and biological activity of melanin from Exidia nigricans. World Scientific News, 2018; 91, 111-129.

Malysheva V, Spirin V. Taxonomy and phylogeny of the Auriculariales (Agaricomycetes, Basidiomycota) with stereoid basidiocarps. Fungal Biology, 2017; 121(8): 689-715.

Weiss M, Oberwinkle F. Phylogenetic relationships in Auriculariales and related groups - hypotheses derived from nuclear ribosomal DNA sequences. Mycological Research 2001; 105: 403-415.

 

30 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama