Trichlorfluormethan: proč se o něm mluví

25. ledna 2019 v 23:22 | Jiří Patočka |  Jiří Patočka

Trichlorfluormethan (CCl3F) je synteticky připravený halogenovaný uhlovodík, známý také pod názvem freon-11 nebo pod zkratkou CFC-11, který byl v minulosti používán v chladicích zařízeních jako chladící medium nebo hnací plyn v aerosolových sprejích. Používání freonů je kvůli negativnímu vlivu na životní prostředí od roku 1987 zakázáno Montrealským protokolem. Ten zakazuje výrobu a použití těchto chemických látek v některých aplikacích, aby se zabránilo narušování stratosferické ozonové vrstvy, která filtruje škodlivé ultrafialové záření dopadající na Zem. Podle Světové meteorologické organizace (WMO), která je agenturou OSN, se ale zřejmě i nadále vyrábí v nemalém množství v některých státech východní Asie. V podezření je Japonsko, Jižní Korea a Čína. Vyplývá to z atmosférických měření koncentrací CFC-11, ale není tak jednoduché to dokázat. Po zákazu používání freonů koncentrace CFC-11 v atmosféře trvale klesala, ale od roku 2012 se snižování koncentrace začalo výrazně zpomalovat (Peplow, 2018). Vědci si lámou hlavu proč tomu tak je, proč je množství CFC-11 na Zemi větší než by odpovídalo jeho oficiálně přiznané výrobě (Tsai a Kuo, 2005). Freony jsou neobyčejně stabilní látky a v atmosféře přetrvávají přibližně 50 let. Jakákoliv aktivita, která zpomaluje jejich úbytek, oddaluje obnovení ozonové vrstvy a napomáhá také globálnímu oteplování Země (Rhoderick a Dorko, 2004). I když koncentrace CFC-11 v atmosféře je nízká, může se negativně projevit na zdraví lidí, např. formou syndromu nezdravých budov (Allen et al., 2015). Tento termín se používá k popisu situace, kdy lidé trpí akutními zdravotními problémy, které souvisí s dobou strávenou v budově, ale žádná konkrétní nemoc nebo příčina nebyla identifikována. Častými projevy bývá podráždění očí, nosu a krku, změny nálady, únava, neurotoxické problémy, kožní onemocnění, nespecifické reakce z přecitlivělosti nebo změna ve vnímání vůní a chutí.

Trichlorfluormethan byl také nalezen v podzemních vodách. To znepokojuje vědce celého světa, protože v některých místech je jeho koncentrace mnohem vyšší, než by odpovídalo dosavadní teorii, že trichlorfluormethan ve vodě pochází pouze z atmosféry. Měření prováděná ve třech oblastech USA, ve Whartonské obasti jižního New Jersey, v národním parku Hot Springs v Arkansasu a v Edwardsově vodní nádrž v jižním Texasu, prokázala, že voda obsahuje až 35 x 10 -9 g/litr trichlorfluormethanu (Thompson GM, Hayes, 1979).

Zhruba od konce 90. let minulého století je možné v atmosféře pozorovat trend poklesu množství látek regulovaných Montrealským protokolem. Tento trend je nezpochybnitelný a dobře odpovídá tomu, co modely předpovídají pro situaci zastavení výroby těchto látek. Celá léta to platilo pro všechny sledované freony a podobné látky - dnes to platí pro všechny s výjimkou CFC-11!! Koncentrace této sloučeniny klesá v posledních několika letech výrazně pomaleji, než v letech předchozích a pomaleji, než by podle předpovědních modelů mělo. Z mnoha různých vysvětlení se zdá nejpravděpodobnější to, že látku, jejíž výrobu se státy světa zavázaly zastavit k roku 2010, znovu začal někdo ve větším množství vyrábět. Přesný objem této tajné výroby je těžké určit, ale odhaduje se zhruba na nějakých 8 až 16 tisíc tun ročně - a to je roční navýšení emisí zhruba o čtvrtinu. Stejnou záhadou je, proč vlastně tuto látku někdo znovu vyrábí. Již dávno za ni existují účinné náhrady.

Literatura

Allen JG, MacNaughton P, Satish U, Santanam S, Vallarino J, Spengler JD. Associations of cognitive function scores with carbon dioxide, ventilation, and volatile organic compound exposures in office workers: a controlled exposure study of green and conventional office environments. Environ Health Perspect. 2015; 124(6): 805-812.

Peplow M. Rogue CFC emissions threaten ozone Rise in trichlorofluoromethane likely originates from East Asia. Chem Engin News, 2018; 96(21): 6. Dostupné na: https://www.nature.com/articles/d41586-018-07269-1

Rhoderick GC, Dorko WD. Standards development of global warming gas species: methane, nitrous oxide, trichlorofluoromethane, and dichlorodifluoromethane. Environ Sci Technol. 2004; 38(9): 2685-2692.

Thompson GM, Hayes JM. Trichlorofluoromethane in groundwater-a possible tracer and indicator of groundwater age. Water Resources Research, 1979; 15(3:, 546-554.

Tsai YJ, Kuo MC. A new design of groundwater sampling device and its application. J Environ Sci (China). 2005; 17(5): 838-841.

 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ego | 26. ledna 2019 v 10:11 | Reagovat

Zajímavé. Ještě štěstí, že se těch hrůzných dob lidstva nedožijeme.  Václav na svém druhém blogu začal uveřejňovat fotohrafie z devatenáctého století. Jaký to obrovský rozdíl proti dnešku.

2 Tremp z Brd | 26. ledna 2019 v 19:01 | Reagovat

Pravdou je, že se to všechno mění a ne k dobrému. Kde jsou ty zlaté časy kdy i tady u nás v Brdech byl čistý vzduch, voda a nikde v lesích živáčka. Nemyslím si, že se ještě dá něco zachránít.

3 jf | 27. ledna 2019 v 10:15 | Reagovat

[2]: Jo, doba se mění a byznys musí neustále růst. Takže vše, na čem se dá vydělat, bude vy, nebo spíš zneužito až do úplného zničení, protože kapitalistická ekonomika musí neustále růst, jinak se zhroutí a posere.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama