Brvenka drobná - Lachnellula subtilissima (Cooke) Dennis 1962 - vlnuška

15. března 2019 v 22:08 | Jiří Patočka
Brvenky (Lachnellula) jsou drobné vřeckovýtrusné houby čeledi brvenkovité (Hyaloscyphaceae), rostoucí hojně na odumřelém dřevě (Holec et al., 2012). Taková je i brvenka drobná (Lachnellula subtilissima), dělající čest svému druhovému jménu. Je opravdu drobná. Její plodnice měří v průměru jen od 1 do 5 mm.

To co chybí brvence drobné na velikosti, to vynahradí svým vzhledem. Je opravdu nádherná. Její plodnice ve tvaru mističek (apothecium) mají žlutou vnitřní část (hymenium) a vnější sterilní část je pokryta hustými bílými chloupky. Třeň je krátký a přirostlý k substrátu. Brvenka drobná roste na odumřelém dřevě jehličnanů, nejraději na tenkých větvičkách, které se ještě nezbavily kůry. Najdeme ji ale také na kmenech borovic, jedlí a modřínů, ale ze všeho nejraději má jedle. Upřednostňuje vyšší polohy a má ráda vlhčí a studenější období roku. Zejména miluje časné jaro, ale dá se najít od března až do prosince. Až se za ní vypravíte do lesa, nemusíte brát koš. Není jedlá. Za to nezapomeňte na dobrou lupu, protože teprve při řádném zvětšení vynikne její křehká krása. Ne nadarmo se jí také říká brvenka jemná nebo brvenka něžná.

Brvenku drobnou lze najít nejen v Evropě, ale také v Indii, Severní i Jižní Americe, Korejském poloostrově či Novém Zélandu (Sharma et al., 1980; Gadgil a Dick, 1999). I tam si vezměte lupu, až se tam vypravíte.

Literatura

Gadgil PD, Dick M. (1999). Fungi silvicolae novazelandiae: 1. New Zealand J Forestry Science, 1999; 29(3): 428-439.

Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 2012; 624 stran.

Sharma MP, Thind KS, Sharma R. The genus Lachnellula in India. Bangladesh J Botany, 1980; 9(2): 77-84.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matěj Kr. | 16. března 2019 v 18:49 | Reagovat

Tak na tyhle malé krasavice by ani lupa nestačila. Mám starý mikroskop, tak ho dám do kapsy a uvidíme.

2 Běta | 17. března 2019 v 19:01 | Reagovat

Dnes jsme našli tři květy podbělu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama