Jsou houby, které v našich lesích (zatím) nenajdete. Jednou z nich je i bedla Lepiota neomastoidea

12. března 2019 v 22:08 | Jiří Patočka |  BEDLA
Je odhadováno, že na celém světě existuje více než 3,8 milionů druhů hub. Vzhledem k tomu, jak se toto odhadované množství rok od roku zvyšuje, bude skutečný počet hub na Zemi ve skutečnosti mnohem vyšší. Popsáno a prozkoumáno jich bylo ke konci roku 2017 asi 120 000. V ČR je počet známých hub odhadován na 10 000. Na základě rozboru lékařské literatury je odhadováno, že asi 3 % z nich jsou jedovaté. Více než 95 % případů otrav houbami se vyskytuje proto, že konzumenti neví nic o jejich jedovatosti. Počet jedovatých hub je pravděpodobně vyšší, ale o jejich jedovatosti se neví, protože je z nějakého důvodů nikdo nesbírá a nejí. Nebo jsou otravy málo početné nebo málo závažné a ïntoxikovaní lidé se vůbec nedostanou do péče lékařů, takže informace o jejich jedovatosti není publikována v odborném tisku a brzy zanikne.

Takovým případem je zřejmě i objev jedovatosti bedly Macrolepiota neomastoidea, rostoucí v Japonsku a na Korejském poloostrově (Hongo, 1986). Některé druhy bedel jsou jedovaté, ale neměly by to být bedly rodu Macrolepiota, do které patří i naše bedla vysoká. Proto byl značným překvapením případ otravy 57letého muže bedlou M. neomastoidea, který byl popsán nedávno v Jižní Koreji (Kim et al., 2018). Muž se otrávil jídlem připraveným z této houby, které snědl spolu s matkou a sestrou. Zatímco obě ženy intoxikaci přežily, muž skončil s akutním selháním jater na JIP a přestože podstoupil transplantaci jater, otravu nepřežil.

Macrolepiota neomastoidea v našich lesích neroste, ale jak napovídá její název, mohla by být příbuzná s u nás rostoucí bedlou útlou (též bedla štíhlá, hrbolkatá, vynikla nebo bedla Rickenova) (Macrolepiota mastoidea). Ta roste nehojně od června do září v listnatých lesích, na lesních okrajích a loukách poblíž lesa (Antonín, 2006). Je jedlá a chutná podobně jako bedla vysoká. Pro její vzácnost bychom ji však měli spíš chránit než konzumovat. Protože bedlu Macrolepiota neomastoidea v našich lesích nepotkáte a nemohl jsem ji tedy vyfotit, musel jsem použít fotografie z publikace korejských autorů Kim et al. (2018), abych ji mohl čtenářům blogu představit. Fotka sice není příliš kvalitní, ale i tak za ni korejským autorům děkuji.

Literatura

Antonín V. Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha, 2006.

Hongo T. On the Agaricaceae of Japan. Trans Mycol Soc Japan, 1986; 27(1): 99-107.

Kim SY, Baek YH, Han SY, Lee SW, Roh YH, Kim KW, Kang SH, Jeong JS. Mushroom Poisoning by Macrolepiota neomastoidea. Korean J Gastroenterol. 2018; 71(2): 94-97.

 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zajímavost | 12. března 2019 v 22:14 | Reagovat

Nedávno televize odvysílala velice zajímavý hodinový film, který natočili profesionální britští mykologové. Tam se hovořilo, že na Zemi je pět milionů druhů hub.

2 blog | 12. března 2019 v 23:34 | Reagovat

Když kliknete pod titulkem na tu barevnou BEDLA, tak se dostanete o této houbě k dalším článkům.

3 Martin | 13. března 2019 v 9:23 | Reagovat

Tak se tady stále více dozvídám jak jsou bedly zrádné.  Tak to jsem netušil. Nevím jak vy já ale už sbírám pouze vysokou.

4 Česká mykologická společnost. | 13. března 2019 v 20:55 | Reagovat

V úterý uspořádá besedu s panem Antonínem o muchomůrkách.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama