KANDÍK PSÍ ZUB 2019 /I- bývávalo jich tam na miliony. Dnes pouhých několik desítek. Ono to vypadá, že státní ochrana přírody, AOPK, je tam chce opravdu zlikvidovat. ZABRÁNÍME TOMU?

21. března 2019 v 22:01 | Sdělovací prostředky, neustále dokumentovaly bledule jarní. Zdůrazňovaly, že na všechny lokality je zákaz vstupu. Všude zákazové tabule. O ochráncích, šerifech bledulišť ani nemluvě. OTÁZKA JE, PROč TO NEJDE I NA MEDNÍKU U KANDÍKU PSÍHO ZUBU?! |  Kandík psí zub
Rychlá informace: na Medníku to již ve velkém žije. Nyní je nejlepší čas kandíky psí zuby navštívit i když je možné, že o příštím víkendu, to tam bude ještě lepší....
Prý se rostliny nemohou milovat. Na snímku máte důkaz, že to není pravda. Podívejte se jak ti dva se k sobě mají. Můžeme jim v tom lidském světě jen závidět....

V době naší dvouhodinové návštěvy na lokalitu těchto překrásných květin nad řekou Sázavou neustále proudily davy lidí. Jedna skupina měla dokonce 52 členů. Další pak pětatřicet. Malých skupin turistů, sokolů, důchodců, bylo do desítek. Nechyběla ani mateřská školka, která byla rovněž hodně početná. Přicházely manželské páry, milenecké dvojice, ale i jednotlivci. A každý měl fotoparát nebo alespoň mobil. Na první pohled bylo zřejmé, že devastace, tak jako každý rok, pokračuje. Kdy to barbarství skončí? Na to je jednoduchá odpověď. Až kandíků psích zubů nebude. Jak to potom bude ředitel AOPK, státní ochrana přírody, zdůvodňovat?

"My víme, že kandíků neustále ubývá. Nevíme ale proč!!!" Ředitel AOPK RNDr. František Pelc.

"My víme, že kandíků neustále ubývá a víme, na rozdíl od pana Pelce a jeho melody boys, proč!!!" Na vině je jednoznačně sešlap rostlin od tisíců návštěvníků denně!!! Ono se to málo ví, ale než kandík psí zub vykvete, tak mu to trvá tři až čtyři roky. Nejdříve je to v listí nepatrná rostlinka, která není vůbec vidět. A tak se to opakuje až do čtvrtého roku, kdy bylina vykvete. Lidi si myslí, a myslí si to asi i pan Pelc, že když na kvetoucí rostliny nešlapou, dávají si pozor, tak se nic neděje, vše je v pořádku. To je ale velký omyl!!! My likvidujeme ty malé, nepatrné a neviditelné semenáčky. A to je špatně!!! Kdyby se v dobrém úmyslu zamezil přístup mezi kondíky, tak by ty malé rostlinky vyrazily k nebesům v obrovských množstvích. A vo to nám jde. A vo tom to je!!! Ó jak jednoduché. Jenže státní ochrana je i podle tohoto příkladu pro Matičku přírodu hodně, ale hodně nebezpečná. NEBO MÁTE JINÝ NÁZOR?

Ví dnes ještě vůbec někdo, je to napsané na informační ceduli, kterou nainstalovala AOPK, že celý Medník byl plný kandíků psích zubů. Bývávalo jich tam na miliony. Tamní lid, ženy, květy nosil do okolních městeček a dokonce až do Prahy v nůších na trh. Dnes tam každoročně vykvete jen několik desítek rostlin. A to je žalostně málo. My jsme přesvědčeni, že kdyby státní ochranáři konali, dělali to co mají, tak by se kandík mohl opět na soutok Vltavy se Sázavou ve velkém vrátit. To by se ale muselo chtít. Že stát nekoná, to se dá bohužel i pochopit. Ale že to nezajímá kulturní lidi, milovníky přírody, tak to je moc, ale moc smutné. A co jeden člověk, tedy já, nadělá? Nesvede nic. Ale jak se říká ono jednou uhodí a kandík bude zachráněn. Jenže to já (75) už tady nebudu...


Zajímavé je, že kandík psí zub rok za rokem ustupuje ze západu na východ a pomalu se blíží ke srázu nad Sázavou. Tam ale již nebude mít možnost se zachránit. Tam, na začátku vstupu na lokalitu, kde ještě nedávno rostlo několik rostlin už nenajdete ani jedinou...

DISKUSE:

Nedá mi to abych se nepoděli o zážitek z Medníku. Kandíky opravdu krásné a v plném květu, počasí ideální. Lidí bylo hodně, ale řekl bych, že se chovají všichni s citem a porozuměním ke stavu jaký tam panuje. Opatrně prochází mezi květinami, pravda, mimo značených cest, ale pokud chce fotograf něco ulovit, nic jiného mu nezbývá. V oplocenkách (byť zřízených z jiného důvodu - dle cedulek na nich) se kandíku daří poněkud lépe než jinde, alespoň tam byli skupiny rostlin až po 14ti kusech. I mimo se ale našlo dost krásných exemplářů pro fotografování jak stvořených.

Přece jen se ale krásný den poněkud pokazil, když do rezervace zavítala skupina dětí (zřejmě nějaký oddíl "přírodovědců") a začala zde hrát jakousi bojovou hru. To naštěstí nevydrželi někteří návštěvníci rezervace a po důrazné domluvě jejich vedoucím je z rezervace vykázali. Nechápu jak někdo může dělat vedoucího a dozor dětem, když sám dává nedobrý příklad a dovolí takovéto chování v přírodní rezervaci.

Strávili jsme tam několik hodin ve společnosti těchto nádherných rostlin a až na výše zmíněný incident se všichni návštěvníci opravdu chovají ke křehkým rostlinkám ohleduplně (našli jsme pouze jednu jedinou ušlápnutou v horní části rezervace přímo u značené cesty, kde lidé obcházeli popadané stromy). Řekl bych, že proti roku 2016, kdy jsem tam byl naposledy, jich letos bylo poněkud víc. Možná zdání klame, asi též záleží na době návštěvy jejich květu a jistě i počasí ovlivňuje počet kvetoucích rostlin.

Nezbývá než kandíku popřát vitalitu a dlouhá léta jeho dalšího výskytu v této lokalitě.
Štefan Kubín
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 blog | 21. března 2019 v 22:03 | Reagovat

Napište nám prosím sem do komentářů jak jste byli s lokalitou kandíku psího zubu na Medníku spokojeni. Co vás potěšilo nebo naopak s čím jste nebyli spokojeni apod.

2 Není houba jako houba | 22. března 2019 v 22:05 | Reagovat

Chalara fraxinea napadá kořenový systém jasanů, které odumírají. Postupně usychají a následně padají k zemi. Lesníci z Arcibiskupských lesů v Kroměříži museli loni pokácet na pět tisíc vzrostlých stromů. Jasany v lužních lesích tvořily až devadesát procent veškerého zalesnění. Cholera fraxinea se vyskytuje v lužních lesích po celé republice.

3 POZOR | 22. března 2019 v 22:07 | Reagovat

Silnice ze Štěchovic do Pikovic, na Medník, je hned za mostem pro auta uzavřena. Lze zaparkovat u autobusového nádraží. Potom přejít most a po cca 300 metrech je zastávka autobusu, který vás doveze na kandík psí zub, do Pikovic. Lze také použít vlaku, což je nejlepší nápad. Vystupuje se na zastávce Petrov. Do Pikovic se lze autem dostat bez problémů od Kamenného přívozu...

4 Václav Burle | 23. března 2019 v 21:53 | Reagovat

V sobotu 30. března bych chtěl na Medníku natočit o kandících film. Přidáte se někdo?

5 jf | 26. března 2019 v 10:24 | Reagovat

Pan Pelc by si měl, místo jalového fňukání, udělat služební výlet do zámeckého parku v Letohradu, kde jsou kandíků stovky, daří se jim velmi dobře a neustále přibývají a obě lokality provnat, zejména stav oslunění; v Letohradu je lokalita zastíněna stromovým patrem nohem méně a hlavní směr expaznze kandíků vede na prosluněnou louku. Navíc jde o poměrně odolný druh, který roste i ve strojně sekaných trávnících na několika zahradách v Pikovicích - ale všude na dobře prosvícených sdtanovištích! Kde jsou ty časy, kdy kandíky bylo možno za pár korun koupit v Chuchli u Waltra, nebo u Béma v Hostivaři! Pokud by byly na prodej a byly zavedeny do kultury,což by docela dobře šlo, kdyby se chtělo, nebyl by s jejich budoucností problém, stejně, jako se sněženkami či bledulemi, které jsou k vidění téměř v každé venkovské zahrádce. Ale ono je mnohem jednodušší všechno preventivně zakázat a vše chránit až do úplného zmizení.

6 jf | 26. března 2019 v 10:28 | Reagovat

Raději pojedu 8. nebo 9. 4. do Letohradu. Je to tam mnohem pohodlněji přístupné, je jich tam mnohem víc a v parku jsou k vidění i další vzácné druhy, nejen rostlin. Mají tam také klokana a sbírku jihoamerických velkých papoušků. Z náměstí, kde se dá pohodlně zaparkovat, je to jen pár kroků a kandíky rostou občas i přímo na cestách.

7 MoniaR | E-mail | 27. ledna 2020 v 15:49 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama