KANDÍK PSÍ ZUB 2019 /II a jeho devastace pokračuje

27. března 2019 v 20:16 | Dnes již kandíky psí zuby na Medníku již nejsou v dobrém stavu. Mnohé již mají semeníky. Pravděpodobně tento víkend bude naposled kdy si je ještě můžete prohlédnout. Nezapomeňte, že silnice ze Štěchovicích do Pikovic je uzavřena. Použijte raději vlak... |  Kandík psí zub

Veškeré informace o kandíku psím zubu najdete ZDE!!!

Na lokalitu neustále směřují početné davy lidí a dupou, šlapou na neviditelné semenáčky. Letos je psích zubů opět méně. Proč se AOPK, pod vedením Františka Pelce, snaží tuto významnou přírodní lokalitu zlikvidovat? Není již čas se jí pokusit raději zachránít? Uvědomuje si vůbec někdo z vrcholných představitelů přes Matičku přírodu, že tato úžasná rostlina se vykytuje v České republice pouze na tomto jedinečném místě? Na soutoku Sázavy a Vltavy?

Dnes jsme se opět přesvědčili jak velkou máme pravdu. Na konci lokality je vpravo plácek, na kterém rostou ve velkém břízy. Pod nimi je tráva a v ní několik neviditelných květů. Je to takové nehezké místo, které návštěvníci nevyhledávají. Dnes jsme ho prozkoumali a zjistili, že je plné mladých semenáčků. Co to znamená? Tam kam lidi nechodí, nedupou, nešlapou, tak tam rostou nové rostliny. A tak by to mělo být po celém území. Bohužel na něm je to jen a jen o devastaci rostlin!!! Ty davy nepoučených návštěvníků jsou až neskutečné.

POJĎME SI ZOPAKOVAT KDE JE PROBLÉM: Na cestě na lokalitu je informační tabule, na které je vše po lopatě, i pro neznalé pracovníky AOPK, vysvětleno co že se to pod Medníkem děje.


1/ historicky všude bylo několik milionů psích zubů, které v nuších nosily ženské na trhy do okolních městeček včetně Prahy. Dnes se nám po tom množství může jenom zdát. Kam se ty rostliny poděly? No přece je zničila státní ochrana přírody svým neblahým neprofesionálním konáním....


2/ AOPK podle textu na tabuli neví proč se kandíkům nedaří. My to ale víme. Davy lidí dupou na malé rostlinky, semenáčky, které tak nemají v příštích letech možnost vyrazit k nebesům. A to je důvod proč je nutné vstup mezi rostliny zakázat. My věříme, že lidé, milovníci přírody to pochopí. Otázkou je jestli to pochopí státní ochrana přírody, AOPK zejména....


3/ Není to již žádných několik set rostlin, jak se na staré informační tabuli tvrdí. Lépe je psát, říkat, že na Medníku ta úžasná kvítka můžeme počítat na několik desítek. A rok od roku je to horší!!!


Inzerce: Nezapomeňte na zpáteční cestě navštívit na Hradišťku Cafe kandík, které sídlí na poště u autobusové zastávky naproti zámku. Vynikající káva mnoha druhů, pro mlsné jazýčky dorty a pro milovníky umění a kandíku psího zubu minigalerie. Je na co se dívat a co ochutnávat. Dobrou chuť a opět někde brzy na cestách.


Fotografování kandíků psích zubů je velkým zážítkem. Není fotografa, který by snímek nechtěl mít ve svém archivu. A to je ten velký problém. Ale i ten se dá řešit. Ono se to moc neví, ale nejkrásnější rostliny rostou u turistické stezky, která oválně prochází celou rezervací.

Fakta na závěr. A to je síla: AOPK nechalo na svahu Medníku vysázet rozsáhlý les smrků. Dnes už jsou ve stáří několika desítek let. Není to zas tak dávno co rozhodla, že se smrky musí porazit, neboť jsou mimo jiné nepůvodní. Záměr je již dávno tomu schválen, ale smrky jsou tam stále. Oni pracovníci této organizace na své rozhodnutí totiž zapomněli!!!

Vraťme se ale do doby, kdy republice vládli komunisté. Tehdejší chytří a zkušení botanici dali zelenou několika důchodcům, kteří v době kvetení kandíků psích zubů se neustále po lokalitě pod Medníkem pohybovali. Vysvětlovali lidem vše kolem rostlin a zejména dbali aby návštěvníci mezi ně nevstupovali. Otázka? Proč to tehdá šlo a dnes to nejde. Máte pane Františku Pelci na to odpověď?

A stačilo by tak málo. Po rozhovorech víme, že by to lidé pochopili. Obehnat lokalitu páskou a zakázat návštěvníkům mezi rostliny vstup. Možná, že to už nepomůže, že problém zániku kandíků může být v něčem jiném. Proč to ale nezkusit a nedouvat, že se povede a že rostlin opět budou na Medníku miliony. Co v tom brání? No přece ta slavná a neomylná AOPK!!!!!!

Medník patří pod obec Hradišťko, která má dokonce kandík psí zub ve svém znaku, erbu. Především ona by měla udělat vše pro jeho záchranu. Nebude to směšné až legrační když na znaku kandík bude, ale na soutoku Sázavy a Vltavy nenajdeme aní jediného? Na závěr ještě následující: To vám lidé nevadí, že tato úžasná rostlina už na věky věků nebude? Co vy na to? Máte vůbec nějaký názor?

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 28. března 2019 v 22:37 | Reagovat

A příště si popovídáme o dalších třech významných rostlinách, které také nejsou na tom dobře...

2 prof. JL | 28. března 2019 v 23:22 | Reagovat

Pane Burle e-mailem Vám podílám několik odkazů na staré texty kolem kandíků. Bude se vám to hodně líbit. Dobrá práce. Nedejte se a pokračujte!

3 jf | 29. března 2019 v 18:42 | Reagovat

Obehnání páskou je to poslední, co pomůže. Pomohlo by radikální prosvětlení stromového patra, Ale to je složité a drahé, takže se bude, jak je u nás dobrým zvykem, chránit, (hubou) až do úplného zničení. Naštěstí máme v ČR druhou, mnohem větší a zdravější populaci v Letohradu, kde něco podobného, totiž zvětšení zástinu, nehrozí a je tu jistá naděje, že několik rostlin přežije v zahrádkách v Pikovicích.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama