Matička příroda nás miluje. Proč ale na nás neustále posílá ty malé a hodně nebezpečné potvůrky?

10. března 2019 v 17:32 | O klíšťatech je zde na burle.blog.cz nemálo napsáno. Každý rok nás ale dokážou hodně nemile překvapovat. S hrůzou v očích si vzpomínám, jak při fotografování korálice trojklanné jsem si lehl do jejich hnízda. |  !!! POZOR klíště !!!
Přichází jaro a to je okamžik, kdy je nutné se klíšťatům rezolutně postavit. Je nemálo možností, ale i ty, jak ukazují čísla z minulého roku, nestačí, aby si nás některá neoblíbila.

Podél potoků a říček již kvetou sněženky a našli jsme i jeden trs jaterníku. K tařici skalní je to ještě hodně daleko. O jarních houbách ani nemluvě. Kolik asi letos bude kačenek českých a májovek?

V těchto dnech přišel Státní zdravotní ústav s informací, že v minulém roce bylo klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou nakaženo nejvíce osob za posledních sedm let. 712 klíšťovou encefalitidou a 4724 lymeskou borreliózou. Zpráva rovněž uvádí že preventní očkování využívá pouze 25 procent populace a to na rozdíl od Rakouska, kde je to 85 procent a v Německu 43 procent. Pro letošní rok mají klíšťata vytvořeny dobré podmínky aby jich nebylo málo. Uvádí se rovněž, že není dobré spoléhat na červenou skvrnu s vybledlým středem. Při jakýchkoliv zdravotních problémech je dobré vyhledat neprodleně lékaře.

Neplatí, že klíšťata se vyskytují jen v lese. Dnes už jsou všude, včetně lidských sídel. Na zahradách, u dětských hřišť, v zeleni rodinných domků, v parcích, v městské zeleni. A dokonce i vysoko v horách.

Nejen pro houbaře to znamená se správně oblékat, mít vysoké boty a hlavně neposedávat, nepolehávat v trávě, na zemi. K odpočinku je dobré vyhledat správné místo. A není od věci používat pravidelně i chemické prostředky. Do lesů chodíme ve světlém oblečení, které pravidelně kontrolujeme. Zejména na kalhotách jsou potvůrky dobře vidět. Prohlížíme se ve skupinách vzájemně. Jeden nikdy neví, které to klíště na nás s razancí zaútočí.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama