Proč nás ta krása opouští

25. března 2019 v 11:44 | V těchto dnech uspořádáme nemálo odborných expedic. Pojeďte s námi na kandík psí zub, koniklec otevřený, na obojživelníky, ale brzy začnou i kačenky české, májovky. Levné a zážitky ohromné. A pak nekup to.... |  - - otevřený
Určitě nejsem sám, kdo je přesvědčen, že ten titěrný plácek by se měl ochránít plotem, oplocenkou. Nemyslím si, že proti okusu zvěří stačí drátěné pokličky. Nebo máte jiný názor?

Nedaleko Prahy, v její jižní části, na náhorní plošině, kde maličký protáhlý kopeček v jehož středu ještě menší palouček. A všude kolem neprůchodné trní. Vynikající místo na naplnění košíčku jarní májovkou. A tady od nepaměti, nevíte, kdy ta rozkošná květinka tady byla objevena poprvé?, roste v několika málo trsech koniklec otevřený. Nebojím se i napsat, že je to zde velký zázrak Matičky přírody. Vždyť žádný podobný na stovky kilometrů jinde neroste. Ten nejbližší je ve vojenském újezdu Doupov. I tam jich je rok za rokem stále méně.

U Prahy je to poslední místo koniklece otevřeného viděno ze západu Evropy. Zde geograficky začíná směrem na východ vládnout koniklec velkokvětý. I on se nám z přírody rok za rokem neustále vytrácí. Je to vždy na jaře pro milovníky přírody velká sláva, když ve stovkách trsů začne v Brně na Kamenném vrchu kvést. A tam se o něj příkladně starají. Dokonce ho ochraňují bytelným kovovým plotem. Snad i to je důvodem, že se mu tam nad městem, které je Zlatou lodí, tak daří...

Koniklec otevřený se dožívá i několika desítek let. Odborná literatura hovoří o padesáti a více roků. Není nemožné, že trs může mít i více než padesát květů. V České republice se vyskytuje na patnácti lokalitách.

Poznámka: Lokalita je pravidelně monitorována Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Bohužel situace je taková, že jeden majitel pozemku při předběžném jednání nesouhlasil s oplocením a druhý majitel je dlouhodobě nezvěstný, takže lokalitu momentálně nelze oplotit. Klece pokrývají jen velmi vzácné koniklece otevřené, koniklec luční český klece nemá, neboť není tolik ohrožený a klece by pak pokrývaly celou stepní loučku. Kdyby nebylo zvěře, tak by celá enkláva už byla zarostlá, na druhé straně přílišná koncentrace zvěře také škodí. Budeme se snažit uvést lokalitu do optimálního stavu, ale je to běh na dlouhou trať. Dana Turoňová


Ten samý trs po jednom týdnu...
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Štefan Kubín | 25. března 2019 v 13:17 | Reagovat

Nedá mi to abych se nepoděli o zážitek z Medníku. Kandíky opravdu krásné a v plném květu, počasí ideální. Lidí bylo hodně, ale řekl bych, že se chovají všichni s citem a porozuměním ke stavu jaký tam panuje. Opatrně prochází mezi květinami, pravda, mimo značených cest, ale pokud chce fotograf něco ulovit, nic jiného mu nezbývá. V oplocenkách (byť zřízených z jiného důvodu - dle cedulek na nich) se kandíku daří poněkud lépe než jinde, alespoň tam byli skupiny rostlin až po 14ti kusech. I mimo se ale našlo dost krásných exemplářů pro fotografování jak stvořených.

Přece jen se ale krásný den poněkud pokazil, když do rezervace zavítala skupina dětí (zřejmě nějaký oddíl "přírodovědců") a začala zde hrát jakousi bojovou hru. To naštěstí nevydrželi někteří návštěvníci rezervace a po důrazné domluvě jejich vedoucím je z rezervace vykázali. Nechápu jak někdo může dělat vedoucího a dozor dětem, když sám dává nedobrý příklad a dovolí takovéto chování v přírodní rezervaci.

Strávili jsme tam několik hodin ve společnosti těchto nádherných rostlin a až na výše zmíněný incident se všichni návštěvníci opravdu chovají ke křehkým rostlinkám ohleduplně (našli jsme pouze jednu jedinou ušlápnutou v horní části rezervace přímo u značené cesty, kde lidé obcházeli popadané stromy). Řekl bych, že proti roku 2016, kdy jsem tam byl naposledy, jich letos bylo poněkud víc. Možná zdání klame, asi též záleží na době návštěvy jejich květu a jistě i počasí ovlivňuje počet kvetoucích rostlin.

Nezbývá než kandíku popřát vitalitu a dlouhá léta jeho dalšího výskytu v této lokalitě.

2 Matěj a Slávka | 23. dubna 2019 v 12:23 | Reagovat

Byl jsem se na velkokvěté koniklece u golfu podívat a opět, tak jako každoročně, nic moc. Vypadá to, že tam stále živoří. Na straně druhé se jim tam daří. Tak zase za rok.

3 Oprava | 23. dubna 2019 v 12:24 | Reagovat

[2]: otevřený

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama