Rezavec štětinatý slovem i obrazem

7. března 2019 v 22:32 | Jiří Patočka |  - - rezavec štětinatý
Rezavec štětinatý (Inonotus hispidus) je fytopatogenní houba z čeledě kožovkovité (Hymenochaetaceae) řádu kožovkotvaré (Hymenochaetales). Často parazituje na jabloních, způsobuje bílou hnilobu dřeva a v sadech dokáže udělat velké škody. Na tomto blogu se o něm dozvíte více v článku nazvaném Dřevokazné houby jabloní (http://burle.blog.cz/1903/drevokazne-houby-jabloni). V článku se píše, že jeho klobouk je "v mládí šťavnatý, často se na jeho povrchu objevují kapky tekutiny (tzv. gutace). Barva plodnic je zprvu živě rezavohnědá, později černohnědá".

V loňském roce se rezavec štětinatý objevil i u nás na zahradě, na jedné staré jabloni, a když jsem prohlížel fotky, které jsem tehdy udělal, zjistil jsem, že dobře dokumentují jak plodnice v mládí roní slzy, gutuje (Obr. 1), i jak svou letní rezavě-hnědou barvu mění s podzimem na černohnědou (Obr. 2). Fotky přikládám jak důkaz toho, že na burle.blog.cz jsou jen samé validní informace, které mají oporu v pečlivém pozorování nebo vědeckém výzkumu.

Abych ale nezůstal jen u fotek. Rezavec štětinatý je medicinální houba, která je již po celá staletí využívána v tradiční čínské medicíně v několika indikacích, ale především jako prevence nádorových onemocnění. Z houby bylo izolováno několik bioaktivních sloučenin (Zan et al., 2011) a jejich výzkum prokázal, že mají antioxidační a cytostatické účinky, inhibuje růst rakovinných buněk (Wang et al., 2016; Yang et al., 2019) a posilují imunitu organismu (Gründemann et al., 2016).

Literatura

Gründemann C, Arnhold M, Meier S, Bäcker C, Garcia-Käufer M, Grunewald F, Steinborn C, Klemd AM, Wille R, Huber R, Lindequist U. Effects of Inonotus hispidus Extracts and Compounds on Human Immunocompetent Cells. Planta Med. 2016; 82(15): 1359-1367.

Wang T, Bao HY, Bau T, Li Y. [Antitumor Effect of Solid State Fermentation Powder of Inonotus hispidus on H22 Bearing Mice]. Zhong Yao Cai. 2016; 39(2): 389-394. Chinese.

Yang S, Bao H, Wang H, Li Q. Anti-tumour Effect and Pharmacokinetics of an Active Ingredient Isolated from Inonotus hispidus. Biol Pharm Bull. 2019; 42(1): 10-17.

Zan LF, Qin JC, Zhang YM, Yao YH, Bao HY, Li X. Antioxidant hispidin derivatives from medicinal mushroom Inonotus hispidus. Chem Pharm Bull (Tokyo). 2011; 59(6): 770-772.

 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mykologická společnost | 7. března 2019 v 23:34 | Reagovat

V úterý začíná přednáška o patnáct minut dříve. Tedy v 17.45 hodin. Přivítáme pana Jindřicha, který nám řekne kolik jsme schopni znát druhů hub.

2 Kazda Martin | 8. března 2019 v 23:26 | Reagovat

Chválím. Je to tady zajímavé čtení. Je vidět že přírodu máte moc rádi.

3 Vlci likvidují muflony | 9. března 2019 v 19:05 | Reagovat

Světově unikátní populaci muflonů zdecimovali vlci v Machově na Broumovsku. Vlčí smečka roztrhala poovinu sedmdesátihlavého stáda.  Unikátnost muflonů spočívála v hodnotě kvalitních trofejí ceněných na miliony korun, kusy měly i silnou stavbu těla. Šlo o nejlepší stádo muflonů na světě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama