Kauza Medník.

14. dubna 2019 v 8:31 | jf |  Kandík psí zub
Stav rezervace na tomto kopci je takový, že populace kandíku psího zubu je ohrožena a pomalu, ale jistě zaniká. Je otázka proč. V pondělí jsem navštívil druhou lokalitu této rostliny v zámeckém parku v Letohradu, která naopak expanduje a rostlin je zde tolik, že místy tvoří souvislý porost a vytlačují i trávu. Rozdíly na obou lokalitách jsem shrnul do přiložené tabulky. (přidal jsem i výsledky pozorování z několika zahrádek v Pikovicích, kde kandíky rostou.)

Medník Pikovice Letohrad

Nadmořská výška 250 - 300 m 250 m 330 m
Typ stanoviště Zapojená bučina Kultivovaný trávník Trávník v zámeckém parku
poloha Svah, obrácený k východu Rovina, mírný svah Svah, obrácený k východu
zastínění Zapojené stromové patro minimální Nulové,( přímé oslunění od rána do cca 15 h)
Půda Chudá kyselá listovka na bazické vyvřelině Zahradní, dotovaná údržbou Mechový trávník na opukovém podloží
Stav rostlin Řídnoucí výskyt setrvalý Trvale přibývající, 90% kvete a tvoří semena
péče žádná Strojně kosený trávník Udržovaný trávník
původ 50/50 Původní/výsadba výsadba výsadba
zálivka přírodní V rámci péče o trávník V době velkého sucha postřik


Takže si to shrneme: Na Medníku je mnohem méně slunce, půda je kyselá a chudá na minerály. Na zahrádkách i v zámeckém parku mají rostliny dost světla i živin a je to na nich vidět. V Letohradě se porost kandíků rozšiřuje do louky, rostlin je tam hodně přes tisícovku a místy tvoří souvislý porost, vytlačující úspěšně i odolnou trávu. 90% rostlin kvete a tvoří semena; zřejmě je k dispozici dostatek opylovačů.

Kandík není nijak náročný na pěstování a péči, pokud jej vysadíme na záhonek, či do skalky a neuděláme nějakou zásadní školáckou chybu, dobře poroste i pokvete a časem se bude i množit. Je velká škoda a zásadní chyba, že tyto nádherné rostliny nelze koupit a pěstovat doma, jako sněženky, nebo bledule. V obou případech tyto rostliny na zahradách nejen přežívají, ale vracejí se zpět do přírody a to i na místa, kde se běžně nevyskytují, takže bledule lze najít na divokých skládkách zahradních výhrabků např. v lese u Řitky, nebo na řadě míst v údolí Bojovského potoka a v ČR prakticky nenajdeme vesnici, nebo město, kde by aspoň na jedné zahrádce sněženky, nebo bledule nebyly a už jsem na několika místech viděl ( předzahrádka v Kroučové) i vzácnou bleduli letní. Rostla si tam na záhonku před domem přímo na ulici a evidentně se jí tam líbilo. Takže pokud chceme kandíky, ale i jiné vzácné rostliny, u kterých to jde, zachránit, měly by být zavedeny do kultury a být v prodeji ve vybraných zahradnických závodech, samozřejmě za takových opatření, aby jejich pěstování bylo pod kontrolou.

A co s Medníkem? Především by mělo být radikálně proředěno stromové patro. Kandíky potřebují slunce a na houstnoucí větve a tím snížení svitu reagují umíráním. Bohužel jediný způsob, jak lokalitu odtěžit je použití helikoptéry, která by kmen před odříznutím zahákla a hned po odříznutí vytáhla a odnesla mimo les, klasická těžba, vzhledem k devastaci půdního pokryvu, nepadá v úvahu. Neškodilo by udělat rozbor půdy a upravit chemismus na typ minerálně bohatý a slabě zásaditý. Jenže tohle všechno chce lidi, čas a peníze a nic z toho není. Takže to nejspíš dopadne tak, že lokalita se opáskuje, zakáže se do ní přístup a bude se čekat až kandíky vyhynou. Co bude potom? Rezervace se zruší, protože nebude co chránit a majitel lesa ty zdravé krásné stromy pokácí a výhodně prodá. A to je možná ten hlavní důvod, proč se kolem kandíků moc mluví a nic nedělá.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav | 14. dubna 2019 v 9:14 | Reagovat

Nedávno jsme zde uveřejnili článek o pažitce lesní tzv. divoké. Již roste ve velkém a lidé ji znají protože není trsu, který by nebyl ořezán. Právě o velikonocích určitě patří na naše stoly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama