Nejen koniklec, ale i vzácné břichatky

21. dubna 2019 v 22:25 | Radoslav Patočka |  Radoslav Patočka
Drásovský kopeček je přírodní památka s poněkud zavádějícím pojmenováním. Stejně jako blízká PP Malhostovická pecka (na fotografii je vidět v pozadí) leží totiž v katastru obce Malhostovice na Tišnovsku. Je zajímavý nejen jako vápencový geomorfologický útvar vyčnívající z Boskovické brázdy, ale jako lokalita teplomilné květeny. Drásovský kopeček má rozlohu pouze 0, 64 ha, za chráněné území byl prohlášen v roce 1980 a nadmořská výška je cca 320 metrů. Zvláštností vápencového útvaru je skalní branka, která vznikla odtěžením kamene kolem krasové dutiny.

V loňském roce jsem lokalitu navštívil opakovaně a při jedné z návštěv našel dvě zajímavé houby - břichatky (gasteromycety), což jsou houby, u kterých zůstává výtrusorodé pletivo až do dospělosti odděleno od vnějšího prostření okrovkou. Nejdřív však informace o tamní květeně. Myslím, že v dalším textu se klidně (až na dvě výjimky) obejdu bez latinských názvů. Nejvýznamnějším rostlinným druhem je krásný koniklec velkokvětý (1) vzácný, výrazně teplomilný druh. Vyskytuje se zde v počtu několika desítek exemplářů společně s dalšími teplomilnými druhy. Je to především zářivě žlutá tařice horská, která navzdory svému druhovému názvu neroste na horách, naopak vyhledává nižší teplé, výslunné polohy. Jde o sarmatsko-panonsko-balkánský prvek, který se z hraničních oblastí mezi jihem Evropy a jihozápadem Asie po skončení doby ledové šířil do střední Evropy. Žlutě kvetou mochna jarní a podobná mochna písečná. Žlutě kvete i kontinentální taxon chlupáček hadincovitý. V České republice se jedná o velmi vzácný druh vázaný nejčastěji na rozvolněná společenstva skalních stepí. Za zmínku stojí bělozářka větvitá, zvonek klubkatý, rozrazil rozprostřený a rozrazil klasnatý. Oba rozrazily kvetou jasně modře a jsou světlomilné. Někdy se objevují v lesních lemech (ekotonech), charakteristické jsou však pro kamenité stepní stráně teplých oblastí.

Pojďme k úvodu zmíněným břichatkám. Ta první, palečka rolní (Tulostoma campestre), vypadá prakticky stejně jak ostatní palečky - jakási drobná pýchavka s dírkou nahoře sedící na tenké stopce. Na rozdíl od běžnější palečky zimní nemá vyvýšené ústí otvoru. Spolehlivě lze palečky určit pouze mikroskopováním výtrusů. Palečky rolní vyrůstaly jednotlivě v počtu sedmi exemplářů. Jejich výška nepřesahovala 45 mm, průměr paličky cca 10 mm.

Druhá houba byla určena jako hvězdovka pastvinná (Geastrum schmidelii), vzácnější druh teplých oblastí. Objevuje se na otevřených místech, výjimečně pod keři na výslunných stráních. Jde o druh hvězdovky s plodnicemi zprvu uzavřenými, rozpukávající na 6 - 9 nestejnoměrných cípů. Vnitřní okrovka je lysá, hruškovitého či elipsovitého tvaru. Sedí na 2-3 mm dlouhém krčku a má kuželovité, rýhované ústí s výrazným dvorcem. Nález uvedených houbiček, byť bez praktického významu, je důkazem, že i v chráněných územích mohou vyrůstat druhy, o kterých se dosud nevědělo.
Radoslav Patočka

Poznámka: (1) Silně ohrožený koniklec velkokvětý se nachází v České republice jen na Moravě. Jeho nejsevernější lokalitou je PP U Strejčkova lomu u obce Krčmáň na Olomoucku. Nejzápadnějším místem jeho výskytu je PP Kobylinec u Trnavy na Třebíčsku.

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 21. dubna 2019 v 23:13 | Reagovat

Tři dny jsme jezdili světa kraj abychom našli nějaké kačenky české. Předchozí dva roky nic a i letos to nevypadá na dobrý výsledek. Navíc je všude obrovské sucho. Ale na kačenku je stále ještě brzo i když se již někde v několik plodnicích již ukázala. A jak je to tam u vás doma?

2 Václav | 22. dubna 2019 v 10:44 | Reagovat

Fotografování přes plot je velký problém. JAK NA TO? Nedávno jsem to řešil v jedné mini zoo. Navrhoval jsem aby to u klecí, volier, udělali tak jako to mají na letištích. V plotech je otvor, který je zakryt šoupacími mini dvířky. Fotograf otevře, zasune objektiv a je za vodou. V těch zoo kde jsem to řešil, včetně té pražské, jsem nikdy neuspěl. A důvod? Ti lidé, kteří rozhodují nejsou fotografové, a tak můj návrh do dnešních dnů nepochopili. Ono se to ale jednou změní. Je to jediná možnost jak do zoo nalákat další fotoaparátníky a udělat jim radost nad ještě lepšími snímky....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama