DODATKY - tak se jmenuje nová rubrika, do které budu průběžně uvádět zajímavé informace kolem přírody. Jsou okamžiky, kdy není nutné toho mnoho napsat, ale pouze předat zajímavou, důležitou informaci, znalost...

8. května 2019 v 20:56 | Budeme rádi, když podobně budete psát do komentářů a já Vaše náměty, postřehy budu psát do hlavního článku. Tak s chutí do toho. |  DODATKY
2019
/zkratkám znalí rozumí. Jestli někdo budete chtít vědět, tak napište nebo zatelefonujte/

DUBEN 2019

(Český kras) - Hlaváčků jarních tam historicky bývávalo více než milion. Dnes je to rok od roku stále větší bída. Já jsem přesvědčen, že rostliny sežraly kozy. Jejich nasazení na spásání lokalit pravděpodobně nebyl dobrý nápad. Na snímku je několk trsů, které z pohledu koz, jsou za plotem. Uvnitř, kde kozy řádily, letos byly dvě kvetoucí rostliny. Profesionální ochránci tamější rezervace tvrdili, že tato zvířata hlaváčky jarní nežerou. Jednoduchým způsobem jsme dokázali, že to není pravda. Stačilo málo, zeptat se odborníků na tato milá a lidu prospěšná zvířata.

KVĚTEN 2019

Domníváme se, že letos na jaře bylo převelice málo kvetoucích rostlin. Pryč jsou doby, kdy býval barevný les. Doslova každý kousem půdy byl něčím zajímavý. Něco divného se s přírodou děje.

(S) - Letos vykvetlo puze 8 vstavačů bledých a navíc co do krásy nic moc.

(R) - Na lokalitě u Strakonic letos nevykvetl ani jeden hořec jarní. Začíná se tam ale hodně dařit prstnatcům májovým. Zatím jsou maličcí, ale za týden budou s fotoaparátem k nakousnutí. Letos jich tam je asi nejvíc. Jenže my máme úžasné fotografie hořců jarních z loňského roku z Alp. Tam jich bylo jako naseto.

(Sv.P) - Jestliže kukačky nás po celé republice opouštěji a nikdo neví proč, tak tady se opět rodí zázrak. Je jich hodně a dokonce tam jsou i čtyřčata, trojčata. Za týden, čtrnáct dní, to tam bude úžasné. Vřele doporučujeme tuto úžasnou lokalitu si dojet prohlédnout.

Zajímavé je, že poslední roky tady výrazně v okolí přibývá lilií zlatohlavých. Dokonce rostou lidem na zahrádkách. Ti mají obavu aby si ochranci přírody nemysleli, že si je přinesli z přírody. Opak je pravdou. Je ale zajímavé proč se jim tam začíná ve velkém dařit. Ale tak tomu je po celé České republice a to dokonce v lesích kolem Prahy.

(Kačenka česká) - Letos opět, tak jako i dva roky nazpět, nám radost neudělala. Je to velká bída a nikdo neví proč se jí do našich košíků nechce. I když sem tam někdo na několik plodnic narazil a jsou i tací, kteří naplnili košíček.

(Čirůvka májovka) - Nyní je její čas, ale opět možná jen zatím nic moc. V lesích, ale i na mezích, loukách, je opět sucho. Letos má být nejhorší. Začíná trhat rekordy.

(NH) - Jedná se o lokalitu, kde bývávalo kukaček na tisíce. Jak šel rok za rokem, tak jich neustále ubývalo. V posledních letech jim nacházíme jen několik rostlin. Pojedeme je tam brzy navštívit a i vy můžete být přitom. Dělal se tam i zajímavý výzkum. O tom zde na blougu článek. Podobně navštívíme (ČK) lokalitu T a P. Na té první jich bývávalo tak kolem deseti na té druhé už poslední roky není.

(VCH) - Zde se od historických časů ve velkém nacházel kosatec bezlistý český pravý. V posledních letech neustále docházelo k devastaci lokality. Dnes je to velká hrůza. Proč to ti lidé, botanici, dělají? Více brzy v samostatném článku. Divné je, že tento vzácný kosatec se začal objevovat na jiných placech. Že by je tam někdo vysazoval. A kde ty rostliny vzal? Pokusíme se zjistit a budeme zde na blogu informovat. Jestli něco víte, tak nás prosím informujte. Děkujeme.

(Český kras) - V posledních dnech jsme si ho několikrát prošli a nestačíme se divit jak se na těch známých místech výborně daří třemdavě bílé. Letos bude hodně, ale hodně úrodný rok. Vyskytuje se ale v menších počtech po celé rezervaci.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jf | 10. května 2019 v 11:34 | Reagovat

R. Před týdnem tam nebyly ani ty majalisy a navíc je ta louka dokonale vysušená.
Sv.P. Teď už budou za zenitem, ale nově se objevily na K. P. (zatím tři kousky).

2 Matys | 11. května 2019 v 19:29 | Reagovat

Tu májovku mohu potvrdit. Letos, na rozdíl od minulých let, ještě ani jedna plodnice.

3 Český kras | 11. května 2019 v 19:31 | Reagovat

Dnes v krasu proběhla entomologická exkurse. Vynikající, píšeme za jedna. Jenom je divné, že tam byli pouze rodiče s úplně maličkými potomky. Ale bylo kouzelné a radostné ty robata pozorovat jak objevují záhady přírody. O broulčky, hmyz, měly zájem až neskutečný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama