Vstavač bahenní (lib)

13. června 2019 v 13:46 | Máme pocit, že bláznění fotografů kolem orchidejí již skončilo. Nikoho nepotkáváme. Hoši se vyřádili a už je ta krása nezajímá. Zajímala je vůbec někdy Matička příroda. Neznám nikoho z nich - a že jich bylo - že by někdy za ní zabojovali... |  - - bahenní
Když jsem se začal o orchideje zajímat - tak to už je hodně dávno - tak se psalo, že vstavač bahenní je vzácný, ohrožený. Ono to stále platí, ale ne tak docela. Je několik lokalit, kde se na podmáčených stanovištích vyskytuje i v desítkách rostlin. Píše se, že jeho velikost přesahuje i padesát centimetrů. Tak to jsem ještě nikdy neviděl. A vy? V chytré literatuře se píše, že v České republice je v západní části vzácný, o něco více je ho ve střední oblasti. Na Moravě v západní části vyhynulý, hojnější pak v její východní části. Nevíte jestli někde existuje podrobnější seznam s výskytem orchidejí? Myšleno jejich počty. Vím, že dokonce na toto téma existují podrobné mapy. K těm se ale normální smrtelník nedostane. Pro lidi, kteří AOPK platí peníze, jsou nepřístupné. Ale proč? Když dnes je kolem přírody všechno již profláknuté? A mnohdy i zničené!!! (Na Šumavu na Zhůří jezdíme roky pozorovat běloprstky bělavé. A teď se na jejich stanovištích má budovat turistický velkoblázinec.)

My známe dvě lokality uprostřed Čech. Zajímavé je, že na obou ve velkém roste prstnatec pleťový. Ten jsme rok za rokem jezdili pravidelně navštěvovat. Ze začátku bahenní vůbec nebyl, později se objevilo několik kusů. Trvalo to hodně dlouho než jsme pochopili, že vstavač bahenní roste o hodně později než pleťový. To už po vojenském není památky. Potom jsme měli možnost fotografovat desítky rostlin. A tak je tomu dodnes. Jsou to pro objektivy fotoaparátů překrásné orchideje. A do toho ještě krásu přidávají pětiprstky.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama