Josef Rulíšek – řezbář podle přírody

20. července 2019 v 21:18 | Radoslav Patočka |  Radoslav Patočka
Botanické oddělení Moravského zemského muzea (MZM) v Brně uchovává ve svých depozitářích přes 400 modelů hub a na stovku modelů ovoce, které ve 20. a 30. letech minulého století vytvořil řezbář Josef Rulíšek (1867-1944) z lipového dřeva.

Foto: archiv MZM Brno

Rulíšek se řemeslu vyučil ve Vídni, kde hned v začátcích projevoval mimořádný cit pro detail. Zájem o práci, řemeslnický fortel a pečlivost jemu vlastní z něho udělaly skutečného mistra. Rodák ze severomoravských Králík se usadil v Brně, kde založil firmu "Josef Rulíšek - řezbář podle přírody".

Zmíněný soubor hub vytvořil Mistr na žádost tehdejšího kustoda botanických sbírek Františka Skyvy, který Rulíškovi čerstvé houby pravidelně přinášel. Řezby vynikají nejen svým věrným tvarem a detaily (problém byl mimořádně obtížný v případě lupenatých hub), nýbrž i kolorováním. Celá kolekce se stala díky kvalitě zpracování a věrností předlohám unikátním počinem.

Na "Jubilejní výstavě soudobé kultury" v roce 1928 v Brně tvořily rozsáhlou expozici přírodnin i Ruliškovy modely, které sklidily nečekaný ohlas. Na skutečnosti, že výstava "Houby / Fungi", která trvala od roku 1965 do roku 1973, byla hodnocená jako tehdy nejlepší v Evropě, měly značný podíl především vystavené modely. Nebývale vysoká návštěvnost výstavy " Houby a ovoce v dřevěných modelech Josefa Rulíška" v Mramorových sálech Moravského zemského muzea v roce 2007 je dalším dokladem atraktivnosti mistrových výtvorů.

V roce 2017, když muzeum slavilo 200 let od svého založení, byla vždy po měsíci prezentována prostřednictvím nejatraktivnějších exponátů jednotlivá oddělení. Při prezentaci Botanického oddělení samozřejmě nechyběly dřevořezby hub. Vzbudily obrovský zájem a obdiv.

Moravské zemské muzeum je jedno z mála v Evropě, jež vlastní dřevěné modely hub. Svým rozsahem kolekce je pak jediným na světě.Celá sbírka je uložena v depozitáři muzea, kde je chráněna před světlem, které kolorovaným modelům škodí. Není tam ovšem uložena na věky. O možnosti zhlédnutí unikátních modelů budeme čtenáře zde na blogu informovat.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 hany | 21. července 2019 v 17:24 | Reagovat

Jestli je to na fotografii ze dřeva, tak je to úžasné. Nerozeznatelné od pravé houby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama