Stročkovec kyjovitý 2019

21. července 2019 v 18:43 | Po hodně dlouhých letech se stročkovec kyjovitý objevil na Šumavě v roce 2012 na několika málo lokalitách. Zbyla pouze jediná, na které se každoročně objeví několik ne zrovna dokonalých plodnic. A o té si budeme nyní vyprávět |  Stročkovec kyjovitý
Houby tvoří jednotnou vzájemně propojenou síť.
Dá se popsat jako další forma života.
Je to neznámý svět četných prastarých organismů.
A my se teprve učíme je od sebe rozlišovat.
Jsou klíčem k naší budoucností.
Zatím známe necelé jedno procento
z odhadovaných 5 000 000 druhů hub...

My lidé o houbách nevíme vůbec nic a nejinak tomu není ani u vědců, mykologů, odborníků. Je to něco podobného jako výzkum vesmíru. Ve všem je lidstvo teprve na začátku. Dobrým příkladem nám může být právě stročkovec kyjovitý. Na našem území ho v dávných časech, tak jako lososů v řekách, bývávalo nesmírné množství. Jak se říká na kosu. Staré anály hovoří, že pro množství plodnic se nedalo projít lesem. Ale na toto téma je zde na blogu nemálo článků. Podobné je to i kolem kačenky české, smržů a dalších druhů hub. Něco divného se již dlouhé roky, staletí, v přírodě děje. A vypadá to, že bude stále hůře...

Ještě štěstí, že nám Matička příroda občas přinese nějaký ten zázrak. Přítel Lukáš v roce 2012 objevil v Předšumaví tři místa, kde se stročkovec objevil. Na té první lokalitě to byl doslova zázrak. V prvním roce plodnic nemálo a navíc to byly obrovské srostlice, viz foto dole, které snad nikdo ještě na vlastní oči neviděl. Houba je to nejen krásná, ale i převelice chutná. Má jemnou oříškovou chuť. O rok později hub bylo již pomálu a co do krásy již nic moc. A tak ten zázrak skončil. Následně se tam už žádná plodnice neobjevila.

Jinak tomu bylo na lokalitě druhé. Tam kyjovitý roste dodnes. V těchto dnech jsme napočítali patnáct hub. Každoročně je to jen několik plodnic, které po celou dobu růstu působí jako mladé plodnice. Jsou totiž stále malé a do fialova. Letos jsou tam již po osmé. Nikdy nevyrostly do velikosti dospělců, kteří již mají jinou barvu, ale i velikost.

Přiložená fotografie je pouze dokumentem. Ukazuje jak jsou houby malé a jak rostou na nepatrném prostoru. Zajímavé je, že každým rokem jsou o trochu dál v prostoru. Nerostou na stále stejném místě. Co to znamená, jak je to s podhoubím, tak to nevíme. Můžeme si jenom přát aby tam stročkovec kyjovitý byl až do skonání světa.

V tom roce 2012 to na Šumavě, v Předšumaví, nebyly jediná místa. Houba se objevila i na dalších placech. Jenže o těchto kyjovitých zde na blogu víme pramálo. Je to škoda, že nálezci mlčí. Určitě i vy by jste chtěli vědět jestli tam stále existují, nebo se naopak odebrali do říše, smrti, snů.

Lokalitu ještě pojedeme několikrát zkontrolovat a budeme zde průběžně informovat...

(Lidové noviny, červenec 2019:) Věda zná asi 120 000 druhů hub. Vědci odhadují jejich celkový počet na minimálně 600 000. Horní hranice odhadů šplhá až k šesti milionům a podle některých mykologů nelze vyloučit existenci deseti milionů druhů hub. Za střízlivý je považován odhad, podle kterého se na naší planetě vyskytuje kolem půldruhého milionu druhů hub. Každý rok objeví vědci asi 1200 nových druhů hub.


A tady snímek, jen tak pro názornost, jak takový trs, srostlice, v plné zralosti může vypadat...
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | E-mail | Web | 22. července 2019 v 10:52 | Reagovat

Hledám těch několik šťastlivců, kteří v těchto letech našli v Čechách, zejména pak na Šumavě, plácky se stročkovcem kyjovitým. Pojďme si vyměnit poznatky a tak je zachovat pro další houbařské, mykologické, nádšence...

2 Plachý | 24. července 2019 v 18:19 | Reagovat

Z jižní části Čech je druh historicky znám pouze z Blanského lesa a ze Šumavy (cf. CHÁN1999). Jediný známý údaj z Blanského lesa zaznamenal K. Domin v roce 1917 [„nádherný 2 kusy !, při výstupu na Kleť z jihu, hustá mladší bučina s listím na svahu nad háj. Planský Hajný, c. 890 m, 19. 8. 1917“; DOMIN 1953].

3 Marian Beskydy | 1. srpna 2019 v 11:24 | Reagovat

Vy jste Václave šťastný muž. Moc toužím ho potkat, ale stále nic. Myslíte že se někdy může podařit?

4 Václav | 17. srpna 2019 v 8:44 | Reagovat

[3]:  Jistě. Zavolejte...

5 Dva nálezy | 20. srpna 2019 v 21:39 | Reagovat

19. srpna byly na dvou lokalitách nalezeny stročkovci kyjovití. V jednom případě na Táborsku jeden malý trs, na druhé pak, nevíme kde, jich prý bylo povícero.

6 stefek | E-mail | 17. března 2020 v 22:52 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama