Chutná a vzácná. A to jích bývávalo na kosu. Potkáváte jí?

23. září 2019 v 16:54 |  Sluka svraskalá
Na kraji lesa mě překvapila houba, kterou evidentně zde (u Slušovic) nikdo nesbírá, byly jich tu desítky na jednom místě. Vzal jsem pouze jeden kousek, abych příště věděl. V neděli odpoledne to beru spíš jako procházku a ne žně. A naštěstí tu jsou masáci, ryzce, lyšáci a pavučince, které ostatní obejdou bez všimnutí. Ale i na tuto houbu já tedy dnes hleděl.

P.S. Předloni mě překvapil na jaře kvetoucí lýkovec. Naštěstí jsem tenkrát děti přemluvil, že je to určitě chráněná rostlina a že ji trhat nebudeme...

Stanislav ze Slušovic
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 23. září 2019 v 17:00 | Reagovat

Jestli si dobře pamatuji, tak sluka svraskalá roste ve vyšších polohách. V dávných dobách jí na Šumavě bývávalo na kosu. Dnes aby jí na těch prastarých lokalitách jeden pohledal. Občas se ale najde. A protože jí současní houbaři neznají, tak se i zadaří. Na jídlo je vynikající. Však proto jí tenkrát lidé ve velkém sbírali a nosili i na trhy. Je tak jedinečná, že se nedá s ničím zaměnit. Tedy alespoň tak si to myslím.

2 Dobrý den, | 24. září 2019 v 22:21 | Reagovat

našli jsme nedávno pěkného sírovce žlutooranžového. Jenže on rostl na letitém akátu, jedná se o dřevinu, která je jedovatá. Je pak tato houba vůbec jedlá. Poradíte?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama